Ciekawostki

Ciekawostki

Grecy oddali ogień Anglikom

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.

Po tygodniu ściągnęli go z plaży. Rachunek: milion euro

W gęstej mgle wpłynął na ekskluzywną plażę w Kapsztadzie siedem dni temu. Przez cały ten czas ratownikom nie udało się go ściągnąć na wodę - a to fala była za wysoka, a to pływ był za niski, a to pękła lina holownicza. Teraz wreszcie udało się wyholować japoński statek rybacki na głębsze wody. Rachunek za usługę wyniósł milion euro.

Ubyło 20 kilometrów lodowca

Amerykański Lodowiec Columbia to ciekawy przykład dla naukowców i osób zainteresowanych procesami, jakim podlegają lodowce. Można je obserwować w stosunkowo krótkim czasie 25 lat - tyle potrzebowało czoło Kolumbii, żeby cofnąć się o 20 km i podzielić na dwie odnogi. Te zmiany uznano za jedne z najbardziej dynamicznych na świecie.

Zaćmienie od poniedziałku do niedzieli

Zaćmienie słońca - to najbliższe - zacznie się we wschodniej Azji w poniedziałek rano, a zakończy po kilku godzinach... późną niedzielą w USA. TVN Meteo po raz kolejny przypomina o istnieniu stref czasowych.

Tak gorąco nie było od ponad stu lat

Kwiecień 2012 roku to miesiąc w aspekcie pogodowym szczególny. Dlaczego? W USA długo nie było w tym czasie tak ciepło, a m.in. w Skandynawii tak zimno. Naukowcy w swoich publikacjach mówią "zmiany, zmiany, zmiany". Ale czy to globalne ocieplenie? A może naturalny cykl? Nikt do końca nie wie.

Piękno odpadów na Grand Press Photo

Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.

"Od 86 mln lat żują tę samą kość"

Jedzenie zgodnie z zasadami ruchu slow food niektóre mikroorganizmy doprowadziły do perfekcji. Bakterie żyjące w głębinach Północnego Pacyfiku żywią się minerałami, które trafiły na dno oceanu jeszcze w czasach, kiedy po Ziemi chodziły dinozaury.

4,7 tys. potencjalnych zabójców wokół Ziemi

Prawdopodobnie odpowiadają za wyginięcie dinozaurów, a w wielu filmach katastroficznych niosą zagładę Ziemi. To asteroidy. W pobliżu naszej planety krążą ich tysiące, a część z nich może się z nami zderzyć. NASA właśnie policzyła, ile czyha ich na nas w Kosmosie.

Mierzył się z aligatorem. Pożałował

Ostre zębiska aligatora zatopiły się w ramieniu zoologa z Akwarium Publicznego w Karolinie Północnej. Mężczyzna, próbując przesunąć zwierzę, bardzo je rozdrażnił...

Border collie przypilnuje łódzkiego lotniska

Nietypowego strażnika doczekało się łódzkie lotnisko. - Pies rasy border collie będzie płoszył z niego nieproszone ptaki i ssaki - mówi Ewa Bieńkowska, rzeczniczka portu. Bieńkowska z dumą podkreśla, że to pionierskie rozwiązanie w skali kraju.

80 tys. ludzi ucieka przed powodzią

Obfite opady deszczu wywołały chaos w centralnych Chinach. Władze zostały zmuszone do ewakuacji 80 tys. osób w prowincji Hunan. Zalane są setki miejscowości, a meteorolodzy zapowiadają kolejne opady deszczu. Podobnie jest na południu tego kraju, ale sytuacja jeszcze nie stała się tak dramatyczna.

Kup pan tyranozaura

Prawdziwa okazja dla kolekcjonerów wszystkich nietypowych przedmiotów. W niedzielę w Nowym Jorku będzie można kupić na aukcji szkielet tyranozaura. Zdaniem domu aukcyjnego obsługującego licytację, to drugi szkielet dinozaura z tej rodziny wystawiony na sprzedaż.

Skarb na dnie Zatoki Meksykańskiej

Amerykańscy naukowcy badający dno Zatoki Meksykańskiej natrafili na skarb. Jest nim tajemniczy statek, który prawdopodobnie zatonął ok. 200 lat temu. Sfilmowały go specjalne podwodne roboty, a wideo zostało teraz upublicznione szerokiej publiczności.

