Uzbekistan

Uzbekistan

Plotki o śmierci "księżniczki". Gra o władzę?

O losach Gulnary Karimowej, starszej córce nieżyjącego już prezydenta Uzbekistanu, tamtejsze media informowały ostatnio z okazji pogrzebu ojca, na którym się nie pojawiła. We wtorek uzbecki portal centre1.com napisał, że kobieta również nie żyje. Doniesienia te zostały zdementowane przez rozmówców rosyjskich agencji. Zdaniem ekspertów w Moskwie informacje o śmierci Gulnary są skierowane przeciwko byłemu premierowi, który może zostać następcą Islama Karimowa.

Następca Karimowa zostanie wybrany w grudniu

Wybory prezydenckie w Uzbekistanie odbędą się 4 grudnia - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. Rządzący republiką przez 27 lat prezydent Islam Karimow zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Prezydent Uzbekistanu nie żyje. Reuters: nie wskazał następcy

Prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow nie żyje, oficjalnie poinformowały władze w Taszkiencie. Wcześniej o jego śmierci informowały także inne media, jednak Taszkient informacji tych konsekwentnie nie potwierdzał. Isłam Karimow, po 25 latach u władzy, w sobotę 27 sierpnia doznał udaru mózgu, po którym w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Niektórzy już go pochowali. Tajemnica pałacu, obawy regionu i mocarstw

Kwestia ewentualnego następcy prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa pozostaje otwarta - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Media w Rosji cytują ekspertów, którzy wskazują na wagę stabilności w Uzbekistanie dla całego regionu Azji Środkowej. Nie wiadomo, co się tak naprawdę dzieje z prezydentem, który niepodzielnie rządził krajem od ćwierć wieku.

Od ponad ćwierćwiecza rządzi żelazną ręką. Kto go zastąpi?

Prezydent Isłam Karimow, który w sobotę doznał udaru mózgu, od ponad 25 lat rządzi Uzbekistanem metodami autorytarnymi, wywołującymi sprzeciw na Zachodzie. Jego choroba zrodziła spekulacje, kto mógłby objąć po nim schedę i stanąć na czele 32-milionowego kraju.

Awaryjne lądowanie. Doniesienie o bombie

Samolot pasażerski linii EgyptAir lecący z Kairu do Pekinu musiał awaryjnie lądować w Urgenczu w Uzbekistanie. Powodem było doniesienie o bombie na pokładzie. Alarm okazał się fałszywy.

Brakuje pieniędzy, więc dostają pensje w kurczakach

Z powodu braku pieniędzy w bankach nauczyciele w stolicy autonomicznej Republiki Karakałpacji, w Uzbekistanie, otrzymują pensje w świeżo wyklutych kurczętach - informuje BBC, powołując się na wspierane przez USA radio Ozodlik.

Córka prezydenta w areszcie domowym. Ojciec chce odzyskać miliony dolarów zamrożone w USA

Uzbecki rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o zwrot zamrożonych aktywów – podał szwajcarski tygodnik "L'Hebdo". Władze w Taszkencie utrzymują, że pieniądze, zdeponowane w amerykańskich i europejskich bankach, należą do państwa, jednak autorzy publikacji przypuszczają, że prezydent Islam Karimow stara się odzyskać kilkaset milionów dolarów należących do najstarszej córki Gulnary.

Pytanie o prawa człowieka. Zanim Kerry odpowiedział, reportera usuwały służby

Do nieprzyjemnego incydentu doszło podczas wizyty Johna Kerry’ego w Uzbekistanie. Kiedy jeden ze stojących w tłumie reporterów nagle krzyknął w stronę sekretarza stanu USA i prezydenta Isłama Karimowa, pytając o prawa człowieka, Kerry zaczął odpowiadać. Uzbeckie służby nie siliły się na kurtuazję. W czasie, gdy dyplomata mowił, usunęły dziennikarza z sali.

Poezje Babura zamiast Walentynek

W Uzbekistanie władze odwołały koncerty i inne imprezy walentynkowe - pisze we wtorek agencja Associated Press, powołując się na prasę lokalną. Według AP w Uzbekistanie istnieje nieoficjalny zakaz imprez związanych z Dniem Zakochanych.

"Państwo to ja". Pierwszy satrapa Azji Środkowej

Przypadek Uzbekistanu pokazuje dobitnie, co w stosunkach międzynarodowych jest ważniejsze - geopolityka czy prawa człowieka. Obserwując politykę świata zachodniego wobec Taszkientu nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

Odpowiedź na Facebooka, czy narzędzie kontroli?

1 września, w 20. rocznicę niepodległości Uzbekistanu, w tym azjatyckim kraju ruszy społecznościowy portal "Muloqot", czyli "Dialog". Stoi za nim rząd, który swoją odpowiedzią na Facebooka, chce kontrolować niepokoje społeczne.

Trzęsienie ziemi w Uzbekistanie

Do trzęsienia ziemi doszło w Uzbekistanie, niedaleko granicy z Kirgistanem. Amerykańskie służby geologiczne (USGS) podają, że wstrząsy miały 6,1 stopni w skali Richtera. Godzinę po pierwszym wstrząsie doszło do kolejnych. Te były słabsze - 4,4 st. Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar i skali zniszczeń.

Reżim miał dość HRW

Human Rights Watch, organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka, nie będzie już miała możliwości wykonywania swoich zadań w Uzbekistanie. Władze w Taszkiencie zmusiły HRW do zamknięcia swojego biura w tym kraju.