Ciekawostki

Ciekawostki

Koniec albatrosów? Ptaki morskie giną

Spada liczebność prawie połowy populacji ptaków morskich - wynika z najnowszych badań, opublikowanych w kwartalniku "Bird Conservation International". Najbardziej zagrożoną rodziną są albatrosy.

Wyjątkowej urody galaktyka spiralna z poprzeczką

Należący do NASA Teleskop Kosmiczny Hubble'a uchwycił ten zapierający dech w piersiach obraz galaktyki NGC 1483 należącej do grupy tzw. galaktyk spiralnych z poprzeczką. Skąd ta intrygująca "poprzeczka" w nazwie?

Najwięcej wielorybów szarych od 1996. "Efekt 20 lat polityki"

W meksykańskiej części Oceanu Spokojnego rodzi się coraz więcej wielorybów szarych. Specjaliści z ministerstwa środowiska naliczyli w tym roku 1198 młodych zwierząt. To dla nich powód do radości, bo od 20 lat pracują nad stworzeniem warunków dla przywrócenia populacji tych ssaków u wybrzeży Meksyku.

Kanary przykrył saharyjski piach

Silne podmuchy wiatru znad Sahary Zachodniej naniosły sporą warstwę piachu nad Wyspy Kanaryjskie. Doszło do tego 8 marca, a zarejestrował zdarzenie spektroradiometr na satelicie Terra, należącym do NASA.

Co Reporter 24 znalazł na plaży?

Zalegające na plażach bryły lodu rzadko prezentują się tak efektownie, jak na zdjęciach Reportera 24, gtomasa. Wystarczy spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, by natrafić na prawdziwe cuda - przyrodnicze i artystyczne.

30 tys. śnieżyc nad Pensylwanią

Gigantyczne, liczące około 30 tysięcy stado gęsi śnieżyc, zatrzymało się nad rzeką Middle Creek w amerykańskim stanie Pensylwania. Ptaki przystanęły, by posilić się przed dalszą podróżą w stronę kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego. Zobaczcie, jak piękne widowisko zafundowały ornitologom.

Cameron gotowy do zejścia do Rowu Mariańskiego. Nakręci tam film w 3D

- Gdybyśmy wiedzieli, co tam jest, to byśmy się tam nie wybierali - te słowa Jacques'a Cousteau cytuje James Cameron, który zamierza zanurzyć się na głębokość ok. 11 km, na dno Oceanu Spokojnego. Chce tego dokonać w niewielkiej kapsule Deepsea Challenger. Już wykonał próbne nurkowanie. W środę zszedł na 7,5 km.

Nocny Dubaj z Kosmosu jak na dłoni

Amerykańska Agencja Badań Kosmicznych opublikowała nocne zdjęcie Dubaju, wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Miasto jest tak rozświetlone, że widać nawet poszczególne ulice.

800-metrowy wir pyłowy nad Marsem

Ponad 800 metrów wysokości miała serpentyna pyłu, jaką wzbił w marsjańską atmosferę wir pyłowy. Przeszedł on nad Czerwoną Planetą 16 lutego. Zarejestrowała go nad północnomarsjańską "równiną Amazonii" jedna z kamer należącej do NASA sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Plażowicze ratują stado delfinów

W internecie rekordy popularności bije nagranie ratowania stada delfinów. Film został nakręcony przez niemieckiego turystę na plaży w Brazylii i umieszczony w sieci parę dni temu.

"Robacza" pełnia zaświeciła nad Polską

Minionej nocy mogliśmy podziwiać ostatnią pełnię tej zimy. Przez Indian Ameryki Północnej zwaną "Pełnią Robaczego Księżyca". Jej tropem wyruszyli Reporterzy24.

Tylko 2 procent genów różni nas od goryla

Naukowcy rozszyfrowali sekwencję genomu goryla zachodniego - drugiego po szympansie najbliżej spokrewnionego z człowiekiem przedstawiciela naczelnych. Choć nasze drogi rozeszły się ok. 10 mln lat temu, to poznanie sekwencji genów goryla może rozwiązać kłopoty z ludzką pamięcią.

