Ciekawostki

Ciekawostki

Niezdarne pierwsze kroki młodego celebryty

Młoda panda to jedna z największych gwiazd zoo w San Diego. Każdy ruch 11-tygodniowego malucha jest bacznie śledzony nie tylko przez zwiedzających ogród , ale i kamery.

Prognoza pogody Gangnam Style

Prognoza pogody w rytmie Gangnam Style? Czemu nie. Tak podana może być tylko dobra. Przekona Was o tym prezenter pogody jednej z amerykańskich stacji pogodowych.

Uran: tam wieje ponad 900 km/h. "Pogoda ogólnie jest dziwna"

Uran, siódma planeta od Słońca, był do tej pory raczej lekceważony przez astronomów. Uchodził za brzydszą siostrę Saturna i Neptuna ze względu na wyblakłą, bladoniebieską barwę. Jednak jego najnowsze zdjęcia sprawiają, że staje się jedną z najbardziej fascynujących planet w Naszym Układzie Słonecznym. A to za sprawą panującej na nim pogody.

Kronika lodowego cielenia

Takie zjawiska trzeba oglądać z perspektywy kosmosu. Cielenie lodowca Pettermana imponuje rozmiarami: oderwana powierzchnia lodu jest dwukrotnie większa od Manhattanu.

Rozgrzany Księżyc odparował ziemski cynk

Nowe badania naukowców powoli uzupełniają luki w teorii Wielkiego Zderzenia, którą większość naukowców uznaje za wyjaśnienie powstania Księżyca. Badacze z Harvardu ustalili, że to szybkie wirowanie Ziemi sprawiło, że podczas kosmicznej kolizji 4,5 mld lat temu oddzieliła się od niej część materii, z której powstał Księżyc. Z kolei najnowsze analizy geochemiczne księżycowych skał wskazują, jakim procesom podlegał nasz satelita po swoich narodzinach.

Hipnotyczna sztuka prosto z orbity

Nie tylko gwiazdy, planety i marzenia o podboju innych galaktyk kryją się w Kosmosie. Można tam też dotknąć ulotnej sztuki - tak jak autor filmu powstałego na bazie fotografii wykonanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Płacz dziecka nie do zignorowania

Płacz dziecka jest najtrudniejszym dźwiękiem do zignorowania - informują naukowcy. To dlatego, że uruchamia najbardziej prymitywną część mózgu, angażującą nas do reakcji i walki.

Nie powstrzymamy globalnego ocieplenia. Sadźmy drzewa

Globalnego ocieplenia nie da się powstrzymać - uważają naukowcy z Uniwersytetu Exeter. Brytyjczycy uważają, że rządy oraz instytucje powinny skupić się na walce z negatywnymi skutkami zjawiska, a nie na handlu emisjami gazów cieplarnianych.

Brytyjczycy przełamują monopol na wasabi

Uprawa wasabi jest niezwykle trudna i pod świeżą postacią można je dostać tylko w najwykwintniejszych restauracjach w Europie i oczywiście w Azji, skąd pochodzi. Jednak już w najbliższym czasie będzie można go spróbować w Anglii. W Dorset otwarto pierwszą na Starym Kontynencie hodowlę wasabi.

Ogródek warzywny 400 km nad Ziemią

Zjeść na obiad stek z sałatą - dla astronauty bezcenne. Na świeże dania mogą oni liczyć tylko kilka razy w roku. Ale NASA opracowała system, który pozwoli hodować rośliny w stanie nieważkości.

Planeta podobna do Ziemi tuż za progiem Układu Słonecznego

Europejscy astronomowie ogłosili sensacyjne odkrycie planety pozasłonecznej w najbliższym Ziemi układzie gwiazd - Alfa Centauri. Planeta ma masę zbliżoną do ziemskiej i okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Dzielą nas od niej tylko cztery lata świetlne.

Ziemskie modele klimatyczne sprawdziły się na Marsie

Modele komputerowe dokładnie przewidziały warunki pogodowe na Marsie - ogłosili amerykańscy naukowcy. Według nich świadczy to o dużej wiarygodności tych narzędzi prognozowania zmian klimatycznych na Ziemi i jest silnym argumentem w dyskusji ze sceptykami nie wierzącymi w obecne teorie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Nowy atlas ma uratować morskie ptaki

Trzy tysiące gatunków ptaków morskich, trasy ich migracji i miejsca lęgowisk - to wszystko znajdziemy w najnowszym atlasie opublikowanym we wtorek przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków (BirdLife International). Organizacja ma nadzieję, że publikacja będzie wskazówką do ustanowienia nowych obszarów chronionych dla zagrożonych gatunków.

50 tys. żurawi zebrało się do lotu

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Planeta z czterema słońcami odkryta przez internautów

Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Delfiny wchodzą na wyższy stopień ewolucji? Przekazują wiedzę potomstwu

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Chcesz mieć powodzenie u kobiet? Noś fioletowy!

Najwyższy czas wymienić garderobę na jesienną. Panom podpowiadamy - w tym sezonie postawcie na fiolet. Jaj wykazały badania, ten kolor najbardziej podoba się kobietom. To w nim macie największą szansę, że płeć piękna przyjmie wasze zaproszenie na randkę.

Jest woda na Księżycu. I to w bardzo dużych ilościach!

Na Księżycu jest woda - i to w pokaźnych ilościach, jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z trzech amerykańskich ośrodków badawczych. Znalazła się ona w tzw. regolicie, czyli skale pokrywającej Srebrny Glob, ponieważ zjonizowane atomy wodoru obecne w wietrze słonecznym połączyły się z tlenem na księżycowej powierzchni.

Polski balon stratosferyczny miał wznieść się na 30 km. I to w 1938 roku

I my, Polacy, mieliśmy swój balon stratosferyczny na miarę balonu Red Bulla, na który w niedzielę zwrócone były oczy całego świata. Gwiazdą Polski, bo tak nazwano statek powietrzny, chciano się wznieść na wysokość 30 km ponad powierzchnię Ziemi. Niestety najpierw pogoda, a potem wybuch II wojny światowej pokrzyżowały te plany.

Baumgartner skoczył i prześcignął dźwięk

Felix Baumgartner - człowiek, który spadając ze stratosfery pokonał barierę dźwięku - miał ku temu korzystne warunki pogodowe. Na większych wysokościach wiatr był dość silny, jednak organizatorzy uznali go za akceptowalny.

Humanoid wykonał pierwszą misję w Kosmosie

Robot pomagający astronautom w pracy nie musi pozostać tylko obrazkiem z "Gwiezdnych wojen". Załoga ISS już testuje humanoidalnego R2 i nie może się doczekać, kiedy przerzuci na niego męczące i niebezpieczne zadania. Roboty mogą też przydać się na Ziemi.

Ciasteczkowy Potwór w Kosmosie?

Najnowsze zdjęcia powierzchni Merkurego musiały dostarczyć sporo radości naukowcom z NASA. Kratery na powierzchni tej planety ułożyły się w kształt, który niejednej osobie kojarzy się z dzieciństwem. Nie można się oprzeć wrażeniu, że na fotografii widać znanego z programu "Ulica Sezamkowa" Ciasteczkowego Potwora.