Ciekawostki

Ciekawostki

Kilka ostatnich cieplejszych dni sprawiło, że poczuliśmy wiosnę. Jak się okazuje, nie tylko my. Choć dookoła jeszcze biało i chłodno, polskie niedźwiedzie już się budzą z zimowego snu.

Znany bollywoodzki aktor Amitabh Bachchan, oświadczył, że w tym roku będzie obchodził święto Holi bez wody. Namawia do tego innych rodaków, by ze względu na jej ograniczoną ilość wzięli z niego przykład.

Rafał Herszkowicz ze Zgierza okazał się pierwszym odkrywcą planety pozasłonecznej PH2b. Odkrycia dokonał, biorąc udział w społecznościowym projekcie naukowym. Przedstawiciele platformy zrzeszającej astronomów amatorów poszukiwali go jeszcze w środę rano, wiedząc tylko tyle, że używa loginu rafcioo28 i posługuje się językiem polskim.

Rosjanie nie wykluczają stworzenia własnej stacji kosmicznej. Na jej podwaliny miałyby składać się nowe moduły, które do 2020 roku zostaną przyłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS). Nowa stacja kosmiczna powstałaby prawdopodobnie po deorbitacji ISS.

James Cameron, słynny hollywoodzki reżyser, postanowił podarować swój historyczny batyskaf naukowcom. To właśnie w nim dokładnie rok temu dokonał przełomowego wyczynu - w pojedynkę zszedł 11 km w głąb Rowu Mariańskiego i nakręcił film w 3D.

Poszczególne części statku kosmicznego Sojuz są zwożone w okolice wyrzutni rakiet kazachskiego kosmodromu Bajkonur. To znak, że już lada moment, na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią nowi astronauci.

Samotność potrafi dokuczać w każdym wieku. Im jesteśmy starsi, tym bardziej jest ona gorzka. Brak bliskich osób, z którymi można porozmawiać, przytulić, ma fatalny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne.

Ten billboard jest inny niż wszystkie. Nie dlatego, że reklamuje coś niezwykłego lub jego kształt różni się od innych na świecie. Jest prostokątny, przeciętnych rozmiarów. Mimo to jest wyjątkowy, ponieważ... produkuje pitną wodę. Z powietrza.

W ostatnich pięciu latach najgorszą pogodę - czyli najniższą średnią temperaturę, najbardziej intensywne opady i najmniej słonecznych godzin w roku - mieliśmy w 2010 roku, wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W ostatnie wakacje najlepiej było się wybrać na wschód, bo nad morzem padało.

Ponad kilogramową bombę znalazł w brzuchu kałamarnicy sprzedawca ryb z południowych Chin. Na przedmiot trafił patrosząc mięczaka. Miał szczęście, że pod wpływem uderzenia noża o metal bomba nie wybuchła.