Ciekawostki

Ciekawostki

"Książę Monaco Tomasz Zubilewicz i jego kobiety Omenaa Mensah i Agnieszka Cegielska dziś na party" - napisała na swoim profilu na portalu społecznościowym Omenaa Mensah i zamieściła zdjęcie z wtorkowego bankietu.

Po trzęsieniach ziemi wulkany zachowują się podobnie jak szybko otwarta, wcześniej wstrząśnięta butelka wody gazowanej. Gdy gaz się wydobędzie, woda opada, podobnie wulkan i jego komora magmowa. Po jednym trzęsieniu ziemi może to być nawet 15 cm.

- Nasze badania potwierdzają, że powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony - mówi Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego badania wykazują, że na niektórych obszarach Polski ok. 30 proc. kleszczy ma patogeny albo jednej z groźnych chorób, albo nawet kilku z nich.

Dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie) zdobył tytuł Drzewa Roku 2013. Drugie miejsce zajęła sosna z Przerodek (woj. mazowieckie), natomiast trzecie Dąb Wojsław z Mikorowa (woj. pomorskie). Drzewa zostały wybrane przez internautów spośród 191 propozycji.

Ginące ryby, zamierające życie innych organizmów - to skutki niedoboru tlenu w wodach Zatoki Meksykańskiej. Choć zjawisko hipoksji w rejonie wybrzeży Luizjany i Teksasu pojawia się od lat, w tym roku może mieć wyjątkową skalę. Według najnowszego raportu tego lata martwa strefa osiągnie rekordowe rozmiary.

Jasne niebieskie i szare barwy zamiast dotychczasowej "kosmicznej" czerni - zainteresowanych kosmicznymi tematami mógł zaskoczyć odświeżony wygląd strony internetowej NASA. Zmiany wizualne to dopiero początek gruntownej modernizacji tego jednego z najważniejszych serwisów dostarczających informacji o Ziemi i Wszechświecie. Agencja zapowiada więcej nowości i prosi o wyrozumiałość dla problemów technicznych.

Mistrzami świata w piłce nożnej są ... Chińczycy. Spokojnie, nie zdetronizowali Hiszpanów. Wygrali turniej Robo Cup 2013, rozgrywany od 27 czerwca w holenderskim mieście Eindhoven. To międzynarodowe zawody humanoidów, których głównym celem w cale nie jest zdobycie jak największej ilości bramek, ale rozwijanie myśli technologicznej.

Tani, przenośny aparat pozwala śledzić ludzi poruszających się za ścianą. To Wi-Vi - urządzenie, którego prototyp powstał na słynnej amerykańskiej uczelni technicznej.

Zasiedlają telefony komórkowe, wkradają się do komputerów. Oznaką tego, że szalone mrówki Rasberry'ego, prawdziwa zmora Teksańczyków, sieją spustoszenie w ich domach, są przestające działać urządzenia elektryczne.

- Nie będzie żadnych problemów z śniegiem - zapewnił na początku wakacji prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Rosjanie starają się w ten sposób uspokoić obawy, że wyjątkowo ciepła zima mogłaby popsuć Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 r. Będzie to pierwsza zimowa olimpiada rozgrywana na terytorium Rosji.

- Było to niesamowite szczęście i stres. W grobowcu znajdowały się przedmioty ze złota i srebra, które mają bardzo dużą wartość. Jakikolwiek przeciek medialny mógłby wpłynąć na zdrowie i życie całej ekipy badawczej - mówi dr Miłosz Giersz, kierownik wyprawy, która odkryła w Peru królewskigrobowiec dynastii Wari. Polski sukces archeologiczny, ogłoszony całemu światu w piątek, stanowi klucz do zrozumienia modelu funkcjonowania potężnego imperium, które dało podwaliny do rozwoju kultury Inków. Znaleziskiem ekscytuje się cały świat, nie tylko archeologiczny.