Ciekawostki

Ciekawostki

To brak aktywności słońca powoduje mrozy w Europie Środkowej!

Co 11 lat Słońce wchodzi w okres tzw. minimum aktywności, a to sprowadza nad Europę Środkową wyjątkowo mroźne zimy, jak udało się udowodnić naukowcom z Niemiec i ze Szwajcarii. Wyniki ich badań opublikowano w sobotę w magazynie "Geophysical Research Letters".

Czy to już koniec lata?

Co za dzień. Za oknem szaro-buro. Rano padał taki listopadowy deszcz. Taksówkarz, wiozący mnie bladym świtem do pociągu, spytał: "Czy to już koniec lata?". W radiu Irena Santor smutno zaśpiewała "patrzę w oczy jesieni, nad morzem stada chmur…".

"Słońce będzie większe niż ziemska orbita". Tak może skończyć nasza planeta

Znamy już jeden ze scenariuszy apokalipsy. - Obecnie Słońce jest gwiazdą spokojnie palącą wodór i niewiele się jeszcze dzieje. Gdy jednak te zapasy wodoru się wyczerpią, zacznie rosnąć i osiągnie rozmiary większe niż orbita Ziemi... - na antenie TVN24 opowiadał profesor Andrzej Niedzielski, którego grupa badawcza zaobserwowała proces wchłonięcia planety przez starzejącą się gwiazdę, czyli czerwonego olbrzyma.

12 lat tułaczki wokół Antarktydy

Góry lodowe są w stanie przetrwać nawet kilkanaście miesięcy dryfując po Atlantyku. Ale są i takie, które potrafią istnieć nawet 12 lat po tym, jak ocielą się z lodowca. Powyższe zdjęcie przedstawia fragment góry lodowej, która odłączyła się od lodowca szelfowego Rossa ponad dekadę temu.

Sztuczne chmury mają ujarzmić huragany

Sezon huraganów w pełni. Mieszkańcy Karaibów drżą przed kolejną w tym sezonie burzą tropikalną o imieniu Isaac. Mogą mieć jednak nadzieję na więcej spokoju w przyszłości, bo naukowcy pracują nad sposobem na zatrzymanie niszczycielskich żywiołów.

Czerwony olbrzym pożarł planetę. Ziemię czeka to samo

Przyszłość Ziemi rysuje się w czarnych barwach. Nie od dziś naukowcy przewidują, że zbliżające się do kresu swojego życia i rozrastające się Słońce pochłonie naszą planetę. Teraz zespół naukowców, którego większość składu stanowią Polacy, znalazł w odległej części galaktyki pierwszy dowód na prawdziwość takiego scenariusza.

Pierwsza przejażdżka Curiosity

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Jaka naprawdę jest angielska pogoda

Ciepłe i suche czy mokre i deszczowe? Jakie naprawdę jest lato na Wyspach Brytyjskich? Odpowiedź dają dane klimatyczne z ostatnich 30 lat, które podsumowało Met Office.

Kiedyś lodowiec, dziś pustynia. Tyle zostało po 15 tys. lat

Pustynne terytoria USA dawniej pokryte były grubą warstwą lodu. Dowodów na klimatyczne przeobrażenia dostarczają zdjęcia wykonane przez astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Powyższa fotografia to plejstoceński krajobraz w zachodniej Nevadzie.

Historia jak z bajki. Złowił rybkę i został milionerem

Biedny rybak z prowincji Fujian na wschodnim wybrzeżu Chin z dnia na dzień stał się milionerem, kiedy złowioną przez siebie rybę sprzedał za 3 mln juanów (ok. 1,56 mln zł). Jego "złotą rybką" był 80-kilogramowy osobnik z rzadkiego gatunku bahaba taipingensis.

Kosmiczny spacer, by chronić ISS

Dwaj rosyjscy kosmonauci z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli w poniedziałek w otwartą przestrzeń kosmiczną. Cel? Montaż osłon chroniących przed meteorytami.

Tak czułe, że wykryje pożar nocą

Na pokładzie jednego z najnowszych satelitów pogodowych, tzw. Suomi NPP, znajduje się narzędzie tak czułe, że potrafi wykrywać pożary lasów nawet w środku nocy. Ostatnio udało się za jego pomocą uchwycić ogień szalejący po zmroku na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Autoportret z Marsem w tle

Wśród zdjęć, jakie marsjański łazik Curiosity przesyła na Ziemię, znalazło się i miejsce na autoportret. Mozaikę 20 fotografii, dzięki którym widać pojazd i jego otoczenie NASA pokazała opinii publicznej w piątek 17 sierpnia.

Kod synoptyka: kropki, trójkąty, przecinki

Kółka, trójkąty, pomalowane chmurki to nie tylko kod, który stanowi wyzwanie dla bohaterów powieści Dana Browna. Za tymi symbolami kryją się komunikaty synoptyków. Jedną z takich zakodowanych informacji na najbliższe dni zaprezentowała na antenie TVN24 Agnieszka Cegielska.

