Ciekawostki

Ciekawostki

Migaloo - słynny biały humbak znowu u wybrzeży Australii

Niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa pokazał się w australijskich wodach. Zwierzę pływało blisko Złotego Wybrzeża w południowo-wschodniej części kraju. To nie był pierwszy "występ" białego humbaka w tym rejonie - został tam zauważony już 11 lat temu.

Wąż uratował łosia w Starych Kiejkutach

Leśne bagna to nie tylko niebezpieczeństwo dla ludzi. Przekonał się o tym łoś, który wpadł w grzęzawisko koło Starych Kiejkut. Dzięki akcji pracowników Nadleśnictwa Korpele i strażaków zwierzę udało się uratować.

Testosteron skraca życie?

Męskie hormony płciowe - np. testosteron - mogą skracać życie - wynika z badań przeprowadzonych przez południowokoreańskich badaczy. Do takiego wniosku doszli oni po wyliczeniu średniej długości życia koreańskich kastratów i porównaniu jej ze średnią długością życia innych mężczyzn.

Australia idzie na wojnę z ludojadami

Władze Australii Zachodniej postanowiły zabijać białe rekiny, które pływają w przybrzeżnych wodach tego stanu. Decyzja ma związek z częstymi atakami drapieżników na surferów.

Starożytny Budda odkryty przez nazistów pochodzi z Kosmosu

Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

Hotel dla kur z "indywidualnym podejściem"

Brytyjscy hodowcy kur mogą wreszcie wyjeżdżać na wakacje bez wyrzutów sumienia. Kurzy hotel w Cowden zapewni zwierzętom specjalne traktowanie, obejmujące nawet spacery po wsi. Jego właścicielka uważa, że receptą na sukces jest indywidualne podejście, jakie zapewnia swoim gościom.

Zmiany klimatu mogą zabić 100 mln ludzi

Zmiana klimatu może zabić aż 100 milionów ludzi oraz gwałtownie ograniczyć światowy wzrost gospodarczy. Jak wynika z raportu opublikowanego w środę przez 20 krajów rozwijających się, 90 proc. ofiar będzie pochodziło z tych państw.

Wielkie trzęsienia generują kolejne. Nawet na drugim końcu świata

Największe tegoroczne trzęsienia ziemi, do jakich doszło w kwietniu na Sumatrze, były bezpośrednią przyczyną kilku innych silnych wstrząsów na całym świecie - ustalili badacze United States Geological Survey. Ich odkrycie jest przełomowe - po raz pierwszy udało się bowiem wykazać, że wielkie trzęsienia mogą generować kolejne, nawet w bardzo oddalonych miejscach.

Od dzisiaj zamienisz monitor w akwarium

Od dziś każdy z nas może przeżywać podwodne przygody niczym Jacques Cousteau. Nie trzeba nawet ruszać się sprzed ekranu monitora, by dokładnie eksplorować bogactwo kolorów Wielkiej Rafy Koralowej. Wszystko dzięki projektowi Catlin Seaview Survey.

Masowe narodziny diabłów

Na australijskiej farmie urodziło się 40 zdrowych diabląt tasmańskich. Zwierzęta są tam hodowane na wypadek całkowitego wyginięcia gatunku na Tasmanii. Od kilku lat populacja diabłów błyskawicznie się pomniejsza za sprawą raka pyska.

El Niño może się rozwinąć w ciągu miesiąca

We wrześniu i w październiku na Pacyfiku może się rozwijać El Niño - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Według najnowszych prognoz, prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest "umiarkowanie wysokie". Pojawienie się El Nino oznacza zmiany w światowych modelach klimatycznych, m. in. dotyczących opadów.

