Ciekawostki

Ciekawostki

Niezwykła para przemierza Kosmos

Niezwykła para wędruje razem przez przestrzeń kosmiczną. Stanowią ją dwie zupełnie różne od siebie galaktyki, które nazwano Arp116.

Biało na Tasmanii i Syberii. Jednocześnie

Śnieg może zmienić oblicze Ziemi widzianej z Kosmosu. Obrazują to zdjęcia satelitarne wykonane przez urządzenia NASA. Ich wymowa jest tym większa, że dzięki białemu puchowi upodobniają się do siebie obszary skrajnie różne: położona u wybrzeży Australii Tasmania i rosyjska Syberia.

Mięczaki pierwszymi ofiarami zmian klimatu

Tuż przed wymarciem dinozaurów na Ziemi mogło dojść do jeszcze jednego wielkiego kataklizmu. Według amerykańskich naukowców, wzmożone erupcje wulkaniczne miały doprowadzić do ocieplenia klimatu i zniszczenia życia na dnie oceanów.

Serce pytona zabiło dla człowieka

Brytyjscy weterynarze wykonali pierwsze w historii USG serca pytona. Zapis wzoru serca gada ma pomóc lepiej zrozumieć pracę ludzkiego serca.

Google Mars jak Street View

Okazuje się, że Marsa można eksplorować siedząc przed ekranem domowego komputera. Wszystko za sprawą usługi Google Mars, która powstała przy współpracy informatycznego giganta z naukowcami NASA.

Szczoteczka do zębów i stary kabel - oto przyrządy astronautów

Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się naprawić zepsuty ważny element instalacji elektrycznej i przywrócić pełne zasilanie. Astronauci dokonali tego przy użyciu między innymi starej szczoteczki do zębów i prowizorycznej szczotki zrobionej z kabla.

Im Ziemia gorętsza, tym więcej na niej życia

Im Ziemia gorętsza, tym większa panująca na niej bioróżnorodność - ustalili brytyjscy naukowcy. Do takich wniosków badacze doszli przyglądając się skamieniałościom z początku paleozoiku.

Ten helikopter nie potrzebuje paliwa

Pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni bardziej kojarzą się z samochodem Freda Flinstona z popularnej kreskówki niż z helikopterem. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwa zacięta walka o stworzenie napędzanej ręcznie maszyny latającej, która przez co najmniej minutę utrzymałaby się w powietrzu.

Za 9 dni Ziemię minie duża planetoida

Nowo odkryta planetoida o średnicy 350 metrów 14 września przeleci blisko Ziemi - informuje serwis SpaceWeather.com. Naukowcy zaklasyfikowali ją do obiektów potencjalnie zagrażających naszej planecie.

Ulewy odsłoniły starożytne artefakty

Fragmenty biżuterii, ceramiki i żelaznych narzędzi pochodzące sprzed tysięcy lat odkryto w Dakarze. To nieoczekiwane efekty powodzi, która dwa tygodnie temu nawiedziła stolicę Senegalu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tys. lat przed naszą erą.

Przed nami najgorętszy rok w historii?

2013 może być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Złożą się na to przynajmniej trzy zjawiska wpływające na wahania globalnej temperatury. Klimatolodzy przewidzieli je obserwując Słońce, Pacyfik i termometry.

Cukier w Kosmosie! Posłodzimy nim kawę?

Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?

Roboty będą witać huragany

Obecność Isaaca w Zatoce Meksykańskiej pozwoliła naukowcom NOAA przetestować nowe technologie, dzięki którym już niebawem będzie można lepiej oceniać ryzyko związane z pojawieniem się cyklonu. Dwa pływające roboty typu "Wave Glider" zbliżyły się do burzy tropikalnej i zebrały dla naukowców interesujące dane.

Zmiany pola grawitacyjnego pomogą przewidywać erupcje

Zmiany w polu grawitacyjnym mogą pomóc sejsmologom lepiej przewidywać czas i siłę erupcji wulkanów. Do takich wniosków doszli naukowcy z obserwatorium wulkanicznego na Hawajach, którzy eksperymentowali na tamtejszym Kilauea.