Sojuz przycumował. Sześciu kosmonautów na ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z dwoma Rosjanami i Amerykaninem na pokładzie przycumował rano do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Astronauci dotarli do stacji dwa dni po wylocie z Ziemi. Spędzą na jej pokładzie ponad cztery miesiące.

Zabrakło 30 baranów do rekordu

Krakowscy studenci próbowali pobić rekord Guinnessa w największej liczbie uczestników biegu "na barana" na 100 metrów. Rekord nie dotyczy szybkości, lecz liczby uczestników.

Nie będzie syropu klonowego do naleśników

Zła wiadomość dla smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie porannych naleśników bez syropu klonowego: rekordowo ciepły marzec w Stanach Zjednoczonych obniżył tegoroczną produkcję syropu o 40 proc. Klony, które do wytwarzania soków potrzebują ujemnych temperatur w ciągu nocy, na skutek wysokich temperatur wyschły lub wytwarzają syrop o bardzo złym smaku.

Ze Słońca zostanie tylko obrączka

Już za kilka dni ze Słońca zostanie tylko cienki pierścień. Stanie się tak podczas tzw. obrączkowego zaćmienia. Najlepiej widoczne będzie jednak daleko od Polski - w Wielkim Kanionie Kolorado w USA.

Mają zakaz łowienia ryb do końca lipca

Dla 36 tysięcy rybaków łowiących na Morzu Południowochińskim dwa i pół miesiąca zakazu połowów to okres bez pracy i pieniędzy. Chińskie władze chcą odbudować zasoby rybne na tym akwenie.

Odmłodzili drzewo oliwne o 400 lat

Najstarsze drzewa oliwne są młodsze niż przypuszczano. Ze względu na wysokość i grubość pnia eksperci przypisywali im nawet tysiąc lat. Jednak najnowsze badania wykazały, że najstarsze z nich, rosnące w Katalonii, ma 627 lat.

Fala uderzeniowa wzmocniła światło supernowej

Teleskop kosmiczny Chandra, pracujący w zakresie promieni rentgenowskich, dostarczył pierwszego w historii dowodu na to, że fala wstrząsu wywołanego wybuchem gwiazdy jest w stanie przedrzeć się przez kokon gazu otaczający supernową. To odkrycie pomaga zrozumieć, dlaczego niektóre supernowe są jaśniejsze i tym samym mocniejsze od innych.

Brunello di Montalcino Richarda Gere. Włoskie i najlepsze

- Richard Gere będzie miał własną ekskluzywną linię słynnego czerwonego wina Brunello di Montalcino - podały włoskie media, które ponoć kochają tego amerykańskiego aktora. Produkowany w Toskanii gatunek, jeden z najlepszych w światowym rankingu, trafi do Stanów Zjednoczonych.

Pióropusz dymu pokonał ponad 4500 km

Satelita NASA po raz kolejny dostarcza nam atrakcji. Tym razem możemy zobaczyć, jak daleko potrafi przenieść się dym z pożarów. Płonęły bowiem lasy w okolicach Bajkału, a 4500 km i kilkanaście dni później dym znad ognia znalazł się nad lodowym Morzem Beringa.

Sokół wyniesie Smoka 350 km nad Ziemię

Historyczny testowy lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), odbędzie się 19 maja - informuje NASA oraz firma SpaceX.

Naukowcy otrzymali prąd z wirusa

Spacerując naładujesz telefon komórkowy albo odtwarzacz muzyki. Brzmi jak fantastyka naukowa? Już wkrótce stanie się to rzeczywistością. Naukowcy z Berkley stworzyli pierwsze plastry piezoelektryczne. Zawierają one wirusy, które wstrząśnięte produkują prąd.

Jak się bada Arktykę? Polscy naukowcy w pracy

Czy lodowce rzeczywiście zanikają? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Horsnund na Spitsbergenie. Od kilku dni prowadzą badania glacjologiczne, w czym przeszkadza im pogoda. Zobacz, jak głową pracuje się w arktycznych warunkach.

Nowy gatunek ryb w Szwecji

Szwedzi mają nowy gatunek ryby: lirowca siatkowego (Callionymus reticulatus). Został odnaleziony przez przypadek, niedaleko Wysp Pogodowych - Väderöarna na zachodnim wybrzeżu Szwecji.