Ciekawostki

Ciekawostki

Wirtualny lot nad powstającą górą lodową

Na Antarktydzie powstaje nowa góra lodowa. Wyodrębnia się z lodowca Pine Island. Zespół Operation IceBridge, który monitoruje ten proces, wysłał dane do pracowników NASA, a ci na ich podstawie opracowali animację z cielenia się lodowca.

30 st. C w lutym. Rekord na Florydzie

Na Florydzie zimą jest średnio powyżej 20 st. C. Mieszkańcy Miami z zaskoczeniem i entuzjazmem zareagowali na niedzielną pogodę. Termometry pokazały bowiem 30,5 st. C - pobity został tym samym rekord ciepła z 1988 roku. Synoptycy zapowiadają jednak, że radość nie potrwa długo - już w poniedziałek wieczorem ma być 15 st. C i może padać.

50 lat temu dotarł na orbitę

W poniedziałek mija 50 lat od pierwszego kosmicznego lotu orbitalnego Amerykanina Johna Glenna. W zdobyciu tytułu pioniera kosmosu prześcignęło go dwóch Rosjan, w tym Jurij Gagarin. Jednak to Glenn dożył "złotej" rocznicy. Ma 90 lat.

Jeśli patrzeć w niebo, to tylko teraz. Świetny czas na obserwację planet

Druga polowa lutego to dobry czas dla miłośników astronomii i romantyków lubiących patrzeć w niebo. Do końca miesiąca będą oni mieli dobre warunki do podziwiania planet dostrzegalnych na niebie gołym okiem, czyli tych od Merkurego do Urana. Choć w najbliższym tygodniu na niebie pojawi się trochę chmur, będzie można liczyć na rozpogodzenia, które umożliwią obserwacje.

Planetarium pokazuje niebo Kopernika sprzed 500 lat

Olsztyńskie planetarium w 500. rocznicę przybycia Mikołaja Kopernika do miasta, sprezentowało sobie i jego wszystkim gościom, supernowoczesny sprzęt. To fulldome - projektor do oglądania nieba, oparty na najnowszej technice cyfrowej. Podobnym sprzętem dysponuje tylko warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

"Jak czymś tak prymitywnym, zdołaliśmy wystrzelić cokolwiek w kosmos"

Weterani pierwszego amerykańskiego programu orbitalnych lotów załogowych Mercury spotkali się w sobotę na przylądku Canaveral, aby uczcić 50 rocznicę historycznego lotu Johna Glenna. Jako pierwszy Amerykanin okrążył on trzykrotnie Ziemię w kapsule Mercury, po starcie 20 lutego 1962 r. z przylądka Canaveral. Przeczytaj, jak wspominają pracę przy tym projekcie.

Zobacz wylot polskiego satelity w kosmos

Włoska Agencja Kosmiczna opublikowała niezwykły film, na którym krok po kroku widać wyniesienie polskiego satelity PW-Sat na orbitę. Najciekawsze są ostatnie sekundy filmu.

Zimowy oldschool: rakiety śnieżne w Katowicach

Intensywnie padający śnieg zasypuje drogi, ulice i ścieżki. Zdarza się, że stawiając nogę na pryzmie świeżego śniegu wpadamy w głęboką zaspę. Sposób na to znaleziono już bardzo dawno temu na Kaukazie. To rakiety śnieżne, które stały się znów modne w Katowicach.

Owocówki piją alkohol "na zdrowie"

Owocówki potrafią wykorzystać "lecznicze" właściwości alkoholu - wskazują naukowcy na łamach "Current Biology". Muszki są niemal nieustająco na rauszu, ale dzięki temu są w stanie pokonać wyniszczającego je pasożyta - czytamy.

Marzec będzie należał do Marsa. Zobaczycie szczegóły jego powierzchni

Najbliższe tygodnie będą świetnym czasem na obserwowanie Marsa. Wszystko dzięki jego korzystnemu ustawieniu, czyli tzw. opozycji, w której znajdzie się 3 marca. Choć odległość dzieląca nas od Czerwonej Planety wyniesie 100 mln kilometrów, będziemy w stanie dostrzec szczegóły na jego powierzchni.

Rosjanie na kosmicznym spacerze

W środę rosyjscy członkowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Anton Shkaplerov i Oleg Kononenko na 6 godzin wyszli w przestrzeń kosmiczną. Podczas kosmicznego spaceru mieli za zadanie zainstalować osłony ochronne oraz wysięgnik Strela-1. Niestety nie wszystkie cele udało się im osiągnąć.

Najpierw rzeźbi, potem surfuje w lodowatej wodzie

Brodzenie w wodzie, podczas gdy na zewnątrz panują dwucyfrowe mrozy, wydaje się szaleństwem. Tao Schirrmacherowi, projektantowi wnętrz i zapalonemu surferowi z Niemiec, trudne warunki pogodowe nie stanęły jednak na przeszkodzie, żeby połączyć obie swoje pasje. W środę nie tylko popływał, lecz także wyrzeźbił 20 rzeźb na wodach strumyka Eisbach.

Maluchem rzucił wyzwanie zimie

Zima przypuściła ponowny atak. Ulice miast przysypała spora warstwa śniegu. Wielu narzeka na służby miejskie, które nie nadążają z oczyszczaniem dróg. Pomysł na poradzenie sobie ze śniegiem prezentuje tvnwarszawa.pl.

Polska pod wpływem frontu okluzji

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem aktywnego niżu znad południowego Bałtyku i frontu okluzji, przemieszczającego się od Pomorza w głąb kraju.

Najstarszy delfin w Europie kończy 50 lat

Skinny, najstarszy delfin w Europie i jedno z najstarszych takich zwierząt żyjących w niewoli, kończy 50 lat. Mieszka w holenderskim Harderwijk, w specjalnym siedlisku dla zwierząt morskich. Z okazji jubileuszu swojej podopiecznej delfinarium planuje zniżki dla gości w tym samym co ona lub starszym wieku.

Tak Francuzi odczuli tegoroczny antycyklon

Mróz i wyjątkowo obfite opady śniegu dotknęły wiele krajów europejskich, w tym Francję. W wielu częściach kraju utrzymuje się spora warstwa białego puchu - to efekt antycyklonu, jaki uformował się nad Syberią. Sfotografował to spektroradiometr MODIS.

W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

Koniec ery gigantycznych komputerów

Ostatni z wielkich komputerów klasy mainframe, będących niegdyś symbolem potęgi NASA, został wyłączony. Kolosy produkowane przez IBM, służyły amerykańskiej agencji kosmicznej od niemal pół wieku.

Dlaczego zebry mają paski?

Czemu zebry są w paski i dlaczego w czarno-białe? Na to pytanie od dziesięcioleci próbowali odpowiedzieć biolodzy z całego świata. Naukowcy z Węgier i Szwecji twierdzą, że rozwiązali zagadkę.