Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Amerykanie nie wiedzieli o inwazji. "Niewiele osób było zaangażowanych w planowanie"

Amerykanom nie udało się podsłuchać rosyjskich taktyków, którzy planowali atak na Krym, bo plan interwencji został przygotowany znacznie wcześniej i niewiele osób o nim wiedziało - uważają ukraińscy eksperci od obronności. Według nich dowódcy mogli komunikować się w ostatniej chwili i w cztery oczy. Zdaniem ekspertów, Rosjanie nie dokonali postępu technologicznego na tyle, by być o krok przed Amerykanami.

Rosjanie wywiedli wywiad USA w pole? "Analitycy byli zaskoczeni"

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku - pisze "Wall Street Journal". Amerykanie mieli błędnie sądzić, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą.

Joe Biden: Rosja podąża "mroczną ścieżką" ku izolacji

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

Ryzykowne manewry i taranowanie. Amerykanie mają doświadczenia spod Krymu

Obecna wizyta amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czarnym nie jest niczym niezwykłym. Jednostki US Navy wpływają tam regularnie od wielu dekad, ale współczesne rejsy są jednak bardzo spokojne. Te z okresu zimnej wojny obfitowały w ostre spotkania z Flotą Czarnomorską. W 1988 roku doszło nawet do taranowania Amerykanów.

USS George H.W. Bush zacumował w Turcji

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush zacumował w Antalyi na południowym wybrzeżu Turcji. Okręt ma wspierać działania VI Floty w rejonie Morza Śródziemnego.

Turcja ma klucz od Morza Czarnego. Potężnej floty pod Krym wpuścić nie może

Wizja wysłania na Morze Czarne silnego zespołu amerykańskiej floty z lotniskowcem atomowym na czele może być kusząca dla zwolenników podjęcia ostrych działań w związku postępowaniem Rosji na Krymie. Jest to jednak obecnie praktycznie niemożliwe. Wejścia na Morze Czarne pilnuje Turcja, która związana prawem międzynarodowym nie może na to pozwolić. Na dodatek jest bardzo wątpliwe, aby Pentagon podjął się takiego zadania.

Amerykański lotniskowiec zacumował w Grecji

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany.

Zbrojenia. Świat wydaje coraz więcej, a USA szykują cięcia

O dziewięć miliardów dolarów wzrosną w tym roku światowe wydatki na zbrojenia - szacuje firma doradcza IHS Jane’s Aerospace Defence & Security. W sumie wojskowe budżety powiększą się do astronomicznej kwoty 1,547 bln z 1,538 bln dolarów w 2013 roku. Tylko amerykańska armia, wbrew światowemu trendowi, planuje cięcia.

Stany Zjednoczone rozbrajają się. Armia jak sprzed II wojny światowej?

Departament Obrony USA planuje cięcia w armii o ogromnej skali. Jeśli wejdą w życie, jej wielkość zmniejszy się do poziomu sprzed II wojny światowej - donosi "New York Times", a za nim inne amerykańskie media. Cięcia mocno odbiją się na lotnictwie. Chroniony ma być natomiast budżet na operacje specjalne i rozwój nowych wojskowych technologii.

Tarcza antyrakietowa rusza do Europy

Rozpoczęto proces przeniesienia do Rumunii lądowej tarczy antyrakietowej. W USA rozmontowywana jest właśnie lądowa wersja morskiego systemu AEGIS, która do niedawna była testowana. Teraz jest metodycznie przenoszona do kontenerów, w których ma trafić do Europy.