Ciekawostki

Ciekawostki

Skok do "wanny berlińczyków"

Piramida w "śledziowej wiosce", skały z obrazów Caspara Davida Friedricha i największa w Europie farma motyli - to tylko niektóre atrakcje dwóch wysp leżących przy granicy polsko-niemieckiej, Rugii i Uznam, nazywanej "wanną berlińczyków". Reporterka 24 Monika_Szulak postanowiła aktywnie wykorzystać wolne chwile nad Bałtykiem i wybrała się z aparatem na wycieczkę po wyspach.

Zapasy dla powiększonej załogi ISS w drodze

Powiększona niedawno do sześciu osób załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie musi się martwić kurczącymi się zapasami. W ślad za trójką dodatkowych astronautów na orbitę wysłano dostawę sześciu ton żywności i innych potrzebnych artykułów. Rakieta z transporterem, która wystartowała w sobotę z Japonii, do ISS powinna dotrzeć za tydzień.

Wielka asteroida minie blisko Ziemię

Sporych rozmiarów asteroida przeleci w niedzielę w pobliżu Ziemi. Jednak ci, których takie kosmiczne zbliżenia mocno niepokoją, tym razem nie mają się czym martwić. W kategoriach kosmicznych dystans jest żaden, ale dla Ziemi i tak oznacza duży margines bezpieczeństwa. NEA 2002 AM31 minie naszą planetę w odległości 14 razy większej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca. Przelot będzie filmowany przez NASA.

Sprint czy marsz? Już wiadomo, kiedy najmniej zmokniesz

Zapewne każdy z nas, zaskoczony nagłymi opadami, zastanawiał się, jak uniknąć całkowitego przemoknięcia. Nad prozaiczną z pozoru kwestią, czy lepiej wtedy biec, czy może spokojnie iść, głowił się niejeden naukowiec. Według najnowszych ustaleń włoskiego fizyka, nasze szanse w pojedynku z deszczem zależą od wielkości kropli, kierunku wiatru i naszych sylwetek.

US Navy przechodzi na biopaliwa

USS Nimitz wyruszył na tradycyjne manewry na Pacyfiku. Misja lotniskowca ma aspekt nie tylko militarny, lecz również polityczny. Jednostka ma co prawda napęd atomowy, ale do napędzania urządzeń pomocniczych wykorzystuje biopaliwa. I właśnie ekologiczny charakter misji wzbudza mnóstwo emocji w amerykańskim Kongresie.

Recykling z klasą, czyli odpadki na wybiegu

Nadaj swoim ciuchom drugie życie, namawia estońska projektantka, która z powodzeniem wcieliła ten slogan w życie. Projektuje ubrania, wykorzystując skrawki materiałów i odpadki przemysłowe. Jej proekologiczna i ekonomiczna idea zdobywa uznanie na całym świecie.

Chmury w kształcie liści. Widać je tylko z orbity

Obserwacje satelitarne często pokazują nam z nowej perspektywy dobrze znane zjawiska atmosferyczne. 50 lat temu pozwoliły wyróżnić nowy typ chmur z rodzaju stratocumulusów - actinoform. Ich charakterystyczne kształty przypominające liść najlepiej widać właśnie z dużej wysokości.

Namibia ma zapas wody na wieki

W Namibii - najbardziej suchym kraju Afryki subsaharyjskiej - odkryto pokłady wody, które mogą wystarczyć na 400 lat. Warstwa wodonośna Ohangwena II ciągnie się wzdłuż granicy Namibii z Angolą na przestrzeni 70 km.

Rozbłysk i wyrzut masy na Słońcu. Będą coraz częstsze

Rozbłysk, a po nim koronalny wyrzut masy wystąpiły w czwartek rano na powierzchni Słońca. Naukowcy oceniają, że pędzące słoneczne cząsteczki nie kierują się w stronę naszej planety. Nie powinno też spowodować poważniejszych zakłóceń w komunikacji.

Zapach ozonu zwiastuje burzę

Kiedy ludzie mówią, że potrafią wyczuć burzę, mówią prawdę. Niektóre zjawiska atmosferyczne wytwarzają charakterystyczne dla siebie zapachy, które co wrażliwsze nosy są w stanie wyczuć. Wśród tych aromatów znajduje się m.in. geosmina.

Kosmiczna Igła jak Droga Mleczna

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił, w dużym zbliżeniu, fragment kosmicznej Galaktyki Igła. Stanowi ona cenne źródło odniesienia dla badaczy kosmosu zgłębiających tajniki Drogi Mlecznej, bowiem w dużym stopniu przypomina galaktykę, w której żyjemy.

