Wenezuela

Wenezuela

Pokoje w luksusowych hotelach dla tych, którzy stracili domy. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez obiecał, że jego rząd będzie płacić za pozostawanie ofiar powodzi w hotelach do czasu ustąpienia deszczów.

Z powodu przedłużającej się w tym roku pory deszczowej i ulewnych deszczów zmarły w Kolumbii co najmniej 174 osoby - podał Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W niedzielę na skutek obsunięcia się masy błota na skupisko ponad 50 domów na północy kraju za zaginione uznano 84 osoby. Poważna jest też sytuacja w Wenezueli.

Centrum Szymona Wiesenthala ostrzega Amerykę przed "nowym kryzysem kubańskim". Według jego informacji Iran i Wenezuela miały zawrzeć tajne porozumienie o budowie irańskiej bazy rakietowej w Ameryce Południowej. Umieszczone tam pociski nuklearne mogłyby zagrozić Stanom Zjednoczonym.

Cztery miliardy dolarów - taką kwotę, według Hugo Chaveza pożyczyła Rosja Wenezueli na zakup broni. Kredyt został udzielony podczas wizyty wenezuelskiego prezydenta w minionym miesiącu w Moskwie.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez oświadczył, że "nie akceptuje kurateli" USA. Była to odpowiedź na ostrzeżenia Waszyngtonu w związku z planami budowy pierwszej elektrowni atomowej w Wenezueli. - Wenezuela nie obawia się amerykańskiego imperializmu i nikt nie może jej zabronić nabywania zaawansowanej technologii - podkreślił polityk podczas wizyty w Libii.

Po Rosji i Białorusi przyszła kolej na Bliski Wschód. Wenezuelski prezydent Hugo Chavez przybędzie w poniedziałkową noc do Iranu. Z irańskim przywódcą ma rozmawiać m.in. o wenezuelskich złożach uranu, którymi mógłby zainteresować się Teheran.

Dostawy ropy naftowej z Wenezueli na Białoruś będą długotrwałe i Białorusinom nie zabraknie tego surowca przez 200 lat - oświadczył Hugo Chavez. Taką obietnicę prezydent Wenezueli złożył prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence podczas sobotniego spotkania w Mińsku.

Miała nią płynąc kaspijska ropa do Polski, ale wiele wskazuje na to, że popłynie wenezuelska na Białoruś. W przyszłym tygodniu na Ukrainę przyjedzie prezydent Wenezueli Hugo Chavez. Głównym tematem rozmów będzie najprawdopodobniej transport wenezuelskiej ropy naftowej dla Białorusi za pośrednictwem ropociągu Odessa-Brody.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku - oświadczyli przedstawiciele wenezuelskiej opozycji. W niedzielnych wyborach partia prezydenta Hugo Chaveza straciła dotychczasową dominującą pozycję w parlamencie i możliwość samodzielnego uchwalania najważniejszych ustaw.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zainicjował nowe programy socjalne. Nieprzypadkowo właśnie teraz. W niedzielę Wenezuelczycy wezmą udział w wyborach parlamentarnych, w których jego Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) chce utrzymać zdecydowaną większość mandatów.

Wielkie płomienie i potężne chmury dymu - w Wenezueli doszło do pożaru w rafinerii Cardon. Według lokalnych mediów, rafineria i statki, które znajdowały się w rejonie, zostały ewakuowane.

Ponad 4 tys. więźniów osadzonych w trzech wenezuelskich więzieniach rozpoczęło w piątek strajk głodowy. Mają oni dość maltretowania ich przez strażników i przeciągania się procesów sądowych.

Cztery tony kokainy znalazła wenezuelska policja na ranczo w środkowej części kraju. Wszystko zaczęło się od pościgu myśliwców F-16 za małym samolotem King-200, służącym do przerzucania narkotyków.

Stosunki dyplomatyczne przywrócone po dwóch tygodniach. Przywódca Wenezueli Hugo Chavez spotkał się z nowym prezydentem Kolumbii - Juanem Manuelem Santosem. W miejscu, gdzie w XIX wieku zmarł Simon Bolivar, obiecano sobie współpracę gospodarczą, a uśmiechom nie było końca.

Rząd Wenezueli, po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Kolumbią, dał dyplomatom tego kraju 72 godziny na opuszczenie wenezuelskiego terytorium i wydał polecenie zamknięcia własnej ambasady w Bogocie. Waszyngton upomniał Chaveza, że zerwanie stosunków z Kolumbią nie jest właściwym sposobem reagowania na kryzys w stosunkach pomiędzy krajami.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zapowiedział we wtorek wieczorem, że jego rząd zamierza stać się mniejszościowym udziałowcem w Globovision - ostatniej opozycyjnej stacji telewizyjnej w kraju.

W Wenezueli ekshumowano szczątki XIX-wiecznego bojownika o niepodległość Simona Bolivara. Caracas chce przeprowadzić testy, które mają wykazać czy nie został on otruty przez wrogów z Kolumbii. Wszystko to w chwili wzrostu napięcia w stosunkach między obydwoma krajami.

- Papież wcale nie jest ambasadorem Chrystusa na Ziemi. Jezus nie potrzebuje takiego ambasadora - taką opinię wygłosił Hugo Chavez. Prezydenta Wenezueli zirytowała krytyka ze strony katolickich biskupów.

Dla prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza nie ma żadnych świętości. Absolutnie żadnych: właśnie arcybiskupa Caracas, kardynała Jorge Urosę Savino, nazwał "troglodytą". Skąd ta niechęć? Urosa wielokrotnie krytykował politykę lewicowego rządu.

Od początku roku w stolicy Wenezueli - Caracas zginęło 2597 osób, z czego 80. proc w wyniku morderstw - podała lokalna prasa powołując się na dane z miejskiej kostnicy.