Wenezuela

Wenezuela

Tysiące kobiet ubranych na czarno przeszły w sobotę ulicami stolicy Wenezueli. Protestowały w ten sposób przeciw rosnącej, w alarmującym tempie, przestępczości w kraju.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez twierdzi, że CIA planuje pozbawić go życia. Do zamachu miało dojść w ten poniedziałek. Nie doszło, gdyż prezydent Wenezueli przejrzał plany agentów – tak zapewnia.

Obiecał czterodniowy maraton telewizyjny ze sobą w roli głównej, ale po dwóch dniach już go na wizji nie było. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zamilkł.

Znany peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa został zatrzymany w środę na lotnisku w Caracas. Wenezuelskie władze zwolniły go po około godzinie.

Dla zwolenników wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza to będzie gratka, dla przeciwników - próba wytrzymałości. Z okazji 10-lecia swojego talk-show "Alo Presidente", Chavez postanowił zafundować sobie i wszystkim maraton telewizyjny. Prezydent przez cztery dni nie zejdzie z anteny.

Hugo Chavez inwestuje miliony, żeby przekupić i zdestabilizować demokratyczne władze krajów Ameryki Południowej - tego zdania jest słynny peruwiański pisarz, Mario Vargas Llosa.

Wenezuelska policja wkroczyła na posesję prezesa prywatnej telewizji Globovision. Guillermo Zuloaga jest nieprzejednanym przeciwnikiem lewicowego prezydenta Hugo Chaveza.

Wenezuela jest gotowa wystąpić z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) - ogłosił Hugo Chavez. Zdaniem prezydenta OPA jest podporządkowana USA, dlatego należy założyć nową organizację skupiającą kraje regionu.

Rząd Wenezueli przejmuje majątek firm obsługujących sektor naftowy. - Od piątku zaczniemy zabierać aktywa i dobra, które od teraz będą należeć do państwa, tak jak zawsze powinny - zapowiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez.

Wenezuelski przywódca Hugo Chavez podarował Barackowi Obamie książkę "Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej". Prezydenci uścisnęli sobie dłonie, a Obama pokazał książkę przed kamerami. To dzieło zawiera "podstawy teorii o zależności Ameryki Łacińskiej od USA".

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez nazwał Baracka Obamę ignorantem i zachęcił go do nauki. To bardzo emocjonalna odpowiedź radykalnego przywódcy Wenezueli na oskarżenia ze strony prezydenta USA o "eksport terroryzmu" i hamowanie rozwoju Ameryki Łacińskiej.

Tak jak kilka dni temu Rosja, teraz Wenezuela zmienia swój budżet na 2009 rok. Dlaczego? Bo ropa - źródło głównych wpływów w jednym i drugim kraju - będzie kosztować mniej niż to przewidywano. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez obniża prognozę ceny baryłki ropy z 60 do 40 dolarów i w ten sposób chce zapobiec ewentualnej dziurze budżetowej.

Według prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, wenezuelskie dzieci zamiast bawić się amerykańskim Supermanem, powinny mieć kukły swoich narodowych bohaterów. Chavez wypowiedział wojnę międzynarodowym superbohaterom.

Wenezuelski prezydent Hugo Chavez tak nienawidzi USA, że gotów jest na każdy pakt mogący dokuczyć mocarstwu z północy. Potwierdził w niedzielę, że Rosja będzie mogła korzystać z bazy lotniczej w Wenezueli.

Jeszcze kilka dni temu kubańskie władze mówiły, że Fidel Castro wyjątek robi tylko dla pięknych dam. Jak się jednak okazuje specjalnym traktowaniem objęty jest też Hugo Chavez. Wenezuelski prezydent podczas swojej krótkiej wizyty na Kubie spotkał się z Castro dwukrotnie.

Prezydent Hugo Chavez wygrał niedzielne referendum w Wenezueli. Oznacza to, że jeśli tylko będzie wygrywał wybory prezydenckie, może rządzić jeszcze przez nieograniczoną liczbę kadencji.

Wenezuelczycy zdecydują w referendum, czy obecny szef państwa Hugo Chavez będzie mógł się ubiegać o kolejne kadencje prezydenckie bez ograniczeń. Już raz Wenezuelczycy powiedzieli Chavezowi "nie".

Krytyka wenezuelskiego prezydenta Hugo Chaveza może kosztować. Przekonał się o tym hiszpański eurodeputowany Luis Herrero, który ostro potępił niedzielne referendum. W głosowaniu Wenezuelczycy mają zdecydować, czy Chavez pozostanie u władzy jak długo zechce.

Najpierw Hugo Chavez zapowiedział, że Wałęsa do Wenezueli nie wjedzie. Teraz tamtejsze władze nieco złagodziły ton i na przyjazd byłego polskiego prezydenta pozwalają. - Lech Wałęsa może odwiedzić Wenezuelę, by wesprzeć przeciwników prezydenta Hugo Chaveza, ale władze będą uważnie przyglądać się jego działaniom - oświadczyły w środę wenezuelskie władze.

- Chavez boi się prawdy i Wałęsy - powiedział w środę w Brukseli były prezydent Lech Wałęsa. Skąd takie oświadczenie? To odpowiedź polskiego polityka na groźbę Hugo Chaveza, że nie wpuści Wałęsy do Wenezueli.