Wybory prezydenckie USA 2020

Wybory prezydenckie USA 2020

Biden: czujemy się dobrze

Jestem tutaj, aby powiedzieć wam dzisiaj, iż uważamy, że wygramy te wybory - powiedział kandydat demokratów na prezydenta USA Joe Biden, przemawiając w Wilmington. Wyniki głosowania w amerykańskich wyborach nadal spływają. - Czujemy się dobrze, jesteśmy w dobrym miejscu - powiedział Biden.

Skąd ci elektorzy i dlaczego już od dawna mogło ich nie być

W Ameryce coraz częściej słychać głosy, że Kolegium Elektorów to archaiczna instytucja, dla której nie ma miejsca w nowoczesnej demokracji. Za Atlantykiem pojawiają się postulaty, by zmienić obowiązujący system wyborczy. Pomysł ten nie jest jednak nowy. A cztery dekady temu o mały włos się nie ziścił. Było blisko, ale plany pokrzyżowali zwolennicy segregacji rasowej.

"Musimy uważać na tak zwanych cichych, niezadeklarowanych wyborców Trumpa"

Musimy uważać na coś, o czym się bardzo dużo teraz mówi, szczególnie w kilku dniach przedwyborczych - na tak zwanych cichych, niezadeklarowanych wyborców Donalda Trumpa - mówiła w TVN24 amerykanistka Magdalena Działoszyńska-Kossow, komentując przedwyborcze sondaże w USA. Dodała, że wielu wyborców wstydzi się głosowania na kandydata republikanów.