Ciekawostki

Ciekawostki

Tsunami na Bałtyku? Naukowcy szukają śladów

"Przy czystym i spokojnym niebie, daje się słyszeć wzdłuż pomorskich brzegów morskich toczący się grzmot, a na ląd wyrzucane są nieżywe lub na wpół żywe ryby morskie i przybrzeżne" - tak jeden z kronikarzy opisuje tsunami, które miało uderzyć w polskie wybrzeże Bałtyku w 1757 roku. Naukowcy ze Szczecina, Gdańska i Poznania ruszają na poszukiwania jego śladów.

Czarna dziura rozdziera gwiazdę. Pierwszy taki obraz

Czarna dziura dopuszcza się zbrodni na gwiazdach, które mają czelność pojawić się w jej pobliżu. Zanim wciągnie swoją ofiarę, rozdrabnia ją na kawałki, powodując widowiskowy spektakl. Utrwaliły go teleskopy NASA, dzięki czemu możecie obejrzeć go na powyższym obrazie.

Gnathia marleyi: rasta skorupiaków

Co łączy legendę muzyki reggae i kilkumilimetrowego skorupiaka? Do tej pory było to karaibskie pochodzenie. Teraz imieniem Boba Marleya został nazwany jeden z gatunków z rodziny Gnathiidae. Dołączył tym samym do porostu prezydenta Obamy, osy Presleya, żaby księcia Karola i innych elitarnych gatunków upamiętniających sławnych ludzi. Oraz wielu potomków samego muzyka, którzy również noszą jego nazwisko.

Łóżka wodne zamiast sianka

Krowy to mają super życie. Nie dość, że ich głównym zajęciem jest jedzenie, to jeszcze niektóre z nich w przerwie między jednym a drugim posiłkiem wylegują się na łóżkach wodnych. W takich luksusowych warunkach żyją krowy w amerykańskim stanie Oregon.

Śmieci na celowniku. Rusza kampania "Czyste plaże"

Odpoczywający nad morzem mają szansę bardzo pożytecznie spędzić czas. Rusza kampania "Czyste plaże". Jak zapewniają organizatorzy akcji, odbędzie się co najmniej 150 ekologicznych warsztatów poświęconych segregowaniu odpadów dla dzieci i młodzieży.

Dziwny wir nad Tytanem. Idzie zima?

Wysoko nad biegunem południowym Tytana, największego z księżyców Saturna, należąca do NASA sonda Cassini wyśledziła dziwny wir, który może być zwiastunem nadejścia zimy.

Burze rzadziej, ale piorunów o 50 procent więcej

Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie sprawdzają, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpłyną na takie zjawiska atmosferyczne, jak burze z piorunami. Na razie udało im się ustalić, że wzrost temperatury zmniejszy częstotliwość występowania burz, ale zwiększy aktywność towarzyszących im piorunów. - Ów wzrost aktywności może być niebezpieczny - mówi kierujący badaniami Colin Price.

To nie musi być bozon. Możliwe dwie inne cząstki

Nowa cząstka odkryta przez CERN nie musi być wcale bozonem Higgsa - twierdzi grupa amerykańskich naukowców. Ich zdaniem istnieją przynajmniej dwie inne cząstki odpowiadające danym uzyskanym podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. - To dopiero początek trudnego procesu identyfikacji bozonu Higgsa - komentuje jeden ze sceptycznych badaczy.

Wielki Zderzacz Hadronów kontra IceCube

Zajmuje kilometr sześcienny lodu na głębokości 2400 metrów pod powierzchnią Antarktydy i wykrywa neutrina. Dzięki teleskopowi IceCube naukowcy zaobserwowali już setki tych cząsteczek osiągających prędkość bliską prędkości światła. Liczą, że badania nad nimi pozwolą poznać ciemną materię, która według hipotez wypełnia sporą część Wszechświata, ale dotąd nie została odkryta eksperymentalnie.

Czerwony piorun po drugiej stronie burzy

Widzieliście kiedyś czerwony piorun? My też nie. Ale wiemy, że istnieje i teraz możemy go zobaczyć. Z bardzo interesującej perspektywy, bo najnowszej fotografii tego fenomenu dostarczają astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Łazik i Czerwona Planeta. Pocztówka z Marsa na Ziemi

Łazik Opportunity zrobił sobie zdjęcie z marsjańskim krajobrazem w tle i wysłał je Ziemianom w trzytysięczny dzień swojego urzędowania na Czerwonej Planecie. Trzeba mieć fantazję i tupet, by bezkarnie cieszyć nasze oko wakacjami we Wszechświecie, ale chyba zadziałała tu zasada: jakie wakacje, taka pocztówka.

Odkryto "żłobek" pierwszych zwierząt

Badacze z Oksfordu, Cambridge i kanadyjskiej Nowej Fundlandii odkryli "żłobek" pierwszych "zwierząt" jakie pojawiły się na Ziemi - charni. Wyglądem przypominały one liście paproci i żyły na dnie morza. 579 mln lat temu zasypał je wulkan, utrwalając go na zawsze pod postacią nowofundlandzkich skał.