Polakom nie starcza ryb z Bałtyku

- Europejczycy nie jedzą ryb ze swoich łowisk, ponieważ ich dla nich nie wystarcza - mówią przedstawiciele brytyjskiej organizacji New Economics Foundation. Ich zdaniem z takim samym problemem zmagają się również Polacy, a powodem jest nadmierna eksploatacja wód Starego Kontynentu.

Lodowiec ocielił się po raz drugi. Góra jak dwa Manhattany

Po raz drugi w ciągu dwóch lat ocielił się grenlandzki lodowiec Petermann. Oderwana od niego góra lodowa jest dwukrotnie większa od Manhattanu. Przesuwa się wzdłuż fiordu na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego trasę śledzi satelita Aqua NASA.

"Meteo News": Kominy w zgodzie z ekologią

Wysokie po same niebo kominy wcale nie muszą oznaczać ogromnej ilości zanieczyszczeń emitowanej do atmosfery. Wszystko za sprawą nowoczesnej techniki. O tym jak minimalizowana jest emisja szkodliwych substancji w magazynie "Meteo News".

Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat

Saturn dawno nie prezentował się na zdjęciach tak pięknie, jak teraz. - Po raz pierwszy od dwóch lat mieliśmy naprawdę dobry widok na Saturna i otaczające go pierścienie - przyznają badacze NASA, którzy opublikowali bardzo dokładne zdjęcia gazowego giganta.

IMGW: "Trąby nie przewidzimy"

Po tym, jak w sobotę 14 lipca trąby powietrzne niespodziewanie nadciągnęły nad pomorskie miejscowości, wiele osób zaczęło się zastanawiać: czy w Polsce istnieje system, który byłby w stanie ostrzec nas przed takimi zjawiskami? Odpowiedzi na to pytanie szuka magazyn "Meteo News".

Szykujcie już litanię życzeń. Spadnie deszcz gwiazd

Jeśli chcecie pomóc szczęściu, obserwujcie uważnie niebo. - Właśnie uaktywnił się rój Perseidów - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Co noc do końca sierpnia może "spaść" nawet kilkadziesiąt gwiazd.

7 minut strachu w oczach NASA. "Curiosity" będzie lądował

"Siedem minut strachu" spędza sen specjalistom z NASA zaangażowanym w projekt "Curiosity" (ciekawość). Właśnie przez ten czas, pędzący na rakiecie Atlas 5 w kierunku Marsa badawczy łazik o tej samej nazwie, musi oddzielić się od pojazdu kosmicznego i wytracić prędkość tak, by bezpiecznie i w całości wylądować na powierzchni Czerwonej Planety.

Wybierz się w wirtualną podróż po Antarktydzie

Jeśli tęsknicie za zimą, wybierzcie się na wirtualny spacer po... Antarktydzie. Ci, którzy się na to zdecydują, będą mieli okazję m.in zwiedzić chatę Shakletona i zobaczyć miejsca lęgowe pingwinów.

Tysiąc euro na wyjazd do Grecji

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Willa nad morzem poprawi kondycję

- Ludzie żyjący na wybrzeżu są zdrowsi od tych, którzy mieszkają w innych regionach kraju - ustalili badacze z Uniwersytetu w Exeter. Naukowcy mają nadzieję, że niebawem uda im się przekonać rząd do wykorzystania terenów nadmorskich w charakterze "lekarstwa" dla Brytyjczyków.

Zakazali podlewania, więc pomalował trawnik farbą

Pomalował trawnik na zielono, bo chciał przywrócić życie swojemu wyschniętemu ogródkowi. Na taki krok zdecydował się mieszkaniec Indianapolis w amerykańskim stanie Indiana, któremu nękająca USA susza dała się silnie we znaki.

Mniej luzu na orbicie

Troje astronautów, po dwóch dniach manewrowania na orbicie, we wtorek rano znalazło się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Spędzą tam cztery miesiące.

Kolejny rekord Doliny Śmierci

Rankiem w czwartek 12 lipca w Dolinie Śmierci - uchodzącej za najgorętsze miejsce na Ziemi - padł kolejny temperaturowy rekord. Tzw. temperatura minimalna, a więc najniższa temperatura powietrza zanotowana na danym obszarze w określonym czasie, wyniosła 41,7 st. Celsjusza.

Księżycowy pył groźniejszy od azbestu

Odkąd Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Księżycu, jednym z elementów planu podboju kosmosu stało się jego zasiedlenie w przyszłości. Te wizje studzi jednak część naukowców. Zwracają oni uwagę, że dłuższe przebywanie na powierzchni ziemskiego satelity naraziłoby nas na poważne kłopoty ze zdrowiem.