"Pakujcie plecoki i biercie się w hole"

- Lato na pewno nie opuści nas do końca sierpnia - prognozuje Hania Rybka. Góralka na antenie TVN24 zachęca więc wszystkich do korzystania za każdej wolnej chwili i wypadów na łono natury - szczególnie w Tatry.

"Ma znaczne szczękoczułki i długie nogi"

Nowa rodzina pająków została odkryta w jaskini w amerykańskim stanie Oregon. Według naukowców rodzi to nadzieje, że na nazwanie i opisanie czeka jeszcze wiele innych gatunków zwierząt.

Jeśli na grube ryby, to tylko do Chorwacji

Jak się okazuje Chorwacja to raj nie tylko dla turystów, ale również dla wędkarzy lubiących sportową rywalizacje. Na wyspie Vis odbywają się bowiem zawody "Big Game Fishing". O tym i o innych atrakcjach na wodzie w kolejnym odcinku "Magazynu Żeglarskiego".

Zostało nam 5 mld lat. Nadzieja w białym karle

Już za około pięć miliardów lat z Ziemi zniknie życie. Stanie się to po przemianie Słońca w tzw. czerwonego olbrzyma - informują brytyjscy badacze. Nie porzucają jednak nadziei, bo ich zdaniem jest duża szansa, że życie odrodzi się na pozostałościach planety lub podobnych obiektach. Wszystko dzięki tzw. białym karłom.

Boa, pytony, kaczki-samobójcy... Zwierzęta na ulicach Warszawy

Boa dusiciele, pytony, kameleony - to tylko niektóre egzotyczne zwierzęta, na które można natrafić w Warszawie. Odławianiem tych nietypowych pupili, którym zdarza się zbiec z własnego terrarium, w stolicy zajmuje się Eko patrol. Należącym do niego strażnikom miejskim zdarza się też interweniować w sprawach pluszowych pająków i kaczek-samobójców.

Susza - kataklizm, który obala imperia

Kiedy amerykańscy rolnicy zmagają się z największą od lat suszą, niepokojące wieści dochodzą ze strony tamtejszych geologów. Badając pyłki roślin i okruchy węgla drzewnego, które zachowały się w skałach osadowych leżących głęboko w delcie Nilu, rekonstruują susze i pożary sprzed tysięcy lat. I dowodzą kruchości największych osiągnięć ludzkości w obliczu gwałtownych zmian klimatu, wskazując na suszę, jako kluczową przyczynę upadku m.in. starożytnego Egiptu.

Te skały odkryją tajemnicę życia na Marsie?

Do Ziemi dotarły najnowsze zdjęcia z łazika Curiosity. Widać na nich podnóża góry Sharp, którą łazik ma dokładnie zbadać. Naukowcy NASA wierzą, że to właśnie w jej skałach kryje się odpowiedź na pytanie, czy na Marsie mogłoby istnieć życie.

Spacer u podnóży piramid na kliknięcie myszy

Meksykańskie zabytki na wyciągnięcie myszki. Google uruchomiło strony, na których możemy wirtualnie przejść się ulicami starych indiańskich miast czy zwiedzić świątynie Azteków i Majów.

Bociany planują trasę do Afryki. Zbierają się na sejmikach

Podczas gdy my ogłaszamy powrót lata, przyroda czuje już jego schyłek. Mimo, że temperatury od weekendu mocno poszybują w górę, nie da się ukryć, że już za chwilę, już za momencik zwita do nas jesień. Wiedzą o tym bociany, które powoli szykują się do odlotu.

Niebo nad Dallas rozpruły błyskawice

Stany Zjednoczone doświadczają w tym roku serii katastrof naturalnych. Jeśli nie gigantyczna susza, to groźna burza. Na dokładkę huragany, a jak deszcz, to ulewny. Nie dziwne, że to właśnie tam powstają najlepsze zdjęcia żywiołów.

"We're NASA and we know it". Czy łazik może być sexy?

"Nadszedł czas siedmiu piekielnych minut. Kiedy łazik lądował wszyscy podawali fistaszki z rąk do rąk" - tymi słowami zaczyna się klip, w którym grupa amerykańskich komików rapuje o misji "Curiosity" na Marsie. Kosmiczny projekt za 2,5 mld dolarów nie musi być śmiertelnie poważny - a wszystko w rytm przeboju "Sexy and I Know It".

Chciał ominąć łosia, wpadł na niedźwiedzia

Udało się ominąć łosia, ale na poboczu czekał niedźwiedź. Wyjątkowego pecha miał norweski kierowca, który w środku nocy spotkał na swojej drodze przedstawicieli rodzimej fauny. Najbardziej poszkodowany, niedźwiedź - zbiegł.