Wybuchy na Słońcu szkodliwe dla serca?

Nie było ich słychać ani widać, ale już dziś możemy negatywnie je odczuć. Mowa o wielkich wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Naukowcy twierdzą, że mogą źle wpływać na nasze zdrowie, a w szczególności na serce.

Piaskowy wir na Półwyspie Arabskim

Półprzejrzyste wiry na tle obszarów w spokojnym beżowym kolorze wyglądają jak namalowane energicznymi pociągnięciami pędzla. Przylegają do nich białe strzępiaste linie, odcinające się od ciemnego granatu. To nie dzieło malarskie, tylko... satelitarne zdjęcie burzy piaskowej.

Kule nie imają się niedźwiedzi

Naukowcy z Brigham Young University przekonują, że broń palna wcale nie zapewnia ochrony przed niedźwiedziami. Twierdzą, że znacznie skuteczniejszy jest gaz pieprzowy.

Znaleźli sposób na pomiar widma antymaterii

Naukowcy z CERN znaleźli sposób na zbadanie ewentualnych różnic między atomami wodoru a ich odpowiednikami złożonymi z antymaterii. Takie porównanie ma pomóc wyjaśnić dlaczego cała antymateria przepadła, a nasz wszechświat jest złożony tylko z materii.

To Laskorn fikał w foce!

W nocy z wtorku na środę w fokarium prowadzonym w Stacji Morskiej na Helu przyszły na świat dwie foki szare (tak, tak - te, których zdjęcia USG wam niedawno pokazywaliśmy!). Niebawem powinna urodzić jeszcze jedna z samic mieszkających w fokarium.

GJ1214b ma więcej wody niż Ziemia. Nagrzana jest do 232 st. C

Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować woda, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.

Inwazja nietoperzy. Ponad 250 tys. w jednym mieście

Inwazja setek tysięcy dużych nietoperzy w mieście Katherina w australijskich Terytoriach Północnych. Obecność takiej liczby zwierząt zwiększa zagrożeniem epidemią wścieklizny - oceniło Centrum Kontroli Chorób (CDC) i wydało ostrzeżenie dla mieszkańców miasta.

Przed nami "Pełnia Robaczego Księżyca"

Już w czwartek będzie miała miejsce ostatnia zimowa pełnia Księżyca nazywana przez rdzennych Amerykanów m.in. "Pełnią Robaczego Księżyca". Zapolujcie na nią i podzielcie się z nami zdjęciami. No i koniecznie uważajcie, gdzie stąpacie!

Wyścig o "boską cząstkę". Amerykanie na czele?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że są blisko udowodnienia istnienia bozonu Higgsa, czyli tzw. boskiej cząstki, która ma odpowiadać za to, że pozostałe cząstki w ogóle mają masę. Na rychłe potwierdzenie istnienia "boskiej cząstki" liczą też naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

"Titanic" padł ofiarą mocy Księżyca?

Niemal dokładnie w 100 lat po katastrofie transatlantyku powstała przekonująca teoria o okolicznościach jego zatonięcia. - Nadzwyczajne zbliżenie się Księżyca do Ziemi może tłumaczyć, dlaczego na wodach, gdzie zatonął Titanic, znalazło się tak dużo gór lodowych - twierdzi Donald Olson z Texas State University, fizyk który kierował zespołem astronomów badających rolę Księżyca w katastrofie.

Atak pająków na Wagga Wagga

Australię nawiedziła w ostatnich dniach wielka powódź. Jednym z niecodziennych skutków nadejścia wielkiej wody jest niepowtarzalny widok tysięcy pajęczyn, oplatających domy, krzewy i drzewa. Dlaczego tak się stało?

Rzut oka w mroczne zakamarki duszy synoptyka

Żywot synoptyka to nie tylko patrzenie w niebo, czasem też trzeba spojrzeć wgłąb "mrocznych zakamarków duszy". Przeczytajcie poezję meteorologa TVN Meteo Artura Chrzanowskiego, pt. *** [z ciszy bólu jestestwa].