Ciekawostki

Ciekawostki

Bociany planują trasę do Afryki. Zbierają się na sejmikach

Podczas gdy my ogłaszamy powrót lata, przyroda czuje już jego schyłek. Mimo, że temperatury od weekendu mocno poszybują w górę, nie da się ukryć, że już za chwilę, już za momencik zwita do nas jesień. Wiedzą o tym bociany, które powoli szykują się do odlotu.

Niebo nad Dallas rozpruły błyskawice

Stany Zjednoczone doświadczają w tym roku serii katastrof naturalnych. Jeśli nie gigantyczna susza, to groźna burza. Na dokładkę huragany, a jak deszcz, to ulewny. Nie dziwne, że to właśnie tam powstają najlepsze zdjęcia żywiołów.

"We're NASA and we know it". Czy łazik może być sexy?

"Nadszedł czas siedmiu piekielnych minut. Kiedy łazik lądował wszyscy podawali fistaszki z rąk do rąk" - tymi słowami zaczyna się klip, w którym grupa amerykańskich komików rapuje o misji "Curiosity" na Marsie. Kosmiczny projekt za 2,5 mld dolarów nie musi być śmiertelnie poważny - a wszystko w rytm przeboju "Sexy and I Know It".

Chciał ominąć łosia, wpadł na niedźwiedzia

Udało się ominąć łosia, ale na poboczu czekał niedźwiedź. Wyjątkowego pecha miał norweski kierowca, który w środku nocy spotkał na swojej drodze przedstawicieli rodzimej fauny. Najbardziej poszkodowany, niedźwiedź - zbiegł.

Jak nie dać się grzybom?

W Polskich lasach rosną dziesiątki gatunków grzybów. W całym kraju mamy miliony zapalonych grzybiarzy. Niektórzy z nich znają się na grzybach i wiedzą co zrywają, inni kierują się jedynie intuicją. Jeśli jednak okaże się ona zawodna, to taki błąd możemy przypłacić zdrowiem, a w najgorszym przypadku życiem.

Arktyka bez lodu już za parę lat?

Arktyka topnieje w zastraszającym tempie. Latem utrata pokrywy lodowej jest o 50 procent wyższa niż zakładały wcześniejsze scenariusze. Jak alarmują naukowcy, już za kilka lat w miesiącach wakacyjnych Ocean Arktyczny może być pozbawiony lodu.

Akustyczny smog ogłusza rzadkie wieloryby

Krytycznie zagrożone wieloryby biskajskie żyją w "akustycznym smogu" - twierdzą badacze z NOAA. Te żyjące w wodach wzdłuż wschodniego wybrzeża USA jedne z najrzadszych dużych zwierząt przez 50 lat zmniejszyły swoją zdolność komunikacji o dwie trzecie. Wszystko przez rosnący ruch statków na oceanie.

Tajemnicze "duszki" straszą nad burzami

Nad burzami, które mają miejsce na Ziemi, pojawiają się "duszki" (ang. sprites). Te wyładowania elektryczne są tak trudne do uchwycenia, że choć ich obserwacje trwają od wielu lat, dopiero ostatnie dwie dekady przyniosły satysfakcjonujące badaczy zdjęcia i filmy. NASA chwali się najdokładniejszymi jak do tej pory zdjęciami tego zjawiska.

Takie pi zdarza się raz na parę pokoleń

- To się zdarza raz na kilka pokoleń - ogłosiło amerykańskie Census Bureau. We wtorek po południu liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych wyniosła dokładnie tyle, ile liczba pi pomnożona razy 100 milionów. Według statystyków osiągnięcie tak specyficznej wartości w liczbie populacji to... niezły powód do świętowania.

Obama: Dajcie mi znać o Marsjanach

Wśród milionów, które z zainteresowaniem śledzą losy łazika Curiosity na Marsie jest i Barack Obama. Tydzień po udanym lądowaniu na Czerwonej Planecie prezydent USA zadzwonił do badaczy NASA, żeby pogratulować im sukcesu. Nie omieszkał przy tym trochę pożartować.

Strącili z piedestału wodę. Niepotrzebna do życia?

Uważa się powszechnie, że woda to związek chemiczny niezbędny żywym organizmom do życia. Francuskim i brytyjskim badaczom udało się jednak udowodnić, że pewne budujące świat ożywiony białko, które zawiera wodę, może doskonale funkcjonować i bez niej.

Filipiny nękają ulewy i powodzie. Filipińscy meteorolodzy strajkują

Pracownicy filipińskiego biura meteorologicznego rozpoczęli we wtorek akcję protestacyjną, domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Obiecali jednak Filipińczykom, że nie przerwą swojej pracy. Taka decyzja mogłaby być tragiczna w skutkach dla zmagającego się z powodzią kraju.

Motyle w Fukushimie zmutowały

Japońscy naukowcy zauważyli szereg anomalii u motyli w okolicach Fukushimy, gdzie w marcu 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej. U zbadanych osobników odnaleziono m.in. zniekształcone skrzydła, oczy i czułki.

Perseidy przeszyły nocne niebo. Obejrzyj niesamowite nagrania

Deszcz spadających gwiazd za nami. W nocy z niedzieli na poniedziałek aktywność roju Perseidów osiągnęła apogeum i w ciągu godziny można było zobaczyć nawet 70 jasnych rozbłysków na nieboskłonie. Zobacz niezwykłe nagrania zarejestrowane przy tej okazji.

