Ciekawostki

Ciekawostki

Najsłynniejsza wieża Paryża chce być eko

Symbol Paryża, wieża Eiffla, ma się stać bardziej ekologiczna. Zarządzająca nią firma chce, by wytwarzała co najmniej 30 proc. energii, którą zużywa. W tym celu na "żelaznej damie" mają zostać zamontowane panele słoneczne i turbiny wiatrowe.

Czekoladowy sos wynalazkiem Majów?

Czekolada jako napój dla wybranych, ale i przyprawa. O nieznanym do tej pory zastosowaniu ziaren kakaowych w kulturze Majów świadczą znaleziska archeologiczne na półwyspie Jukatan, w Meksyku.

Upał: zabójca groźniejszy niż huragan Katrina

Tornada, huragany, śnieżyce - wieści o nich mrożą krew w żyłach. Ich gwałtowność przeraża, a doniesienia o śmiertelnych ofiarach utwierdzają w przeświadczeniu, że strach jest uzasadniony. Kiedy zatem zastanawiamy się nad najgroźniejszymi zjawiskami świata, rzadko do głowy przychodzą nam... upały.

Irańska małpa poleci w Kosmos. Po Ramadanie

Po kilku miesiącach czekania irańska małpa w końcu poleci w Kosmos. Jak podała tamtejsza agencja informacyjna Fars, zwierzę zostanie wystrzelone na orbitę, gdy tylko skończy się święty miesiąc Ramadan.

Palmy zamiast śniegu. Gorąca przeszłość Antarktydy

Dawno, dawno temu wśród palm na plażach Antarktydy... To wcale nie musi być początek bajki opowiadanej na dobranoc, tylko część wykładu naukowego. 52 miliony lat temu obszar, który kojarzy nam się z niekończącą się zimą, wyglądał zupełnie inaczej. Było tam ciepło, a wybrzeże porastała tropikalna roślinność.

Najdokładniejszy obraz galaktyki w historii

Chociaż znajduje się 60 mln lat świetlnych od naszej planety, możemy dokładnie przyjrzeć się jej budowie. Na zdjęciu wykonanym prze teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego łatwo odróżnić stare i młode obszary galaktyki NGC 1187 albo należącą do niej supernową. To najbardziej szczegółowe zdjęcie galaktyki kiedykolwiek zarejestrowane.

Żółty Wodospad otwarty dla turystów

Żółty Wodospad, Houkou, ponownie otwarty dla turystów. W ubiegłym tygodniu z powodu powodzi chińskie władze zdecydowały się na zamknięcie kaskady na Żółtej Rzece. Niebawem mogą zrobić to ponownie.

Usiadła pod dębem i rozmyślała... Zapiski synoptyk TVN Meteo

Pewnego letniego wieczora padał deszcz. Usiadłam pod dębem, osłonięta rozłożystymi gałęziami. Rosnący wokół jego bracia ciemnymi koronami oddzielili od deszczu świat leżący u ich stóp. Dęby były potężne i piękne, tak bardzo, że obudziły we mnie pierwotny, czysto pogański podziw. Setki lat chroniły zwierzęta i ludzi przed deszczem, obdarzały wewnętrznym spokojem, dawały poczucie obrony przed złem.

Trzy satelitarne oblicza Londynu. Jeden kadr, wiele znaczeń

Kolejne wyjątkowe zdjęcia stolicy Wielkiej Brytanii wykonał satelita NASA. Pozornie może się wydawać, że fotografie zostały podrasowane w jednym z programów graficznych. Okazuje się jednak, że każde z nich dostarcza odmiennych informacji. Możemy spojrzeć na Londyn tradycyjnie, w kontekście flory czy geologii.

Pogoda dla 80 tys. miejsc w Twoim telefonie!

Zawsze dobrze jest mieć pod ręką najnowsze informacje o pogodzie. Nasza nowa aplikacja na telefony komórkowe dostarcza aktualnych danych dla 40 tys. miejsc w Polsce i drugich tylu za granicą. By swobodnie korzystać z najświeższych prognoz na smartfonie z systemem Android lub iOS, wystarczy pobrać Pogodę TVN Meteo ze sklepu Google Play lub AppStore.

35 km "lodowej zjeżdżalni" na Japecie

Osunięcia ziemi, lawiny błotne, wypływy lawy - te zjawiska obserwowane na Ziemi często robią wrażenie swoją dynamika i rozmiarem. Podobne, ale obserwowane w Kosmosie, mogą znacznie różnić się skalą. Lodowe osuwisko na jednym z księżyców Saturna sięga 35 km w dal od ściany krateru, z której się stoczyło.

Kangur grasuje we francuskich lasach

Wioska w zachodniej Francji ma nowego mieszkańca - kangura o imieniu Skippy. Zwierzę pozostaje na wolności od listopada, kiedy uciekło od swojego dotychczasowego właściciela. Jedzenia ma pod dostatkiem, bo stołuje się w ogródkach sąsiadów.

Najpiękniejszy zakwit świata. Morze Czarne w planktonie

Obrazek, który widzicie powyżej, na pierwszy rzut oka zdaje się być obrazem malowanym przecz człowieka. Tak bajeczne kolory tworzy jednak natura. Zdjęcie Morza Czarnego spowitego fitoplanktonem wykonał aparat z satelity NASA.

Globalne ocieplenie jest faktem. Temperatura rośnie już od 250 lat

Na froncie zażartej walki między zwolennikami i przeciwnikami teorii o globalnym ociepleniu od czasu do czasu pojawiają się głosy pojednawcze. Tak rozumieć można ostatnie doniesienia naukowców z Uniwersytetu Berkeley, którzy wyliczyli, że średnia temperatura na Ziemi co prawda rzeczywiście stale rośnie, ale dzieje się to już od 250 lat.

