Ciekawostki

Ciekawostki

Sześciokątna burza nad biegunem Saturna

Burzę na biegunie północnym Saturna uchwyciła należąca do NASA sonda Cassini. Astronomów, którzy żartobliwie porównują ją do huraganu Sandy, zastanawia fakt, że wir chmur wokół niej ma kształt sześciokąta.

3 tys. piranii w futurystycznym wirze

Kopenhaskie oceanarium Blue Planet wzbogaciło się o niezwykle krwiożerczych mieszkańców. Do ultranowoczesnego budynku przetransportowano właśnie 3 tys. wygłodniałych piranii.

Przystanek zamiast kozetki. Światłem w jesienną deprechę

Ciemno, cicho i zimno - życie w Szwecji nie jest łatwe. Aby nieco ulżyć mieszkańcom, w mieście Umea na północy kraju zorganizowano punkty drobnej, codziennej terapii. Zlokalizowano je w miejscach szczególnie frustrujących, jakimi są przystanki autobusowe.

Chcesz świętować ekologicznie? Wybierz żywą choinkę

Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia pojawia się choinkowy dylemat: wybrać sztuczne czy naturalne drzewko? Ci, którzy starają się żyć ekologicznie, decydują się zwykle na sztuczną choinkę. Według ostatnich ustaleń naukowców taki wybór wcale nie jest jednak korzystny dla środowiska.

Terapia genowa sposobem na HIV? Myszy reagowały obiecująco

Gen, który jest niezbędny do przeżycia zarodków i może również stanowić klucz do leczenia przewlekłych chorób zakaźnych takich jak HIV, WZW i gruźlicy, odkryła grupa naukowców z Instytutu Badań Medycznych w Australii. Gen ten jest ściśle powiązany z pracą naszego układu immunologicznego. Odpowiednia manipulacja genem pobudza układ do walki z wirusami.

Księżyc przygaśnie i przybliży się do Jowisza

Dzisiejszy wieczór zapowiada się atrakcyjnie dla miłośników astronomii. Na niebie będziemy mogli podziwiać bliską koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza. Naszemu satelicie warto przyjrzeć się tuż po jego wschodzie - jego blask będzie wtedy przygaszony przez zaćmienie półcieniowe.

Samolot pasażerski bez pilota? Rozpoczynają się testy

Czy leci z nami pilot? Takie pytanie może już wkrótce będą stawiać sobie pasażerowie linii lotniczych. Trwają właśnie testy nad bezzałogowymi maszynami pasażerskimi. Główny plus takich lotów to o niebo tańsze bilety.

"Wszechświat jak gigantyczny mózg"

Wszechświat jest jak gigantyczny mózg, udowodnili badacze z University of California w San Diego. Naukowcy odkryli, że zarówno kosmos, jak i sieci społecznościowe oraz obwody mózgowe, rozszerzają się w bardzo podobny sposób. - To znak, że procesem tym rządzi jakieś nieodkryte fundamentalne prawo natury - przyznają.

Morska Odyseja z kosmiczną misją

Od kilku lat z powodzeniem z samego środka Pacyfiku lecą w kosmos satelity. Wystrzeliwuje je prywatna firma Sea Launch z platformy Oceaniczna Odyseja. Start najnowszego francuskiego satelity komunikacyjnego już 3 grudnia.

W środę Księżyc straci mnóstwo blasku

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będziemy mogli oglądać na niebie w środę wieczorem. Srebrny Glob znajduje się wtedy w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji będzie do niego docierać tylko część światła słonecznego, blask naszego satelity się osłabi.

Osoby z nadwagą są szczęśliwsze?

Otyłym depresja nie grozi - twierdzą naukowcy. Ich zdaniem gen, który odpowiedzialny jest za wzrost wagi, obniża jednocześnie ryzyko pogorszenia nastroju.

2,8 tys. lat żyły pod lodem. Nie miały prawa tam być

W słonym jeziorze pod lodem Antarktyki, odciętym od świata od co najmniej 2,8 tys. lat, żyją bakterie aktywne w temperaturze -13 st. C - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców. Według ekspertów to dowód na to, że na Ziemi, czy poza nią, istnieje wiele miejsc, gdzie znajdują się ślady życia, tylko nie potrafimy jeszcze do nich dotrzeć.

Niemiecka czysta energia groźna dla Polski i Czech?

Poważne zagrożenie dla Polski i Czech stanowi niemiecka "czysta energia". Prąd przesyłany z północy na południe, także przez nasze kraje, na tyle obciąża sieci przesyłowe, że Czechom gaśnie światło, a Polacy rozważają zamknięcie swoich sieci - pisze niemiecki "Handelsblatt".

Kwaśne wody wykańczają antarktyczne mięczaki

Rozpuszczają się skorupy żyjących w wodach Antarktydy ślimaków. To nie tylko śmiertelne zagrożenie dla tych mięczaków, ale też dla całego łańcucha pokarmowego. To kolejny skutek zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Dwie planety spotkają się nad horyzontem

We wtorek rano Wenus i Saturn spotkają się nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą na godzinę przed wschodem Słońca, około godziny szóstej rano. Zaraz obok znajdzie się wówczas także Merkury.

Złapał śmiertelnie jadowitego węża gołymi rękami

Reporterzy telewizyjni nagrali, jak lekarz z południowochińskiej wsi Chenzhou bez żadnego specjalnego wyposażenia łapał śmiertelnie jadowitego grzechotnika. Choć mężczyzna nie pierwszy raz mierzył z takim zadaniem, przyznał, że był przerażony. Mimo strachu zdecydował się zaryzykować życiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom swojej wioski.

Żółknące liście zwabiły tysiące osób

Żółknące liście Ginkgo biloba zwabiły tysiące Japończyków na jedną z tokijskich alejek. Podziwiali oni szpaler roślin, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie.

To ich dzień! Dostały nawet lody

Bankiet dla 3 tysięcy małp urządzili Tajowie z prowincji Lopburi. To feta w ramach dorocznego festiwalu na cześć tych zwierząt, które w Tajlandii uważa się za święte.

Tandem niżów nad Wyspami. Franziska w odwrocie, w natarciu Gabrielle

Katastrofę pogodową zgotował Wyspiarzom niż Franziska, który powoli oddala się w kierunku Danii. To jednak nie koniec gonitwy żywiołów. Umacnia się już kolejny układ niskiego ciśnienia - Gabrielle, który namiesza także u nas. O szczegółach sytuacji pogodowej w Wielkiej Brytanii: Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Efekt Pinokia to prawda? Ustalono związek kłamstwa z nosem

Badania nad fizjologią częściowo potwierdzają bajkę o Pinokiu: kłamczucha rzeczywiście można poznać po nosie. Hiszpańscy naukowcy ustalili, że kiedy kłamiemy, nasze nosy co prawda nie wydłużają się, ale za to robią się cieplejsze.

Wyspa Świętej Heleny rozdarła pasat na pół

Te same wiatry, które pozwoliły odkryć Wyspę Świętej Heleny w XVI wieku, zwróciły teraz na nią uwagę satelity NASA. Pasaty i lokalne wzniesienia terenu sprawiły, że w zalegających nad wyspą chmurach pojawiły się bardzo widowiskowe wiry.

Samonapełniająca się butelka: wodę pobierze z powietrza

Samonapełniającą się butelkę, która ma wybawić świat od niedoboru wody, chcą stworzyć młodzi Amerykanie. Inspirację dla nich stanowi pewien afrykański chrząszcz, który potrafi pozyskiwać wodę w ekstremalnie suchych warunkach.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.