Uzbekistan

Uzbekistan

Bank Światowy przeznaczył pół miliarda dolarów na projekty rolne w Uzbekistanie, w których dzieci i dorośli byli zmuszani do pracy - taka informacja pojawiła się w poniedziałkowym raporcie organizacji Human Rights Watch i Uzbecko-Niemieckiego Forum Praw Człowieka. Organizacje humanitarne zarzucają, że Bank Światowy nie kontroluje, na co są przeznaczane środki użyczone Uzbekistanowi.

Najgorzej było, gdy umieszczono mnie w więzieniu w Jasłyku, miałem połamane nogi i przestałem słyszeć - wspomina po 18 latach spędzonych w uzbeckim więzieniu Muhammed Bekjanow. 63-letni dziś mężczyzna był jednym z więźniów politycznych, którego wypuszczono po śmierci wieloletniego prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa.

Premier i p.o. prezydenta Szawkat Mirzijojew zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Uzbekistanie i zostanie nowym szefem państwa - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Mirzijojewa poparło ponad 88 proc. głosujących.

W Uzbekistanie zakończyło się w niedzielę głosowanie w wyborach prezydenckich, w których za faworyta uważano obecnego premiera i p.o. prezydenta Szawkata Mirzijojewa. Pierwsze oficjalne wyniki mają być podane najwcześniej w poniedziałek rano.

W Uzbekistanie ruszyło przedterminowe głosowanie, w którym obywatele wybierają następcę Islama Karimowa. Wieloletni przywódca tego kraju w Azji Środkowej zmarł 2 września. Według prognoz ekspertów, schedę po nim najprawdopodobniej obejmie były premier Szawkat Mirzijojew, który dziś pełni obowiązki prezydenta.

O losach Gulnary Karimowej, starszej córce nieżyjącego już prezydenta Uzbekistanu, tamtejsze media informowały ostatnio z okazji pogrzebu ojca, na którym się nie pojawiła. We wtorek uzbecki portal centre1.com napisał, że kobieta również nie żyje. Doniesienia te zostały zdementowane przez rozmówców rosyjskich agencji. Zdaniem ekspertów w Moskwie informacje o śmierci Gulnary są skierowane przeciwko byłemu premierowi, który może zostać następcą Islama Karimowa.

Wybory prezydenckie w Uzbekistanie odbędą się 4 grudnia - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. Rządzący republiką przez 27 lat prezydent Islam Karimow zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow nie żyje, oficjalnie poinformowały władze w Taszkiencie. Wcześniej o jego śmierci informowały także inne media, jednak Taszkient informacji tych konsekwentnie nie potwierdzał. Isłam Karimow, po 25 latach u władzy, w sobotę 27 sierpnia doznał udaru mózgu, po którym w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Kwestia ewentualnego następcy prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa pozostaje otwarta - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Media w Rosji cytują ekspertów, którzy wskazują na wagę stabilności w Uzbekistanie dla całego regionu Azji Środkowej. Nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje z prezydentem, który niepodzielnie rządził krajem od ćwierć wieku.

Prezydent Isłam Karimow, który w sobotę doznał udaru mózgu, od ponad 25 lat rządzi Uzbekistanem metodami autorytarnymi, wywołującymi sprzeciw na Zachodzie. Jego choroba zrodziła spekulacje, kto mógłby objąć po nim schedę i stanąć na czele 32-milionowego kraju.

Samolot pasażerski linii EgyptAir lecący z Kairu do Pekinu musiał awaryjnie lądować w Urgenczu w Uzbekistanie. Powodem było doniesienie o bombie na pokładzie. Alarm okazał się fałszywy.