Ciekawostki

Ciekawostki

W ciągu trzech tygodni w Bieszczadach znaleziono szczątki trzech niedźwiedzi. Badania wykazały, że przyczyny ich śmierci są naturalne, jak informował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Kosmiczne Obserwatorium Herschela zarejestrowało bardzo interesujące kosmiczne zjawisko: zderzenie dwóch galaktyk. Kosmiczna kolizja miała miejsce 11 miliardów lat temu.

Salamandry meksykańskie to zwierzęta o wyjątkowych zdolnościach - potrafią odtworzyć utraconą kończynę. Pomaga im w tym ich immunologia, a zwłaszcza tzw. makrofagi. Niewykluczone, że to, co dzieje się w organizmach salamander, będzie podwaliną dla nowych rozwiązań w medycynie.

Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się... bardzo logiczny. Naukowcy opublikowali wyniki badań, które zmieniają sposób myślenia o procesach zachodzących w naszych mózgach.

Rozbudowa tamy i elektrowni wodnej na rzece Kongo ma się rozpocząć za dwa lata. Całość ma kosztować 20 miliardów dolarów. Planowana hydroelektrownia miałaby zaspokoić potrzeby 40 procent ludności całej Afryki.

Tornada nie występują nocą, łatwo uciec przed nimi autem, najlepiej za rzekę, bo ta skutecznie hamuje żywioł. Takie i wiele innych mitów krążą w internecie na fali ostatnich wydarzeń w Teksasie i Ohio. Amerykański serwis pogodowy (NWS) oraz służba meteorologiczna (NOAA) ostrzegają, że te błędne informacje na temat tornad mogą przynieść tragiczne skutki, i korygują je na swoich stronach internetowych.

Zobaczyć paszczę niedźwiedzia grizzly z bardzo bliska i przeżyć - to w dzikich warunkach przyrody niemal niemożliwe. Udało się jednak pewnemu filmowcowi z Alaski, który kły drapieżnego zwierzęcia miał na wyciągnięcie obiektywu.

Animacja przygotowana przez NASA w 23 sekundy pokazuje, jak dynamicznie rozwijały się tornada w Stanach Zjednoczonych, które spustoszyły okolice Oklahoma City. Zginęły 24 osoby, a ok. 240 zostało rannych.

Większość dwutlenku węgla, który pochłaniają lasy amazońskie trafia z powrotem do atmosfery za sprawą Amazonki - pokazują najnowsze badania. To oznacza, że "zielone płuca" Ziemi nie są tak wydajne, jak dotychczas sądzono.

NASA stawia na drukowane jedzenie. Inżynier Anjan Contractor otrzymał od Agencji 125 tys. dolarów stypendium na zbudowanie prototypu drukarki 3D, która by na to pozwalała. Konstruktorowi udało się już wydrukować czekoladę, teraz zabiera się za pizzę.

Łazik Curiosity już po raz drugi wykonał odwiert na Marsie. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom nad pozyskanymi próbkami, uda się potwierdzić tezę, że w przeszłości na Czerwonej Planecie mogły istnieć warunki sprzyjające życiu.

Mamy potencjał do wykorzystywania echolokacji na podobnej zasadzie, jak robią to nietoperze czy delfiny, jednak z tego nie korzystamy - ustalili naukowcy. Odkryli, że umiejętność ta rośnie w miarę nabywania doświadczenia.

Przebywanie na słońcu łagodzi objawy astmy - ustalili brytyjscy naukowcy. Zbawienna okazuje się witamina D produkowana przez organizm człowieka pod wpływem słońca.

Tornada pustoszą amerykański Środkowy Zachód. W niedzielę przeszły przez stany Oklahoma, Kansas i Iowa, w poniedziałek ponownie przez Oklahomę. Znaleźli się odważni, którzy zaryzykowali sfilmowanie potężnego żywiołu.

Naukowcy twierdzą, że zdobyli pierwszy twardy dowód na to, że nasz Wszechświat nie jest jedyny. Nierównomierny rozkład promieniowania kosmicznego może wskazywać na istnienie sił grawitacyjnych pochodzących z innych światów.