Ciekawostki

Ciekawostki

Portugalia gwarantuje surferom wysoką falę

Portugalia będzie zwracać koszty powrotu do domu zagranicznym turystom, którzy przyjechali w celu uprawiania surfingu, lecz nie znaleźli odpowiednio wysokich fal. Wypłata odszkodowań przez Portugalską Organizację Turystyczną ruszyła w poniedziałek.

Trzęsienie wywołane przez budowę studni. Zginęło w nim dziewięć osób

Do trzęsienia ziemi w pobliżu hiszpańskiej miejscowości Lorca, które w 2011 r. pochłonęło dziewięć ofiar śmiertelnych, mogła przyczynić się działalność człowieka - twierdzą naukowcy. Liczne głębokie studnie kopane na tym rolniczym terenie doprowadziły do znacznego spadku poziomu wód gruntowych. To wywołało przesunięcia w uskoku Alhama de Murcia.

Pogoda uderza w winogrona. Będzie mniej wina

Europejscy winiarze mają nie lada kłopot. Jak podkreślają, przez niekorzystne warunki pogodowe, tegoroczne zbiory winogron w niektórych regionach mogą być najmniejsze od półwiecza. Może to oznaczać, że mniejsi producenci trunku nie utrzymają się na rynku, a ceny wina znacznie wzrosną.

Nikotynoid przerwał lot trzmiela

Pestycydy powszechnie używane przez rolników poważnie szkodzą bombosom, jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Poddane działaniu tych środków owady po pierwsze pracują mniej efektywnie, a po drugie... wymierają.

Morze skryte pod powierzchnią lodu

W części potężny lodowiec szelfowy, a w części lód morski skrywają przed naszym wzrokiem wody antarktycznego Morza Rossa. Te odległe, mroźne obszary sfotografował z orbity spektroradiometr MODIS. Zdjęcie pokazuje, że pokrywająca je biel tylko z pozoru jest jednolita.

Uciekali przed trzęsieniem, zgubili aparat. Ślubne zdjęcia przetrwały cudem

Kiedy w nowozelandzkim Christchurch potężnie zatrzęsła się ziemia, młode małżeństwo wraz z tysiącami ludzi rzuciło się do ucieczki. W ferworze zgubiło aparat fotograficzny zawierający ich ślubne zdjęcia. Zdążyli się już pogodzić ze stratą, kiedy po 18 miesiącach nie tylko znaleźli urządzenie, ale też zdołali odtworzyć fotografie zapisane na karcie pamięci.

Rząd nagrodzi noblistę. Dostanie nową pralkę

Japoński rząd postanowił nieco odciążyć tegorocznego noblistę w dziedzinie medycyny Shinya Yamanaka w kwestii prozaicznych, codziennych spraw. Podaruje naukowcowi w tym celu nową pralkę. To nawiązanie do chwili, w której laureat otrzymał wiadomości o wyróżnieniu przez Komitet Noblowski - zajmował się wtedy naprawą swojej starej maszyny.

Wyprodukowali benzynę z powietrza i wody

Małej brytyjskiej firmie udało się wynaleźć sposób na pozyskiwanie benzyny z... powietrza i wody. Być może właśnie ta technologia umożliwi w przyszłości produkcję tzw. zielonego paliwa na skalę przemysłową.

Na Ziemię spadnie burza meteorów

24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.

Twierdzi, że poznał sekret pioruna kulistego

Ich powstawanie wiązano z promieniowaniem mikrofalowym, utlenianiem się cząsteczek, ale także energią jądrową, a nawet czarnymi dziurami. Pioruny kuliste od dawna fascynują naukowców. Australijski badacz twierdzi, ze znalazł przekonujące wyjaśnienie zagadki ich powstawania.

Strefa śmierci od zwrotnika do zwrotnika

Po tym, jak w okresie tzw. wymierania permskiego życie na Ziemi zostało "zgładzone", nastał wyjątkowo długi czas, w którym nie mogło się ono odnowić. Przyczyną trwającej 5 mln lat "martwej strefy", jak udało się wykazać międzynarodowemu zespołowi badaczy, była temperatura, dochodząca do 60 st. Celsjusza.