Piramidy z orbity jak origami

Od wieków swym kształtem intrygowały badaczy. Piramidy, egipskie grobowce, pokazują zupełnie inne oblicze, kiedy ogląda się je z Kosmosu. Niezwykłe zdjęcia kompleksu budowli usytuowanych w rejonie Delty Nilu wykonała załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Energia Słońca wyniesie Phoenixa w stratosferę

Monitorowanie stanu upraw, zagrożenia pożarowego, a nawet ludzi i pojazdów, to zadania, które będzie wykonywał zasilany energią słoneczną samolot Phoenix. Nad zbudowaniem maszyny pracują uczeni z warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Za kilka tygodni jego model odbędzie próbne loty, a pierwszy egzemplarz pojawi się w 2013 roku.

Wielka polerka ogromnej cząsteczki. Alpiniści szorują Atomium

Pucują, szorują i wycierają największy symbol Brukseli - Atomium. Obiekt stracił blask przez spadające z nieba paliwo lotnicze. Operacja jest skomplikowana ze względu na kształt i delikatną konstrukcję obiektu, który wzorowany jest na schemacie kryształu żelaza.

Sterowce zamiast samolotów. Zeppeliny wrócą na niebo?

Są dostojne, ekologiczne i bardzo ładowne - tak w skrócie można opisać aerostaty. Być może już niedługo sterowce powrócą w wielkim stylu na niebo. Kiedy pogrążony w kryzysie świat rozpaczliwie szuka oszczędności, amerykańska firma prezentuje projekt sterowców nowej generacji, które mają być tańszą alternatywą dla samolotów.

Sprecyzowali jednostkę astronomiczną. Dokładnie 149 597 870 700 m

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję jednostki astronomicznej, używanej do określania odległości w Układzie Słonecznym. Zamiast opierać się na zmiennych danych, będzie teraz na stałe zdefiniowaną liczbą. Nowe ustalenia mają ułatwić astronomom wykonywanie obliczeń.

Golce wyjątkowo odporne na kwas. Pomogą nam uwolnić się od bólu?

Golce rozwinęły się w taki sposób, że świetnie funkcjonują w kwaśnym środowisku, które dla innych ssaków - w tym ludzi - byłoby nie do zniesienia. Naukowcy z Uniwersytetu Illionois zbadali, co decyduje o przystosowaniu gryzoni do takich warunków. Liczą, że ta wiedza pomoże znaleźć sposoby na łagodzenie bólu u ludzi.

Tęcza zagościła na chmurach

Iryzację, która pojawiła się na chmurach nad Bydgoszczą, uchwycił w niedzielę jeden z Reporterów 24. To zjawisko optyczne czasem wywoływane jest sztucznie, dzięki czemu powstaje wiele ozdobnych przedmiotów o tęczowym pobłysku.

Urodziłeś się jesienią? Masz większą szansę dożyć setki

Jesień sprzyja długowieczności. Okazuje się, że urodzeni między wrześniem a listopadem mają większą szansę dożyć 100 lat niż ich rówieśnicy urodzeni w pozostałych miesiącach roku. Wykazały to badania pary naukowców z uniwersytetu w Chicago.

Wyścigowe tratwy pędzą Amazonką

Wyścig tratw po najdłuższej rzece świata rozgrywa się w Peru. Zawodnicy muszą pokonać aż 190 km, jako napędu używając jedynie pagajów. Start był w sobotę, dziś najwytrwalsi dopłyną do mety. Tratwy musieli wykonać sami na miejscu.

Mapa zagrożonych elektrowni atomowych. Jest ich zbyt wiele!

23 elektrownie na świecie, z czego 13 czynnych, znajdują się na terenach narażonych na uderzenie tsunami - alarmują naukowcy. W budowie jest kolejnych siedem. Jak poważne mogą być konsekwencje tak ryzykownych lokalizacji, pokazała katastrofa elektrowni w Fukushimie z 2011 roku.

Nadciąga jesienna depresja. Możesz ją przechytrzyć!

Witamy jesień, a wraz z nią obniżony nastrój, często nazywany jesienną depresją. Poradzić sobie z nią jest trudno, ale - przy odpowiednim wsparciu - można . Jak przechytrzyć jesień i pozostać aktywnym oraz pełnym życia, gdy aura do tego nie zachęca - na antenie TVN24 podpowiada psycholog i terapeutka, Maria Rotkiel.