Ciekawostki

Ciekawostki

Modoki: łagodne oblicze El Niño?

Groźny El Niño zmienia swe oblicze. Naukowcy ustalili, że w ostatnich latach zjawisko przyjmuje mniej burzliwą twarz, zwaną Modoki. Badacze starają się dokładniej poznać ten wariant i skutki jego występowania, bo do 2050 roku może zacząć się pojawiać nawet pięć razy częściej niż teraz.

Chcą uwolnić zmodyfikowane komary. "Park Jurajski" u wybrzeży Florydy?

Naukowcy znaleźli sposób na komary. Chcą do ich populacji wpuścić konia trojańskiego - pokolenie insektów z zaszczepionym "genem samobójczym", który ma drastycznie zredukować liczebność owadów. Na poligon doświadczalny wybrali amerykańską wyspę Key West. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy protestują, nie chcą być komarzym "Parkiem Jurajskim".

Perełki Europy w jeden dzień? Reporterowi 24 to się udało

Nie trzeba planować kilkutygodniowych wakacji, by zwiedzić cuda europejskiej architektury i krajobrazy. Wystarczy wybrać się do Legolandu i zobaczyć je w skali mikro. Tak zrobił Reporter 24, a namiastkę swojej podróży przysłał nam na Kontakt Meteo.

Łeba rozdaje piasek

Łeba zmaga się z bardzo niecodziennym problem. Plaża położona przy tym nadmorskim kurorcie ma... za dużo piasku. Władze samorządowe wpadły na pomysł, jak poradzić sobie z kłopotliwą kwestią i piasek zamierzają oddawać za darmo.

Rosyjskie kłopoty w Kosmosie. Czekają na Japończyków

Problemy techniczne przerwały cumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była już druga nieudana próba dokowania z wykorzystaniem nowego systemu. Kolejne podejście zaplanowano dopiero na niedzielę.

Ziemia jest dziełem sztuki

Naukowcy czasem odrzucają szkiełko i oko - i patrzą na naszą planetę jak na dzieło sztuki. Wśród trzech milionów fotografii zebranych przez 40 lat trwania programu Landsat są prawdziwe perełki. Przedstawiamy pięć, które uznano za najpiękniejsze.

Orzechy w ciąży zapobiegają alergii?

Dzieci kobiet, które regularnie jadły w ciąży orzechy ziemne, a także inne orzechy, np. włoskie czy migdały mogą być mniej narażone na alergię i astmę niż potomstwo pań, które unikały orzechów - wynika z duńsko-amerykańskich badań.

Już trzy miliony zdjęć z orbity. Pierwsze było to

Już ponad trzy miliony zdjęć Ziemi z kosmosu dostarczył program Landsat. Naukowcy z NASA uruchomili go 40 lat temu i początkowo sami nie byli pewni, jakich wyników się spodziewać. Na przestrzeni lat okazało się, że fotografie wykonywane w jego ramach dostarczają bezcennych danych specjalistom z wielu dziedzin - kartografii, klimatologii, geologii...

Szalone zakłady bukmacherów. Na deszczu można zarobić krocie

Pogoda staje się jedną z głównych bohaterek zbliżających się wielkimi krokami igrzysk olimpijskich w Londynie. Kwestia aury podczas największej imprezy sportowej świata urosła do tak dużej rangi, że zakłady na ten temat przyjmują brytyjscy bukmacherzy.

Superkomputerami spróbują złamać monsun

Indyjscy naukowcy sięgają po superkomputery, by rozwikłać jeden z najbardziej nieprzewidywalnych procesów w przyrodzie. Chcą stworzyć modele rozwoju monsunów. Rozpracowanie prawidłowości rządzących tymi cyklicznymi letnimi opadami może być przełomem dla Hindusów, w większości żyjących z zależnego od pogody rolnictwa.

Jesiotr powróci do polskich rzek

Jest szansa, że już niedługo w polskich rzekach ujrzymy jesiotra ostronosego. Wszystko za sprawą pionierskiego pomysłu naukowców, którzy chcą wpuścić do rzek kilkanaście tysięcy narybku.

