Ciekawostki

Ciekawostki

Zorza rozbłysła nad Bergen

Smugi kolorowych, rozmytych świateł, które zdobiące niebo, unosząc się około 50 km nad ziemią, najłatwiej podziwiać w Islandii, Norwegii i na terenie Laponii. Widok tej zapierającej dech w piersiach zorzy polarnej, przesłał z norweskiego Bergen Reporter 24, Artur_Bergiel.

Choinkami karmią słonie

Plantatorzy choinek oddali do wrocławskiego zoo już ponad 3 tysiące niesprzedanych drzewek. Pracownicy wykorzystują je na różne sposoby. Świeże rośliny do jedzenia lub zabawy dostaną zwierzęta, ale nie zmarnuje się też suche drewno.

Kiedy -6 st. C równa się -17

Temperatura, którą odczuwamy, nie zawsze pokrywa się z tą wskazywaną przez termometr. Uczucie chłodu może pogłębiać nawet niezbyt silny wiatr. Jak ocenić temperaturę odczuwalną, wyjaśnia Tomasz Wasilewski z TVN Meteo.

"Sanna w objęciach pysznej zimy"

Dziś nad ranem, jadąc na dworzec w Skierniewicach, ten stylowy, z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, minęłam na ulicy Jagiellońskiej pewien antykwariat, moje niedawne odkrycie. I pomyślałam o wielkiej XIX-wiecznej literaturze rosyjskiej, która doskonale wpisuje się w zimową atmosferę.

Popcorn starszy od piramid w Egipcie

Jak dowodzą najnowsze badania archeologiczne, ludzie żyjący na północnym wybrzeżu Peru, jedli popcorn blisko 7 tys. lat temu. Oznacza to, że do jego przyrządzania nie używali garnków oraz, że prażona kukurydza ma historię dłuższą, niż piramidy egipskie, wzniesione w trzecim tysiącleciu przed Chrystusem.

Paliwo z brudnej wody? Tak działa nowoczesny recykling

Brudną wodę można łatwo oczyścić i wydzielić z niej wartościowe substancje chemiczne. Spektakularny recykling zachodzi dzięki fotokatalizatorom, nad którymi pracują naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Kawałek Marsa spadł na Ziemię

Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Nie bądźcie obojętni - pamiętajcie o zwierzętach

Za nami mroźna noc, na Suwalszczyźnie i Kielecczyźnie temperatura spadła do -12 st., na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej do -11 st. Poranek jest zimny i nieprzyjemny na przeważającym obszarze kraju. A zima nie odpuści, nawet jeśli w najbliższych dniach będzie nieco cieplej, to powróci ze zdwojoną siłą.

"Czy galaretka tężeje w kosmosie?" Młodzi Polacy w finale "Space Lab"

Czy galaretka w kosmosie tężeje, albo co można zrobić z fekaliami kosmonautów, ale też czy w kosmosie można produkować wysokiej jakości insulinę - nad takimi zagadnieniami zastanawiają się młodzi ludzie z Polski, którzy startują w międzynarodowym konkursie "Space Lab". Do finału przeszło sześć zgłoszeń z naszego kraju. To trzeci najlepszy wynik w na świecie. Ich pomysły oceni m.in. Stephen Hawking.

Oni wywołują lawiny. Profilaktycznie

Lawina to ogromna, niszczycielska siła, która niespodziewanie może zamienić przyjemny spacer po górach, w tragiczne i bolesne doświadczenie. Aby temu zapobiec, lawiny wywołuje się specjalnie. Tak robi się na przykład w Alpach.

Skąd na szybach takie wzory?

Przyszła zima, temperatura spadła poniżej zera, a internauta z Suwalszczyzny wysłał nam przepiękne zdjęcia oszronionych starych okien. Dlaczego mróz maluje na szybach pióropusze, gałązki czy kwiaty? Jak to się dzieje, że podczas zimy na szklanych powierzchniach pojawiają się takie malowidła?

Te nieloty uwielbiają być fotografowane

Australijski statek Aurora Australis zacumował u wybrzeża zatoki Commonwealth na Antarktydzie. Załodze, która przypłynęła w 100. rocznicę dotarcia na kontynent pierwszego Australijczyka, udało się wykonać niezwykłe zdjęcia rdzennych mieszkańców Antarktydy... pingwinów.

Zubilewicz: Jeżdżę w Austrii. A Wy?

Jeden z portali internetowych podał informację, że najchętniej jeżdżę na nartach w Tatrzańskiej Łomnicy. Informuję zatem, że w tym roku wybieram się z deskami do Austrii.

Na drogach śnieg i lód. Jak zadbać o bezpieczną jazdę?

Wraz z nadejściem prawdziwej zimy pogorszyły się warunki drogowe. Codziennie prószy śnieg, a temperatura nawet w ciągu dnia spada poniżej zera, więc drogi są śliskie. Jak przygotować samochód i jak zachować się na drodze w trudnych warunkach? Poniżej kilka sprawdzonych zasad.

15 tys. śmieci krąży po orbicie

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.

Rosyjski wulkan nadal wybucha

Zimowa aura potrafi być urzekająca. Szczególnie z kosmosu. Niezwykłe zdjęcie ośnieżonych stoków wybuchającego wulkanu Kizimen w syberyjskiej części Rosji wykonał radiometr umieszczony na satelicie Terra.

Dzisiaj powinna spaść na ziemię. Fobos-Grunt skończy w oceanie?

Miało być zupełnie inaczej. Sonda Fobos-Grunt leciała zbadać powierzchnię jednego z księżyców Marsa, by przynieść sukces i dumę dawnym zdobywcom kosmosu. Rosyjskiej agencji kosmicznej pozostało jednak bierne obserwowanie nieudanej misji i zgadywanie, gdzie spadnie próbnik. A spaść ma już w niedzielę.

Zła pogoda i dobre rady

Zima przyszła w idealnej chwili. Kilka województw rozpoczęło w piątek ferie zimowe, młodzież i ta "starsza młodzież" ruszyła na narty.

Może zawrócić wodę nawet o 100 km. Dlaczego cofka jest tak groźna?

Na Żuławach, Warmii i Wybrzeżu obserwujemy obecnie zjawisko cofki. W tym rejonie wieje z północnego-zachodu dość silny i porywisty wiatr, w porywach do 60-75 km/h. Przy dużym wypełnieniu Bałtyku wodą, a więc jego wysokim stanie, wiatr z sektora północnego wtłacza wodę w głąb lądu, powodując na wodach lądowych cofanie się wód, ich wylewanie się z koryt i podtapianie okolicznych terenów.