Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Szczery i uczciwy gest". Szef Pentagonu na chińskim lotniskowcu

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel zwiedził chiński lotniskowiec na początek trzydniowej wizyty w Chinach. Była to pierwsza tego rodzaju wizyta. Dotychczas Chińczycy nie pokazywali Liaoninga zagranicznym gościom. Jeden z amerykańskich oficjeli podróżujących z szefem Pentagonu określił to jako "szczery, uczciwy gest".

Szef Pentagonu potwierdza: USA myślą o wysłaniu żołnierzy do Europy Środkowej

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel powiedział w wywiadzie dla dziennika i telewizji Bloomberg, że NATO rozważa opcję wysłania do Europy Środkowej na stałe amerykańskich żołnierzy w związku z zagrożeniem, jakie w Europie stworzyła w ostatnim czasie Rosja. Potwierdził tym samym słowa dowódcy Sojuszu w Europie, gen. Philipa Breedlove'a, którego w czwartek cytował "New York Times".

"Washington Post": CIA przez lata oszukiwała w sprawie tortur

Amerykański wywiad notorycznie oszukiwał władze i opinię publiczna co do programu brutalnych przesłuchań domniemanych terrorystów - oznajmił Komitet ds. Wywiadu w Senacie USA. CIA miała ukrywać brutalność swoich metod, przerysowywać znaczenie przesłuchiwanych i kłamać, że cenne informacje zostały uzyskane podczas tortur.

Kongresmeni apelują do Obamy: Przekazać Ukrainie dane wywiadu, wzmocnić wojsko w Europie

Komitet Kongresu ds. Sił Zbrojnych wzywa do silniejszego wsparcia Ukrainy, wobec "agresywnej postawy Rosjan". Politycy mają być w posiadaniu "nowych" niejawnych informacji, które zmuszają ich do działania "pilnie i w stanie zaniepokojenia". Kongresmeni wzywają też Baracka Obamę, aby podzielił się z Ukraińcami danymi wywiadowczym na temat ruchów rosyjskich wojsk.

Obama chce mieć pewność, że plany awaryjne dla Europy Wschodniej są aktualne

- W NATO nie ma młodszych czy starszych członków - mówił o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Barack Obama. Prezydent USA podkreślił, że wszystkie kraje są "równe", jeśli chodzi o zobowiązanie do obrony zbiorowej. - Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO - dodał.

Amerykanie nie wiedzieli o inwazji. "Niewiele osób było zaangażowanych w planowanie"

Amerykanom nie udało się podsłuchać rosyjskich taktyków, którzy planowali atak na Krym, bo plan interwencji został przygotowany znacznie wcześniej i niewiele osób o nim wiedziało - uważają ukraińscy eksperci od obronności. Według nich dowódcy mogli komunikować się w ostatniej chwili i w cztery oczy. Zdaniem ekspertów, Rosjanie nie dokonali postępu technologicznego na tyle, by być o krok przed Amerykanami.

Rosjanie wywiedli wywiad USA w pole? "Analitycy byli zaskoczeni"

Chociaż USA liczyły się z tym, że Rosja spróbuje zająć Krym, to amerykański wywiad nie przechwycił wymiany informacji o planie ataku - pisze "Wall Street Journal". Amerykanie mieli błędnie sądzić, że Rosjanie użyją wojsk prowadzących manewry przy granicy z Ukrainą.

Joe Biden: Rosja podąża "mroczną ścieżką" ku izolacji

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w środę w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

Ryzykowne manewry i taranowanie. Amerykanie mają doświadczenia spod Krymu

Obecna wizyta amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czarnym nie jest niczym niezwykłym. Jednostki US Navy wpływają tam regularnie od wielu dekad, ale współczesne rejsy są jednak bardzo spokojne. Te z okresu zimnej wojny obfitowały w ostre spotkania z Flotą Czarnomorską. W 1988 roku doszło nawet do taranowania Amerykanów.

USS George H.W. Bush zacumował w Turcji

Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush zacumował w Antalyi na południowym wybrzeżu Turcji. Okręt ma wspierać działania VI Floty w rejonie Morza Śródziemnego.