Ciekawostki

Ciekawostki

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Inwazja owadów-gigantów w Stobiernej

Olbrzymie owady opanowały jeden z parków w podkarpackiej Stobiernej. 11 gigantycznych figur mierzących od jednego do kilku metrów postawiono tam, by wabiły turystów.

Kometa jasna jak Księżyc rozbłyśnie nad nami

Prawdopodobnie najjaśniejszą od kilkudziesięciu lat kometę będziemy mieli okazję podziwiać na polskim niebie. Nowo odkryty obiekt może być dla nas widoczny nawet przez kilka miesięcy już za rok - oceniają naukowcy.

Co robić w weekend? Spędzić go z czajką

W najbliższy weekend przypadają Europejskie Dni Ptaków. To doskonały pretekst by spędzić wolny czas na łonie natury obcując z przyrodą. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) organizują bowiem ponad 60 wycieczek ornitologicznych, połączonych z obserwowaniem i liczeniem ptaków.

Ryby zmaleją o jedną czwartą jeszcze za naszego życia

Już w najbliższych dziesięcioleciach globalne ocieplenie może spowodować, że ryby zmaleją nawet o jedną czwartą - alarmują naukowcy. Od jakiegoś czasu nie mogą one osiągać swoich pełnych rozmiarów, bo zostają odłowione, zanim w pełni się rozwiną. Ten proces jednak mocno przyspiesza przez zmiany klimatu powodujące ocieplanie oceanów.

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Enceladus - czy tam znajdziemy życie?

Łazik Curiosity właśnie szuka śladów życia na Marsie, jednak zdaniem wielu naukowców to Enceladus może być miejscem, gdzie znajdziemy dowody na istnienie organizmów żywych. Ten księżyc Saturna od dawna wzbudza zainteresowanie, m.in. dzięki zjawiskowym zdjęciom nadsyłanym przez sondę Cassini.

Surferzy na grzbiecie Srebrnego Smoka

Słynna, płynąca pod prąd rzeki Qiantang fala, która przychodzi w okolicach chińskiego Święta Środka Jesieni, kusi surferów z całego świata. W tym roku tzw. Srebrnego Smoka ujarzmiali miłośnicy tego sportu m.in. z USA i Brazylii.

Kubańczycy robią lek z jadu skorpiona. Pomagać ma chorym na raka

Jad skorpiona lekiem na raka? Taki chcą wyprodukować Kubańczycy. Na razie wypuścili na rynek środek, który ma poprawiać jakość życia chorych na nowotwór. Specyfik cieszy się wielką popularnością. Na Kubę przybywają po niego dziesiątki tysięcy chętnych m.in. z Włoch.

Posłuchaj kompozycji mikrobów z Kanału La Manche

Zasiedlające Kanał La Manche mikroorganizmy - w tym sinice, które słyną z tego, że mogą być toksyczne dla ludzi - potrafią... komponować. Udowodnił to amerykański biolog, który szeregowi dotyczących ich danych przypisał dźwięki i pozwolił samym się układać w muzykę.

Pory roku zmieniają atmosferę Tytana

Na Tytanie rok dzieli się na cztery różne pory, podobnie jak na Ziemi. Analizując dane z 30 lat obserwacji tego księżyca Saturna naukowcy odkryli, że ten cykl sezonów wpływa na cyrkulację atmosfery. - Nie spodziewaliśmy się znaleźć żadnych tak szybko zachodzących zmian - przyznają.

Okruchy asteroidy przesłonią Słońce?

Szansy na powstrzymanie globalnego ocieplenia szkoccy badacze upatrują w zastosowaniu niekonwencjonalnego rozwiązania. Ich pomysł polega na zbudowaniu gigantycznego filtra przeciwsłonecznego w przestrzeni kosmicznej. Miałby on składać się z wielkiej chmury okruchów asteroidy.

Tej nocy Uran obok Księżyca w pełni

W nocy z soboty na niedzielę warto spojrzeć w niebo. Obok będącego w opozycji Urana przejdzie bowiem Księżyc w pełni - poinformował Polską Agencję Prasową Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Afrykańskie myszy regenerują skórę jak gady

Żyjące w Afryce myszy kolczaste potrafią regenerować skórę bez pozostawiania blizn. To zaskoczenie dla naukowców, którzy dotychczas sądzili, że taka zdolność - częsta u gadów i płazów - nie zdarza się u ssaków.

Panda na parapecie przyjmuje gości

"Pandzi dom" otwarto dla zwiedzających w sobotę w mieście Dalian na północnym wschodzie Chin. Zamieszkują go trzy urocze zwierzaki, z których jedna wdrapała się na parapet, żeby sprawdzić, kto je odwiedził.

Woda na Marsie? Są ważniejsze pytania

- To, że na Marsie jest woda, było wiadomo już wcześniej. Ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy były tam kiedyś oceany i rzeki, w których tętniło życie- powiedział na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. W tym tygodniu NASA opublikowała zdjęcia, z których wynika, że łazik Curiosity natknął się na ślady dawnej rzeki na Marsie.

Gigantyczne ubytki lodu: 150 tys. km kw. dziennie

Rekordowo małą ilość lodu, jaki pokrywa Ocean Arktyczny, najlepiej widać na dwóch zdjęciach, jakie ostatnio opublikowała NASA. Pierwsze przedstawia minimum osiągnięte w 2012 roku (3,42 mln km kw.), drugie - w 1984 roku, prawie równe wieloletniej średniej takich minimów (6,7 mln km kw.).

Próbki z Marsa polecą na Ziemię

Zebranie z powierzchni Marsa próbek skał i gruntu, a potem wysłanie ich na Ziemię - to kolejny cel, jak postawili sobie badacze NASA w eksploracji Czerwonej Planety.

Piorun uderzył prosto w SUV-a. Auto jechało dalej

Ognista linia uderzająca w auto, rozbłysk i huk - taki widok zarejestrowała kamera z policyjnego samochodu podczas jazdy jedną z rosyjskich ulic. Zrobić takie nagranie udaje się niezwykle rzadko, bo prawdopodobieństwo, że w kogoś trafi piorun podczas burzy jest jak 1 do 775 tys.

Migaloo - słynny biały humbak znowu u wybrzeży Australii

Niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa pokazał się w australijskich wodach. Zwierzę pływało blisko Złotego Wybrzeża w południowo-wschodniej części kraju. To nie był pierwszy "występ" białego humbaka w tym rejonie - został tam zauważony już 11 lat temu.

Wąż uratował łosia w Starych Kiejkutach

Leśne bagna to nie tylko niebezpieczeństwo dla ludzi. Przekonał się o tym łoś, który wpadł w grzęzawisko koło Starych Kiejkut. Dzięki akcji pracowników Nadleśnictwa Korpele i strażaków zwierzę udało się uratować.