Wenezuela

Wenezuela

Choć ogień krytyki z wielu krajów świata za rozwój programu nuklearnego Iranu nie słabnie, to władze państwa ajatollahów nic sobie z tego robią. Jak poinformował minister górnictwa Wenezueli, Iran pomaga rządowi Hugo Chaveza w poszukiwaniu złóż uranu, z którego może zostać wyprodukowana bomba atomowa.

Rosja udostępni Wenezueli kredyt w wysokości 2,2 mld dolarów na zakup rosyjskiej broni - ogłosił Hugo Chavez. Jak dodał, ma ona zastąpić przestarzały arsenał w momencie, "gdy kraj przygotowuje się do możliwej inwazji ze strony USA".

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopni w otwartej skali Richtera nawiedziło w sobotę Wenezuelę. Zatrzęsło także stolicą kraju – Caracas – tam w dodatku tuż po wstrząsach spadły niezwykle gwałtowne ulewy, woda sięgała nawet do pasa. Nie ma doniesień o ofiarach. Nie wiadomo, czy są straty w infrastrukturze naftowej.

Rakiety o zasięgu 300 km i inne rodzaje broni dostanie od Moskwy Wenezuela - zdradził prezydent Hugo Chavez. - Podpisaliśmy pewne porozumienia wojskowe z Rosją. Wkrótce pojawią się tu pewne małe rakietki - powiedział prezydent zwracając się balkonu pałacu prezydenckiego do swoich zwolenników.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez ogłosił w czwartek w Moskwie uznanie niepodległości separatystycznych regionów Gruzji: Południowej Osetii i Abchazji, uzyskując jednocześnie obietnicę Kremla w sprawie dalszych dostaw broni dla swego kraju.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez wyjeżdża z Białorusi i udaje się do Moskwy. Podczas wizyty w Mińsku zaproponował w ramach "współpracy strategicznej" dostawy ropy i surowców w zamian za ciężarówki. W Moskwie prezydent Wenezueli będzie rozmawiał o zakupie uzbrojenia - choć żadne porozumienia najprawdopodobniej nie zostaną podpisane.

"Śmierć Wenecji", Wenecja "oszalała", "ekstaza przed początkującym dyktatorem" - kilka włoskich dzienników nie ma wątpliwości, że poniedziałkowy show prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza na festiwalu filmowym w Wenecji był żenującym spektaklem.

- Nie jestem diabłem, jak przedstawiają mnie Stany Zjednoczone ani przemytnikiem narkotyków czy terrorystą - powiedział prezydent Wenezueli Hugo Chavez po światowej premierze filmu Olivera Stone'a o Ameryce Południowej "South of the Border".

W swojej antyamerykańskiej krucjacie filmowej słynny Oliver Stone sięgnął po prawdziwego asa - wenezuelskiego autokratę Hugo Chaveza, który Stany Zjednoczone oskarża o całe zło tego świata.

Tysiące ludzi demonstrowały w piątek w kilku krajach Ameryki Łacińskiej przeciw prezydentowi Wenezueli Hugo Chavezowi. Manifestanci zarzucają mu autorytaryzm i wtrącanie się do spraw międzynarodowych.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez kolejny raz nie zawiódł oczekiwań swoich słuchaczy. Podczas wizyty w Syrii skrytykował "ludobójczy rząd Izraela" i pochwalił Iran, najbliższego sojusznika Damaszku, za "wykorzenienie imperializmu".

W Wenezueli aresztowano lidera opozycji, Richarda Blanco. Zarzucono mu zranienie policjanta podczas demonstracji - poinformowała w sobotę państwowa agencja informacyjna Bolivarian News Agency.

- Jankesi chcą wojny, a nie walki z narkotykami - to odpowiedź prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza na plan, by do Kolumbii trafiły dodatkowe wojska USA. - Te bazy mogą dać początek wojnie w Ameryce Płd. - stwierdził Chavez. - Mówimy o Jankesach, najbardziej agresywnym narodzie w historii ludzkości - tłumaczył.

Trwa rządowy zamach na media w Wenezueli. Zwolennicy prezydenta Hugo Chaveza wdarli się do siedziby stacji Globovison - jednej z najbardziej krytycznych wobec władz telewizji.

- To najpoważniejszy w historii Wenezueli zamach na wolność słowa - twierdzi wenezuelska opozycja. - Odzyskaliśmy kilka stacji, które działały poza prawem. Odtąd należą do ludu, a nie do burżuazji - odpiera Hugo Chavez. W Wenezueli przed siedzibami 13 spośród 32 stacji radiowych, którym wenezuelski rząd odebrał licencje, zgromadziły się setki demonstrantów, którzy nie zgadzają się z zamknięciem ich ulubionych rozgłośni.

Parlament Wenezueli przyjął w piątek ustawę modyfikującą prawo wyborcze. Zgodnie z nowymi zasadami zmienione zostaną granice okręgów wyborczych. Przeciwnicy Chaveza uważają, że da to jego partii dużą przewagę w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Wycofanie ambasadora z Kolumbii, wstrzymanie handlu i zamrożenie stosunków z sąsiadem zarządził prezydent Wenezueli Hugo Chavez. Wszystko to po tym, gdy rząd w Bogocie poinformował, że broń zakupiona przez Wenezuelę od Szwecji trafiła ostatecznie do rąk partyzantów z FARC.

Żołnierze kolumbijskiej antyrządowej narkopartyzantki FARC używają szwedzkiej broni przeciwpancernej, poinformowała Bogota. Skąd w rękach Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii znalazła się niebezpieczna broń?

Dzień Dziennikarza w Wenezueli rządzonej przez Hugo Chaveza stał się pretekstem do manifestacji politycznych na wielką skalę. Na ulice stolicy kraju wyszły tłumy ludzi – wyrażali poparcie dla antyrządowej stacji Globovision. Inni żądali jej likwidacji.

Uroczysta parada w Wenezueli. Na ulicach pojawiły się tysiące maszerujących żołnierzy, wojskowe czołgi, a na niebie bojowe samoloty. W ten sposób obchodzono 188 rocznicę bitwy w Carabobo i świętowano początek szczytu państw ALBY.