Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Nie ma pracy, nie ma opieki medycznej i nie wie jak zapewnić przyszłość swojej rodzinie, a jeszcze dwa lata temu był jednym z kilkunastu najcenniejszych żołnierzy USA. Komandos, który twierdzi, że zabił Osamę bin Ladena, jest rozgoryczony władzami USA. Jego zdaniem, kazano mu się "pier..." i zostawiono samego.

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - informuje agencja AP.

Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych lotniskowców w Zatoce Perskiej z dwóch do jednego - poinformowało amerykańskie ministerstwo obrony. Jak podkreśla agencja AP posunięcie to jest skutkiem zmniejszenia wydatków na obecność wojskową poza granicami kraju.

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy. To cios wymierzony w pozostający poza międzynarodową kontrolą program atomowy Iranu.

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją, by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

W raporcie na temat więzień CIA, przygotowanym przez organizację Sorosa, wskazano cztery osoby odpowiedzialne za działania Amerykanów na terenie Polski. Wśród nich znaleźli się ówczesny szef BBN Marek Siwiec oraz były szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Pierwszy z nich zaprzecza, że wiedział o roli Polski w operacji CIA i tajnym przetrzymywaniu więźniów. Drugi zapewnia, że nie miał takiej wiedzy na ten temat, jak ówczesny prezydent czy premier.

Z uwagi na charakter i okoliczności śledztwa sprawa powinna pozostać tajna - to stanowisko polskiego rządu dotyczące śledztwa ws. tajnych więzień CIA zawarte w pismach MSZ wysłanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rząd nie odpowiedział szczegółowo na pytania przedłożone przez Trybunał ws. Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, uzasadniając, że mogłoby to być postrzegane jako "ingerowanie rządu w kompetencje władz prokuratorskich i sądowniczych".

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła kolejna skarga na Polskę, złożona przez podejrzanego o terroryzm. Palestyńczyk Abu Zubaida twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce i skarży się na polski wymiar sprawiedliwości.

Wiceprezydent USA Joe Biden, wygłaszając przemówienie w Monachium na temat polityki zagranicznej administracji Obamy, wymienił Polskę, mając na myśli Portugalię - informuje brytyjski "Daily Telegraph". Błąd ten jednak następnie poprawiono w tekście wystąpienia opublikowanym przez Biały Dom.

Prezydent Barack Obama dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydania rozkazu o wyprzedzającym ataku w razie zagrożenia USA cyberatakiem z zagranicy. Takie wnioski płyną z tajnej analizy prawnej dotyczącej wykorzystania rosnącego arsenału wojny cybernetycznej w Stanach Zjednoczonych - donosi "New York Times".

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.