Grzyby groźniejsze niż lawiny. Włosi wprowadzają legitymacje

Zbliża się jesień, a to oznacza, że nie tylko Polacy, lecz także Włosi zaczną wybierać się na grzyby. Mieszkańcom Półwyspu Apenińskiego jest jednak do tego potrzebna specjalna legitymacja, którą otrzymać mogą dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu. Te obostrzenia są konieczne, ponieważ we Włoszech często więcej ludzi ginie podczas grzybobrania niż w wyniku schodzenia lawin.

Zjawiskowy wybuch protuberancji. Potem spektakl zorzy polarnej

Wyjątkowy - choć wcale nie najsilniejszy - rozbłysk słoneczny miał miejsce w piątek 31 sierpnia. Zjawisko zaowocowało widowiskowym wybuchem protuberancji - wijącej się i kolorowo błyskającej plazmy - oraz pojawieniem się zórz polarnych nad USA.

Curiosity śmieci na Marsie

Curiosity to prawdziwy bałaganiarz. Po marsjańskim kraterze Gale - jak pokazuje zdjęcie nadesłane przez jedną z sond NASA - wala się m.in. jego spadochron. Kiedy ogląda się zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez lądownik Viking 2, który znalazł się tam 36 lat temu, widać, że kiedyś było tam nieco czyściej.

Ulga dla alergików. Stworzyli kwiat, który nie uczula

Niewykluczone, że już niebawem i alergicy będą mogli bez obaw hodować na swoich balkonach kolorowe pelargonie. Hiszpańskim badaczom udało stworzyć się odmianę tej rośliny, która nie wytwarza uczulających pyłków i jest na dodatek długowieczna.

Windą na Księżyc? Marzenia nabierają kształtów

Sukcesy, jakie odnosi łazik Curiosity na powierzchni Marsa, jeszcze bardziej rozbudził wizje podboju Kosmosu. Kolejnym krokiem w może być budowa kosmicznej windy. Amerykanie przekonują, że to nie science-fiction - potrzeba tylko pieniędzy.

Zaciekła bójka płetwali. Poszło o samicę

Wzburzone fale i efektowne rozbryzgi wody przyciągnęły uwagę pasażerów turystycznego rejsu po Pacyfiku. Okazało się, że w pobliżu toczył się podwodny pojedynek. Dwa płetwale błękitne walczyły o względy samicy, która spokojnie pływała w pobliżu, czekając na wyłonienie zwycięzcy.

Ptaki też wpadają w żałobę

Niektóre ptaki, podobnie jak ludzie, wydają się organizować swoim zmarłym swoiste pogrzeby. Do takiego odkrycia doszli badacze z Kalifornii.

Czy warto było wydać 100 mld dolarów na ISS?

Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

Wrześniowe niebo pełne atrakcji

Miłośnicy astronomii będą mieli we wrześniu dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna. Można też liczyć na "spadające gwiazdy" - nawet do dwudziestu na godzinę.

Miotają kule ognia na ulicach. Upamiętniają erupcję wulkanu

Młodzi mężczyźni rzucający ogniste kule z nasączonych benzyną szmat - taki widok kojarzy się z ulicznymi zamieszakmi. W salwadorskiej miejscowości Nejapa jednak zamiast budzić niepokój, stanowi lokalną atrakcję. W ten sposób mieszkańcy miasta obchodzą rocznicę wybuchu wulkanu z XVII wieku i wspominają legendarną walkę świętego Hieronima z diabłem.

Od burzy tropikalnej do huraganu w 80 sekund. Zobacz, jak rozwijał się Isaac

Isaac wzbudzał w USA wielkie emocje, szczególnie że uderzył w wybrzeże dokładnie w siedem lat po przejściu katastrofalnego huraganu Katrina. Teraz, kiedy zagrożenie już minęło, można spokojnie przyjrzeć się rozwojowi żywiołu. Amerykańska agencja NOAA zaprezentowała właśnie nagrania zmontowane z wykonywanych co minutę satelitarnych zdjęć.

Front przyniósł do Polski chłód

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie w zasięgu zatoki niżowej i frontu atmosferycznego. Tylko na północnym zachodzie pogodę kształtować będzie słaby klin wyżowy.