"Syjamskie" borowiki w stargardzkim lesie

Trzy zrośnięte ze sobą prawdziwki znalazł w lesie nieopodal Stargardu Szczecińskiego jeden z internautów. Szczególną uwagę przykuwa najmniejszy borowik, który wyrasta wprost z kapelusza drugiego grzyba.

Coraz lepsza transmisja basów w oceanach

O tym, że globalny wzrost temperatur bezpośrednio wpływa na zakwaszenie oceanów, słyszeliśmy nie raz. Ale naukowcy ustalili także, że ocieplenie zmienia akustyczne właściwości wody morskiej.

Brytyjskie szczury mutanty są nie do pokonania

Nowa generacja zmutowanych szczurów panoszy się na Wyspach Brytyjskich. Są odporne na powszechnie stosowane trutki i tę odporność przekazują następnym pokoleniom. Może dojść do tego, że już za 10 lat szczury będą niezniszczalne, alarmują naukowcy.

Niezdarne pierwsze kroki młodego celebryty

Młoda panda to jedna z największych gwiazd zoo w San Diego. Każdy ruch 11-tygodniowego malucha jest bacznie śledzony nie tylko przez zwiedzających ogród , ale i kamery.

Prognoza pogody Gangnam Style

Prognoza pogody w rytmie Gangnam Style? Czemu nie. Tak podana może być tylko dobra. Przekona Was o tym prezenter pogody jednej z amerykańskich stacji pogodowych.

Uran: tam wieje ponad 900 km/h. "Pogoda ogólnie jest dziwna"

Uran, siódma planeta od Słońca, był do tej pory raczej lekceważony przez astronomów. Uchodził za brzydszą siostrę Saturna i Neptuna ze względu na wyblakłą, bladoniebieską barwę. Jednak jego najnowsze zdjęcia sprawiają, że staje się jedną z najbardziej fascynujących planet w Naszym Układzie Słonecznym. A to za sprawą panującej na nim pogody.

Kronika lodowego cielenia

Takie zjawiska trzeba oglądać z perspektywy kosmosu. Cielenie lodowca Pettermana imponuje rozmiarami: oderwana powierzchnia lodu jest dwukrotnie większa od Manhattanu.

Rozgrzany Księżyc odparował ziemski cynk

Nowe badania naukowców powoli uzupełniają luki w teorii Wielkiego Zderzenia, którą większość naukowców uznaje za wyjaśnienie powstania Księżyca. Badacze z Harvardu ustalili, że to szybkie wirowanie Ziemi sprawiło, że podczas kosmicznej kolizji 4,5 mld lat temu oddzieliła się od niej część materii, z której powstał Księżyc. Z kolei najnowsze analizy geochemiczne księżycowych skał wskazują, jakim procesom podlegał nasz satelita po swoich narodzinach.

Hipnotyczna sztuka prosto z orbity

Nie tylko gwiazdy, planety i marzenia o podboju innych galaktyk kryją się w Kosmosie. Można tam też dotknąć ulotnej sztuki - tak jak autor filmu powstałego na bazie fotografii wykonanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Płacz dziecka nie do zignorowania

Płacz dziecka jest najtrudniejszym dźwiękiem do zignorowania - informują naukowcy. To dlatego, że uruchamia najbardziej prymitywną część mózgu, angażującą nas do reakcji i walki.

Nie powstrzymamy globalnego ocieplenia. Sadźmy drzewa

Globalnego ocieplenia nie da się powstrzymać - uważają naukowcy z Uniwersytetu Exeter. Brytyjczycy uważają, że rządy oraz instytucje powinny skupić się na walce z negatywnymi skutkami zjawiska, a nie na handlu emisjami gazów cieplarnianych.

Brytyjczycy przełamują monopol na wasabi

Uprawa wasabi jest niezwykle trudna i pod świeżą postacią można je dostać tylko w najwykwintniejszych restauracjach w Europie i oczywiście w Azji, skąd pochodzi. Jednak już w najbliższym czasie będzie można go spróbować w Anglii. W Dorset otwarto pierwszą na Starym Kontynencie hodowlę wasabi.