Globalne ocieplenie sprzyja pasożytom. Płazy będą bez szans?

Za sprawą globalnego ocieplenia pasożyty będą stawały się coraz bardziej żywotne i dokuczliwe - ustalili amerykańscy naukowcy. Zauważyli taką tendencję dzięki wynikom badań nad żabami drzewnymi z Kuby, które zostały zainfekowane pewnym pasożytem i wystawione na zmiany temperatury.

Wenus z Łysym stworzą piękną parę

Wenus i Księżyc - dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na naszym niebie - już we wtorek zabłysną obok siebie. To efektowne spotkanie będziemy mogli obserwować około godz. 3.00 nad ranem.

Latają w sam środek huraganu

"Łowcy Huraganów", grupa doskonale wyszkolonych pilotów pracujących dla NOAA, to ludzie, przed którymi stawia się ekstremalnie trudne zadanie: lot w samo serce huraganu. W okresie od czerwca do października, kiedy w USA trwa sezon huraganów, zbierają dane, dzięki którym można m.in. przewidzieć ścieżkę niszczycielskiego żywiołu.

Masz depresję? Twój mózg się skurczy

Stres powoduje powstawanie w mózgu nadmiernej produkcji czynnika zakłócającego komunikację pomiędzy poszczególnymi neuronami - ustalili amerykańscy naukowcy. Ich odkrycie może dopomóc w walce z chorobą.

W tydzień przemierzył 8 tys. km

Satelity regularnie rejestrują saharyjskie piaski, które wzbijają się w powietrze, przemierzają gorący Ocean Atlantycki i docierają aż nad Amerykę Północną bądź Południową. Kłęby pyłu, widziane przez astronautów jako gigantyczna mgła w atmosferze, przemierzają aż osiem tysięcy kilometrów w tydzień. W lipcu tego roku zdarzyło im się powtórzyć tę samą drogę, co 18 lat temu.

Co wielkie rzeki niosą do Arktyki? Masy osadu w ujściach

Osady znoszone przez rzeki do mórz na pierwszy rzut oka nie wydają się szczególnie interesującym zjawiskiem. Jednak naukowcy bacznie obserwują ujścia dużych rzek na dalekiej północy. Zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych zmiany ilości naniesionego materiału, to dla nich miernik zmian klimatu i zapowiedź zwiększenia ilości węgla w atmosferze i oceanach. A dla nas imponujący widok.

Wszystkie wielkie wstrząsy Europy. Zobacz wyjątkową mapę

Niemieccy naukowcy stworzyli pierwszy katalog trzęsień ziemi dla Europy i basenu Morza Śródziemnego. Obejmuje zjawiska, do jakich dochodziło na obszarze od Azorów do Morza Kaspijskiego i między Saharą a Przylądkiem Północnym. W ciągu ostatniego tysiąclecia odnotowano tam 45 tys. trzęsień ziemi.

Jak południowy zachód USA. Zobacz film z Marsa

Marsjański łazik "Curiosity" wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.

Za nami noc cudów na niebie

Za nami noc cudów na niebie. Poza deszczem meteorów podziwiać można było też potrójną koniunkcję. Zobaczcie, jak zjawiska wyglądały w Niemczech, a także w Polsce w obiektywach Reporterów 24.

Chce uzdrawiać ziemię obcasami

"Uzdrawiające obcasy" będą odkażać glebę napromieniowaną po katastrofie w Fukushimie. Mają rozsiewać rzepak, który będzie pochłaniał promieniowanie. To pomysł japońskiej artystki Hiromo Ozaki.

"Curiosity" znajdzie życie na Marsie?

"Historia pokazuje, że prawdopodobnie i my doczekamy się dowodów na istnienie życia pozaziemskiego" - uważa Benjamin Radford, redaktor naczelny magazynu "Skeptical Inquirer". Wyśle je na Ziemię łazik marsjański "Curiosity".

Brazylijscy meteorolodzy na olimpiadzie

Brazylijscy znawcy pogody w czasie igrzysk odwiedzili Londyn. Czas spędzali nie tylko na kibicowaniu swojej reprezentacji, lecz także na podpatrywaniu pracy swoich angielskich kolegów. W 2016 roku olimpiada odbędzie się właśnie w Brazylii, a jak pokazała olimpiada w Londynie - meteorolodzy odgrywają podczas turniejów sportowych bardzo ważną rolę.

"Zimno. Tylko patrzeć, jak lunie deszcz"

Na termometrze stacji meteo im. Wojciecha Raczyńskiego, za oknem naszej redakcyjnej kuchni na II piętrze budynku TVN przy Wiertniczej w Warszawie, o godz. 6.00 rano było tylko 10 st. Celsjusza. Zimno. Nad stacją niebo było ciemne i szare od niskich Stratocumulusów, w które wplecione są Cumulonimbusy. Tylko patrzeć, jak lunie deszcz.

Bardzo rzadka letnia burza na Arktyce

Rzadka letnia burza o niesłychanej sile rozszalała się nieopodal wybrzeży położonego na Arktyce amerykańskiego stanu Alaska. Ciśnienie w jej centrum było bardzo niskie - podobne w tym regionie i w tym czasie odnotowano tylko osiem razy w 34-letniej historii pomiarów satelitarnych.