Ciekawostki

Ciekawostki

Badacze Księżyca nareszcie są w posiadaniu pierwszej szczegółowej mapy przedstawiającej niemalże całą jego powierzchnię. Stworzenie jej było możliwe dzięki sondzie kosmicznej Lunar Reconaissance Orbiter (LRO), będącej jednocześnie sztucznym satelitą Srebrnego Globu.

Japońskie władze rozważają wybudowanie repliki Tokio w przypadku gdyby oryginalna stolica została zniszczona np. w trzęsieniu ziemi. Miasto zajmowałoby powierzchnię 1000 akrów, byłoby siedzibą rządu, domem dla 50 tys. mieszkańców, a także miejscem pracy dla 200 tys. Japończyków.

Park Narodowy Wirunga w Kongo do tej pory był znany głównie ze swoich niezwykłych mieszkańców - goryli górskich wpisanych do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednak od 6 listopada, kiedy wybuchł wulkan Nyamulagira, można odbyć nocną wycieczkę w kierunku wulkanu.

Naukowcy z włoskiego Instytutu Fizyki Jądrowej w swoich testach potwierdzili teorię, że cząsteczka neutrino jest szybsza od światła. Zastrzegają jednak, że ostateczne poszukiwania odpowiedzi jeszcze się nie zakończyły. - Usunęliśmy tylko niektóre potencjalne błędy - twierdzą.

Powoli zbliża się sezon zimowo-narciarsko-łyżwiarsko-saneczkarski. I jak co roku ze strachem myślę o kupowaniu mojej córce butów narciarskich.

Kominiarz przynosi szczęście. Wczoraj przyniósł i mi. Nie dość, że sprawdził drożność kominowo–gazową, to zajrzał do kominka i zasugerował małą poprawkę.

Amerykańscy naukowcy odkryli nowe dowody istnienia na księżycu Jowisza - Europie zbiorników wodnych pod grubą zewnętrzną skorupą lodową. Analizując zdjęcia powierzchni Europy wykonane przez międzyplanetarne sondy, doszli do przekonania, że zbiorniki wody mogą znajdować się znacznie bliżej powierzchni niż sądzono.

Na tym niesamowitym zdjęciu widać, jak 10 listopada układały się chmury i mgły nad Europą Środkową. Stworzyły gęsty, puszysty dywan, rozciągający się od Morza Północnego po podnóże Alp. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście.

Minutę przed dokowaniem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Sojuz zawieszony był 399 kilometrów nad Oceanem Spokojnym. Dwa dni trwał jego lot z Bajkonuru w Kazachstanie. O 8.55 czasu polskiego załoga 29 ekspedycji wreszcie weszła na pokład.

Świętokrzyskie walczy o turystów własną tradycją. Lokalni przedsiębiorcy chcą ich przyciągnąć m.in. za pomocą chleba orkiszowego, pokazami kowalstwa czy zupą z pokrzywy.

Toksyczne opary, które wydostają się z podwodnego wulkanu u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, zabiły setki ryb. Woda wyrzuca martwe zwierzęta na powierzchnię i pobliskie plaże. Według mieszkańców dzieje się tak od miesiąca. Lokalne władze ewakuowały przebywających w pobliżu podwodnego wulkanu.

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych filmów o naszej planecie. Główna bohaterka – Ziemia widziana z kosmosu, operator - astronauci z ISS, długość – kilka minut. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, z pokładu której udało się uchwyć zapierające dech w piersiach widoki, przelatywała tuż nad naszymi głowami, na wysokości 390 kilometrów.

Listopadowa inwersja temperatury sprawiła, że za naszą zachodnią granicą można podziwiać bajkowe krajobrazy. Zamki okresu romantyzmu stoją otulone we mgle.

Amerykański Uniwersytet Oklahoma dostał od narodowego ośrodka badawczego NOAA 75 mln dol. na prowadzenie prac naukowych, które pomogą w lepszym przewidywaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Chcesz spędzić tydzień we włoskim hotelu, ale w portfelu pusto? To nic, teraz możesz zapłacić w naturze. Od poniedziałku 300 hoteli typu "bed&breakfast" przez tydzień w rozliczeniu przyjmuje niemal wszystko: słoiki miodu, aparaty fotograficzne, usługi ogrodnicze czy przygotowanie kolacji.

Rozmowa na żywo z astronautami przebywającymi na stacji kosmicznej czeka osoby, które wymyślą najciekawsze pytania dla członków załogi. Konkurs organizują Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz portal Kosmonauta.net.

Wielobarwność świata możesz zobaczyć w TVN Meteo. Każdego dnia proponujemy ciekawe dokumenty o miłości, nienawiści, zbrodni i przyjaźni w naturze. Autorzy filmów, często narażając swoje życie, docierają do najdalszych i najgłębszych zakątków Ziemi.

W poniedziałek o 5.14 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek kosmiczny Sojuz. Po godzinie dotarł bezpiecznie na orbitę. Ma za zadanie dowieźć astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

NASA szykuje się do testów załogowego statku kosmicznego Orion. To właśnie z niego astronomowie będą przeprowadzać eksperymenty na ziemskiej orbicie i poza nią. Agencja kosmiczna stworzyła nawet film, który przedstawia próbny lot wehikułu, do którego dojdzie w 2014 roku.

Późnojesienna i zimowa aura wielu osobom nie sprzyja. Brak słońca, wczesny zmrok, chłód, deszcz, wiatr, przyczyniają się do obniżenia nastroju, a nawet depresji. Aby niekorzystna pogodowa aura nie dała nam się we znaki, przejdźmy na dobrą dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne.

Niby to zwykłe, dobrze znane H2O, a jednak - potrafi nas zaskoczyć. Kryształy lodu zarówno z daleka, jak i z bliska, prezentują się niezwykle malowniczo. Sami zobaczcie na zdjęciach Reporterów 24.

Czy zauważyłeś, że w miastach coraz mniej jest ptaków? Okazuje się, że wynoszą się one z głośnych okolic. Wyprowadzają się zwłaszcza te większe, które wydają odgłosy o stosunkowo niskich częstotliwościach. Hałas sprawia, że nie słyszą wzajemnie swoich nawoływań, przez co nie mogą wabić samic ani zaznaczać granic terytorium.

Jak uświadomić przyszłym pokoleniom, żyjącym nawet 100 tys. lat po nas, że głęboko pod ziemią Francji znajdują się promieniotwórcze odpady? Nad najlepszym rozwiązaniem tego problemu pracuje od lat wiceszef Krajowej Agencji ds. Zarządzania Odpadami Radioaktywnymi. Propozycji jest równie dużo, co problemów.