Ciekawostki

Ciekawostki

W ostatni lot na grzbiecie boeinga. Innych pasażerów nie będzie

Wyobraźcie sobie długi lot nieklimatyzowanym samolotem, podczas którego nie macie gdzie usiąść i nie możecie nawet skorzystać z łazienki - pomimo że przysługuje wam status VIP. Podróż właśnie w takich warunkach czeka niebawem wyjątkowych pasażerów - cztery wahadłowce należące do NASA, które trafią do amerykańskich muzeów.

Życie na Marsie może czyhać w jaskiniach

- Na Marsie mogą istnieć jaskinie, w których chronią się mikroorganizmy - uważają badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, badający trzy prawdopodobne scenariusze powstania tzw. łańcuchów wgłębień na powierzchni Marsa. - W przyszłości z takich schronisk mogliby korzystać astronauci - dodają.

Wulkan zaplata warkocze w chmurach

Na początku kwietnia wiejący nad Morzem Grenlandzkim wiatr napotkał na przeszkodę w postaci położonego na wyspie Jan Mayen wulkanu. Dzięki temu spotkaniu utworzył się niesamowity wzór pośród chmur - tzw. ścieżka wirów von Karmana.

58 st. C najwyższą temperaturą powietrza na Ziemi? Niekoniecznie

58, 70,7, a może 80 stopni Celsjusza - jaka jest najwyższa temperatura, jaką osiągnęła ziemska atmosfera. Na razie oficjalny rekord uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną to 58 stopni odnotowane w stacji meteo na libijskiej pustyni. Steve Running, ekolog z Uniwersytetu w Montanie, uważa, że na Ziemi bywa dużo cieplej.

Wodniakom stuknęła pięćdziesiątka

Ratownicy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą, obchodzą okrągły jubileusz. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już 50 lat. W tym czasie przeszkolono ponad 350 tys. ratowników.

Piękne i niebezpieczne. Lodowe wiry przy Kamczatce

Z wysokości kilkuset kilometrów wyglądają niewinnie i malowniczo, ale w rzeczywistości mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla pływających tam statków. Olbrzymie lodowe wiry u wybrzeży Kamczatki sfotografowali w marcu kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Co trzęsie ziemią? Skąd biorą się tsunami?

Czym są trzęsienia ziemi, które nawiedziły w środę Indonezję i fale tsunami, przed którymi indonezyjskie, tajlandzkie, indyjskie oraz pakistańskie władze ostrzegały swoich obywateli? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Alergeny szaleją. Co z cerą i makijażem?

Spuchnięta twarz, czerwony i zakatarzony nos, łzawiące oczy, a do tego makijaż wystawiony na wiosenne zmiany pogodowe. Jak sobie z tym radzić? Na pytania portalu TVN Meteo odpowiada wizażystka Agnieszka Lamcha.

Niemcy: 20 proc. naszych pszczół nie żyje

Złe wieści nadchodzą z niemieckich pasiek: tej zimy mogło zginąć w Niemczech od 20 do nawet 30 proc. wszystkich rojów pszczelich - szacuje niemiecki naukowiec Bernd Gruenewald. Główną przyczyną wysokich strat jest roztocze Varroa destructor.

Płyną śladami Titanica. Towarzyszy im pech

Porywisty wiatr, choroba pasażera - to tylko niektóre z nagłych i nieoczekiwanych zjawisk, które towarzyszą statkowi wycieczkowemu Balmoral w rejsie. Niezwykłym rejsie. Podąża on bowiem dokładną trasą słynnego Titanica. A na jego pokładzie są krewni pasażerów liniowca w 1912 roku. Czyli dokładnie 100 lat temu.

Raz większy, raz mniejszy i zmienia kolory. Księżyc za kołem podbiegunowym

Choć arktyczny krajobraz na Spitsbergenie może wydawać się dość monotonny, badaczom z Polskiej Stacji Polarnej nie brakuje ciekawych widoków. - Od kilku dni Księżyc zaskakuje nas swoją wielkością i kolorami - piszą. I dzielą się na swoim profilu w Kontakcie Meteo nagraniem, na którym sami możemy obejrzeć niebo nad Hornsundem.

Miliardy dolarów strat i blisko tysiąc ofiar. Bilans pogody w pierwszym kwartale

2 miliardy dolarów - to najwyższy koszt strat spowodowanych przez zjawisko pogodowe od początku 2012 roku. Na tyle firma ubezpieczeniowa AON Benfield wyceniła zniszczenia spowodowane na początku marca przez tornada w USA. Na listę najdroższych katastrof pogodowych w pierwszym kwartale roku trafiły też powodzie w Australii, tropikalne cyklony oraz atak zimy w Europie. Ten ostatni w rankingu wyróżnia najtragiczniejszy bilans ofiar śmiertelnych.