"Łzy św. Wawrzyńca" popłyną po niebie

To już wielowiekowa tradycja na niebie. Klasyczną atrakcją sierpnia będą meteory z roju Perseidów. W tym roku główne maksimum Perseidów spodziewane jest 12 sierpnia. Niestety dla obserwatorów w Polsce, apogeum zjawiska wystąpi między godz. 14 a 16.30.

Achtung! U-boot w Hamburgu

"Pełne wynurzenie i cała naprzód!". Regularnie w Hamburgu wynurza się U-boot wywołując poruszenie wśród mieszkańców. Łódź podwodną sprawdziła nawet miejscowa policja - okazało się, że jest napędzana siłą ludzkich mięśni.

"Nasi tu byli!" Chorwacja zdobywa polskie serca

Słońce, turkusowe morze, mnóstwo zabytków, setki zjawiskowych wysp - wszystko to znajdziemy w Chorwacji. Państwo to staje się turystyczną mekką. Z roku na rok pod urokiem Chorwacji jest coraz więcej osób, a turystyka już od dawna jest jedną z głównych gałęzi gospodarki. Swoje wakacje w Chorwacji dokumentują też Reporterzy 24.

To będzie wiek suszy

Stany Zjednoczone zmagają się z kolejną suszą, a w tym stuleciu czekają je następne. Mają one całkowicie przeobrazić krajobraz, zwłaszcza w zachodnich stanach - to wnioski wynikające z raportu przygotowanego na zlecenie największych instytucji naukowych i rządu USA.

Złote piaski w Poznaniu

Tony piasku wypełnią szczelnie plac Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na aktywnych czeka boisko do plażówki, piłki nożnej, bule i badmintona. Na leniuchów - leżaki i cień. Plaża będzie bezpłatna.

Księżyc może być fragmentem Ziemi

Księżyc to wynik kolizji między Ziemią a obiektem wielkości Marsa, uformowany z materiału obu tych ciał - głosi powszechnie przyjęta Teoria wielkiego zderzenia. Komplikują ją jednak zaskakujące wyniki chemicznych badań księżycowych próbek. Doprowadziły do stworzenia nowych hipotez dotyczących powstania ziemskiego satelity, ale żadna z nich nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. Jedna z nich zakłada, że jest on oderwanym fragmentem naszej planety.

Wielki włoski exodus. Jadą na wakacje

Włosi masowo wsiadają do samochodów i ruszają na wakacje. Rekord ma paść w Rzymie, z którego według szacunków w ten weekend wyjedzie 800 tys. osób. Coś za coś - przy takim natężeniu ruchu autostrady i drogi do wypoczynkowych miejscowości stają w gigantycznych korkach.

Amerykańskie flagi przetrwały 40 lat na Księżycu

Promieniowanie, mikrometeoryty i wahania temperatury rzędu niemal 300 stopni nie zaszkodziły flagom zatkniętych przez astronautów w grunt Księżyca. Mimo tak trudnych warunków przetrwały tam już 40 lat. O tym, że nadal stoją i rzucają cienie na powierzchnię naszego satelity, świadczą bardzo dokładne zdjęcia z satelity Lunar Reconnaissance Orbiter.

Trąby powietrzne, błyskawice, grzmoty. Czego boją się Polacy?

Pogoda potrafi porządnie nastraszyć. Lęk budzą najbardziej gwałtowne i rzadkie zjawiska atmosferyczne, jak trąby powietrzne, ale nawet dość powszechne burze, jeśli mają intensywny przebieg, mogą mocno podnieść poziom adrenaliny. Przyczyny pogodowych fobii tropił reporter "Meteo News" Miłosz Kłeczek.

"Co to jest? To wąż morski!". Zobacz nagranie z Norwegii

Grupa turystów, która w piątkowe popołudnie odwiedziła platformę widokową nad jeziorem Seljord, pewnie na długo zapamięta tę wycieczkę. Długi, falujący kształt, jaki dostrzegli w wodzie, spowodował wybuch ekscytacji, a wiele osób przekonał o tym, że miejscowa legenda jest prawdziwa. Jezioro od 250 lat słynie z historii o zamieszkującym je wężu morskim.

Największe oko świata patrzy z Namibii

Największy na świecie teleskop stanął w Namibii. HESS-II waży 600 ton, a jego zwierciadło mierzy 28 metrów średnicy. Śledzić będzie zjawiska na niebie, wychwytując pochodzące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

"Piorun to jak uderzenie 500 samochodów rozpędzonych do setki"

- Moc pioruna jest trudna do wyobrażenia, to energia 500 samochodów rozpędzonych do setki, wyzwolona w ułamku sekundy - mówi Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. Uderzenie z taką mocą to niemal pewna śmierć. Tak się stało prawdopodobnie wczoraj w Pieninach, gdzie odnaleziono ciała czworga turystów.

Tajemnicze kręgi nad Hawajami. UFO?

Nad Hawajami z samego rana pojawiły się dziwne kręgi. Wywołały popłoch wśród mieszkańców, którzy zasypali tamtejsze media zdjęciami i filmami z pytaniem: "Co to jest?". Głownie spekulowano o śladach po UFO.

Londyn lśni na chwilę przed igrzyskami

Przez najbliższe tygodnie Londyn skupi na sobie uwagę ludzi na całym świecie. W stolicy Wielkiej Brytanii już w piątek startują XXX Igrzyska Olimpijskie. Nim jednak tysiące kamer zwrócą się ku ulicom i obiektom sportowym miasta, NASA pokazuje, jak prezentuje się nocą z orbity.