Ciekawostki

Ciekawostki

Księżyc jest prawie jak Ziemia. Nowa teoria powstania satelity

Skały, z których składa się Ziemia i te pokrywające powierzchnię Księżyca, różnią się w tak niewielkim stopniu, że pod znakiem zapytania staje dotychczasowa teoria powstania Srebrnego Globu - na łamach "Nature Geoscience" informują naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

"Nikłe efekty badawcze misji Camerona"

Naukowcy uznali, że zejście Jamesa Camerona na dno Rowu Mariańskiego w batyskafie "Deepsea Challenger" przyniosło nikłe efekty badawcze - poinformował magazyn Technology Review.

Szał ciał na marcowym niebie

Dziś na niebie istny szał ciał niebieskich. Księżyc spotka się z Jowiszem, Wenus i Plejadą gwiazd. Podgląda ich Reporter 24.

Turystyczny Oskar przyznany. Sprawdź, kto wygrał

Światowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych (FIJET) uznała miasto położone niedaleko Polski za miejsce najciekawsze na świecie z punktu widzenia turystyki. Rocznie odwiedza je milion turystów.

Cameron wypłynął z Rowu Mariańskiego

Jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich reżyserów James Cameron wypłynął na powierzchnię po zejściu na dno Rowu Mariańskiego. Jako pierwszy człowiek w historii podróż do najgłębszego miejsca na Ziemi odbył w pojedynkę. 11 km w głąb morza pokonał w specjalnie zaprojektowanym pojeździe podwodnym "Deepsea Challenger".

"Matka natura daje nam to wino". Kwewri na liście UNESCO?

Podobno to oni wynaleźli wino. Wkładali winogrona do amfory - kwewri - i zakopywali w ziemi. Tam owoce fermentowały i później można było pić. Teraz Gruzini chcą wpisać starożytny już proces produkcji tego trunku na listę Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwierzęta nie z tego świata. Wymarłe gatunki odsłonięte

Już 200 lat działalności ma za sobą Academy of Natural Sciences przy Drexel University w Filadelfii w USA. Z tej okazji ośrodek naukowy przygotował niebywałe ekspozycje. Gatunki najdziwniejsze, a także takie, które już na Ziemi nie występują, można będzie zobaczyć już od kwietnia. Teraz muzeum udostępniło zdjęcia rzadkich okazów.

Pierwszy klekot w bocianiej wiosce

Żywkowo na Warmii nazywane jest mekką bocianów z powodu rekordowej liczby gniazd. Właśnie przyleciał tam pierwszy przedstawiciel gatunku. Mieszkańcy wioski twierdzą, że reszta doleci, kiedy minie krótkotrwałe pogorszenie pogody.

Czary mary zielonej herbaty. Pomaga ukryć doping

Sportowcy, którzy stosują zabroniony doping testosteronem, mogą to zamaskować pijąc zieloną herbatę, wykazały ostatnie badania naukowców. Odkrycie może wywołać rewolucję w kontroli zawodników.

Wino z polskiego bieguna zimna? Enoturystyka na północnym wschodzie

Polacy coraz chętniej podążają szlakami winnych szczepów. Właściciele winnic wychodzą im naprzeciw i sadzą nowe odmiany winogron. Nawet na północnym wschodzie, uznawanym za polski biegun zimna. Mają nadzieję, że na jesieni w okresie winobrania ściągną w swoje strony enoturystów.

Kozice spadły z Giewontu. Trafią do muzeum

Dwie kozice, które spadły z Giewontu na początku marca, trafią na ekspozycję muzealną - zdecydowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na martwe zwierzęta natknęli się przypadkowo pracownicy parku.

Zgłodniałe wiewiórki pożarły tulipany

Kanadyjskie wiewiórki to spokojne zwierzęta, ale ocieplenie klimatu ma na nie zły wpływ. Jak donosiły kanadyjskie media, wiewiórki w mieście Windsor, w prowincji Ontario na południu Kanady, wykorzystały brak zimy i wyjadły cebulki tulipanów w parkach.

Boa gigant straszy na Grand Central

15 metrów długości i ponad tona wagi. To titanoboa, największy wąż w historii naszej planety, żyjący 60 mln lat temu. W piątek jego model w skali jeden do jednego odsłonięto na nowojorskiej stacji Grand Central.

Silna La Niña nie zatrzymała ocieplenia. Rok 2011 jednym z najgorętszych

Rok 2011 uplasował się na 11. miejscu w rankingu najcieplejszych lat - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie przeszkodził w tym nawet silny wpływ zjawiska La Niña, które zwykle powoduje obniżenie globalnych temperatur. Tendencja do ocieplania klimatu nie przejawia się tylko w pojedynczych rocznikach. Od 1997 roku następuje właściwie nieprzerwane pasmo coraz wyższych temperatur.

U Niemców zakwitł kwiat-śmierdziel

W ogrodzie botanicznym w Kilonii w Niemczech zakwitło dziwidło. Kwiat jest uważany za największy na świecie i cuchnie... padliną. W ciągu 24 godzin zwiędnie, ale odór po nim zostanie jeszcze przez trzy dni.

Woda na Merkurym? NASA ma kolejny dowód

Nowych dowodów na obecność wody na Merkurym dostarczyła sonda Messenger wysłana przez NASA do zbadania tej planety. Mimo iż, temperatury mogą osiągać tam nawet 400 st. C, niektóre kratery na jej biegunach są wiecznie zacienione – skutkuje to powstawaniem tzw. zimnych pułapek. Na radarach wyglądają one zupełnie jak lód.

Prognozy, pomiary i poezja. Dzisiaj święto meteorologów

23 marca obchodzony jest Dzień Meteorologa. Pamiętali o tym nasi czytelnicy. "Serdeczne życzenia, tylko trafnych prognoz i słońca" - napisała na Kontakt Meteo Mirosława z Sandomierza. My zaś korzystając z okazji napiszemy o meteorologii słów kilka.