Skok do "wanny berlińczyków"

Piramida w "śledziowej wiosce", skały z obrazów Caspara Davida Friedricha i największa w Europie farma motyli - to tylko niektóre atrakcje dwóch wysp leżących przy granicy polsko-niemieckiej, Rugii i Uznam, nazywanej "wanną berlińczyków". Reporterka 24 Monika_Szulak postanowiła aktywnie wykorzystać wolne chwile nad Bałtykiem i wybrała się z aparatem na wycieczkę po wyspach.

Zapasy dla powiększonej załogi ISS w drodze

Powiększona niedawno do sześciu osób załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie musi się martwić kurczącymi się zapasami. W ślad za trójką dodatkowych astronautów na orbitę wysłano dostawę sześciu ton żywności i innych potrzebnych artykułów. Rakieta z transporterem, która wystartowała w sobotę z Japonii, do ISS powinna dotrzeć za tydzień.

Wielka asteroida minie blisko Ziemię

Sporych rozmiarów asteroida przeleci w niedzielę w pobliżu Ziemi. Jednak ci, których takie kosmiczne zbliżenia mocno niepokoją, tym razem nie mają się czym martwić. W kategoriach kosmicznych dystans jest żaden, ale dla Ziemi i tak oznacza duży margines bezpieczeństwa. NEA 2002 AM31 minie naszą planetę w odległości 14 razy większej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca. Przelot będzie filmowany przez NASA.

Sprint czy marsz? Już wiadomo, kiedy najmniej zmokniesz

Zapewne każdy z nas, zaskoczony nagłymi opadami, zastanawiał się, jak uniknąć całkowitego przemoknięcia. Nad prozaiczną z pozoru kwestią, czy lepiej wtedy biec, czy może spokojnie iść, głowił się niejeden naukowiec. Według najnowszych ustaleń włoskiego fizyka, nasze szanse w pojedynku z deszczem zależą od wielkości kropli, kierunku wiatru i naszych sylwetek.

US Navy przechodzi na biopaliwa

USS Nimitz wyruszył na tradycyjne manewry na Pacyfiku. Misja lotniskowca ma aspekt nie tylko militarny, lecz również polityczny. Jednostka ma co prawda napęd atomowy, ale do napędzania urządzeń pomocniczych wykorzystuje biopaliwa. I właśnie ekologiczny charakter misji wzbudza mnóstwo emocji w amerykańskim Kongresie.

Recykling z klasą, czyli odpadki na wybiegu

Nadaj swoim ciuchom drugie życie, namawia estońska projektantka, która z powodzeniem wcieliła ten slogan w życie. Projektuje ubrania, wykorzystując skrawki materiałów i odpadki przemysłowe. Jej proekologiczna i ekonomiczna idea zdobywa uznanie na całym świecie.

Chmury w kształcie liści. Widać je tylko z orbity

Obserwacje satelitarne często pokazują nam z nowej perspektywy dobrze znane zjawiska atmosferyczne. 50 lat temu pozwoliły wyróżnić nowy typ chmur z rodzaju stratocumulusów - actinoform. Ich charakterystyczne kształty przypominające liść najlepiej widać właśnie z dużej wysokości.

Namibia ma zapas wody na wieki

W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.

Rozbłysk i wyrzut masy na Słońcu. Będą coraz częstsze

Rozbłysk, a po nim koronalny wyrzut masy wystąpiły w czwartek rano na powierzchni Słońca. Naukowcy oceniają, że pędzące słoneczne cząsteczki nie kierują się w stronę naszej planety. Nie powinno też spowodować poważniejszych zakłóceń w komunikacji.

Zapach ozonu zwiastuje burzę

Kiedy ludzie mówią, że potrafią wyczuć burzę, mówią prawdę. Niektóre zjawiska atmosferyczne wytwarzają charakterystyczne dla siebie zapachy, które co wrażliwsze nosy są w stanie wyczuć. Wśród tych aromatów znajduje się m.in. geosmina.