Państwo wzięło na cel brzuszek obywateli

Turcy ważą zdecydowanie zbyt dużo. Ponad jedna trzecia populacji cierpi na nadwagę, dlatego władze wyruszyły na wojnę z otyłością. Cel: w ciągu roku odchudzić ponad milion obywateli.

12 milionów cierpi na bezsenność. "Upały trwają tu zbyt długo"

Włosi cierpią przez nawet 40-stopniowe temperatury, które nie dają im odetchnąć nawet w nocy - lokalne media donoszą, że na bezsenność skarży się 12 milionów obywateli tego kraju. - Upały trwają tu zbyt długo - komentował na antenie TVN24 Marek Lehnert, włoski korespondent Polskiego Radia.

Współcześni astronauci nie mają stylu?

- Współcześni astronauci nie mają wyczucia stylu - wzdycha Richard Hollingham z BBC, który widział w telewizji, jak astronauta Don Pettit na oczach całego świata - ubrany w podkoszulek, szorty i... podwiązkę - przechodzi z pokładu ISS do kapsuły Dragon.

Bwana pozbawia wody tubylców

Turyści wypoczywający w krajach rozwijających się zużywają 16 razy więcej wody niż lokalni mieszkańcy. Prowadzi to do konfliktów i rozprzestrzeniania się chorób.

Posłuchaj, jak brzmi zorza polarna

Po raz pierwszy naukowcom udało się wskazać, skąd pochodzą dźwięki wydawane prawdopodobnie przez zorze polarne. Badacze z Uniwersytetu Aalto w Finlandii wymierzyli, że te intrygujące pieśni powstają 70 m nad ziemią.

Nieważkość spowalnia proces starzenia

- Przebywanie w kosmosie spowalnia proces starzenia - wynika z badań, jakie Brytyjczycy i Japończycy przeprowadzili na robakach, które spędziły kilkanaście dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zubilewicz zebrał rady na afrykańskie upały

W czwartkowy wieczór zwróciłem się do widzów TVN METEO o pomoc: Jak żyć przy takich upałach , jak sobie radzić z afrykańskim, zwrotnikowym powietrzem? Dziękuję za odzew, przedstawiam kilka najciekawszych propozycji.

Znaleźli bozon Higgsa. Teraz czas na ciemną materię

Fizycy wierzą, że ciemna materia jest spoiwem kosmosu. Pomimo że - zdaniem badaczy - stanowi 84 proc. całej materii wszechświata, nigdy nie została odkryta ekperymentalnie, ponieważ nie emituje i nie odbija światła. Teraz część naukowców z CERN uważa, że uda im się ją wytworzyć i wykryć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pisze brytyjski "Telegraph".

Zobacz, jak powstają chmury!

Aura w ostatnim okresie dostarcza nam wielu atrakcji. Zmieniająca się momentalnie pogoda jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. W ciągu kilkunastu minut słoneczne niebo zamienia się całkowicie swoje oblicze, pojawiają się chmury, deszcz, burze. Na pytanie: jak powstaje chmura? - odpowiedział Bogdan Janus z laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.

Żarłacze białe stołują się w Massachussets

Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.

Miliardową inwestycję wstrzymało kilkadziesiąt ptaków

Brytyjski rząd anulował inwestycję w farmę wiatrową na wybrzeżu Norfolk wartą 1,5 mld funtów, ponieważ powodowałaby śmierć 90 ptaków rocznie. Dodajmy, że taka farma byłaby w stanie zasilać w prąd około 400 tys. domostw we wschodniej Anglii.

Z menu znika zupa z płetw rekina

Zupa z płetwy rekinie zniknie z tradycyjnego chińskiego menu, zadecydowała Rada Państwa. To przełomowa decyzja dla kultury Państwa Środka, ale także dla oceanicznego ekosystemu. Ten ekskluzywny przysmak bogaczy kosztuje rocznie życie 73 mln rekinów.

"Ciekawość" kluczem do zasiedlenia Marsa?

Za niespełna miesiąc, 5 sierpnia, "Ciekawość" (ang. Curiosity) ma wylądować na Marsie. Łazik gabarytów Mini Coopera - największy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos - opadnie na powierzchnię Czerwonej Planety w zupełnie wyjątkowy sposób, po czym zacznie badać, czy panujące tam warunki sprzyjają życiu.

Tak umiera gwiazda. Ostatni występ przed śmiercią

Znajdująca się w konstelacji Żyrafy (okołobiegunowym gwiazdozbiorze nieba północnego) gwiazda U Camelopardalis niebawem umrze. Nim to jednak nastąpi, to niewielkie ciało niebieskie zaznacza swoje istnienie w bardzo widowiskowy sposób.