"Powtórka z Titanica możliwa". Postęp technologiczny bezsilny?

Dokładnie 100 lat temu Titanic wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs. Bezpośrednią przyczyną jego zatonięcia było zderzenie z górą lodową w nocy z 14 na 15 kwietnia. Jeśli myślicie, że nowoczesna technologia jest w stanie ustrzec flotę przed podobną katastrofą, to - zdaniem naukowców - jesteście w błędzie.

Nad ranem zima, w południe lato. Taki urok wiosny

Temperatura maksymalna - w każdej prognozie pogody słyszymy i widzimy to pojęcie. Taką wartość powinna osiągnąć temperatura w najcieplejszym momencie dnia. Warto także spojrzeć na temperaturę minimalną.

Brytyjskie powietrze rekordowo brudne. Skala skończyła się po 4 latach

Marcowa pogoda ze względu na specyficzny układ ciśnienia, brak opadów i silnego wiatru doprowadził do rekordowego zanieczyszczenia powietrza w Wielkiej Brytanii. Według rządowych danych wyniosło w zeszłym miesiącu najwyższy notowany poziom. Sięgnęło przy tym maksymalnego, dziesiątego stopnia w skali wprowadzonej ledwie cztery lata temu.

Lwy pomagały w polowaniach na mamuty?

Zaskakujące odkrycie paleontologów na Syberii. Znaleziono tam dobrze zachowane szczątki mamuta, który padł łupem lwów. Co więcej, naukowcy są zdania, że drapieżniki po chwili zostały przepędzone przez ludzi. Być może dawni myśliwi polowali z lwami - donosi BBC.

Morskie dinozaury znalezione pod Opocznem

Unikatowy w skali światowej zespół skamieniałości morskich i lądowych sprzed 148 mln lat odkrył paleontolog dr Adrian Kin. Stanowisko znajduje się w woj. łódzkim i porównywalne jest do słynnego niemieckiego kamieniołomu Solnhofen w Bawarii.

Wilki nie powstrzymają zmian klimatycznych. Jest ich za mało

Wilki oraz inne duże drapieżniki - rysie i niedźwiedzie - regulują ekosystem na półkuli północnej. Naukowcy z amerykańskiego Oregon State University zbadali wpływ drapieżników na stan lasów. Okazuje się, że zmniejszanie się populacji wilków prowadzi do niszczenia drzewostanu.

Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

"To ostatnia podróż w historii promów kosmicznych NASA" - pisaliśmy w lipcu 2011 roku. Ale NASA postanowiła inaczej. Już 17 kwietnia wahadłowiec Discovery ponownie wzbije się w powietrze.

Brytyjczycy chcą prognozować zjawiska kosmiczne

Zjawiska zachodzące w kosmosie mają duży wpływ na technologie, z których korzystamy - mogą np. zakłócać komunikację radiową. Dlatego też badacze z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter pracują nad metodami prognozowania takich zjawisk.

Polarnicy do maja odcięci od świata

Wielkanoc na Spitsbergenie równa się sześciostopniowemu mrozowi i wyprawom narciarskim zamiast świątecznych spacerów. Polscy badacze ze stacji Hornsund spodziewali się przybycia gości, ale zmierzające do nich dwie ekipy naukowców musiały zawrócić z powodu trudnych warunków. Na następnych odwiedzających trzeba czekać do końca maja.

1,3 tys. śmiałków ruszyło śladem "Titanica"

1,3 tys. pasażerów wyruszyło w niedzielę popołudniu z portu w Southampton w podróż szlakiem dziewiczego rejsu RMS "Titanic". Na pokładzie liniowca "Balmoral" wszystko ma być tak jak sto lat temu. Dla pasażerów przygotowano podobne menu i rozrywki, jakie czekały na gości luksusowego transatlantyku. Rozpoczęcie rocznicowego rejsu w Southampton obserwował Reporter 24 Playzone.

"Obiecuję, że dam z siebie wszystko". Z pamiętnika kosmicznej cukinii

"Jestem cukinią. I jestem w kosmosie". Takie słowa pojawiają się w pierwszym wpisie z bloga Rose, cukinii hodowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cieszy się on niezwykłą popularnością, ponieważ Rose w dowcipny sposób dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat życia w kosmosie. Odsłania także romantyczną, kobiecą naturę.

Gardias w bikini, Prokop na fali

Redakcja TVN Meteo wybrała się do Wenezueli na rozpoczęcie sezonu w kitesurfingu. Komu najlepiej szła nauka, jak się pływa w spódniczce mini i dlaczego trener musi mieć "cojones", o tym w relacji z wyprawy.