Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

Dżihadyści "są w pułapce". Wysłannik USA: wszyscy zginą

Dżihadyści, z tak zwanego Państwa Islamskiego broniący się w Mosulu, znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA do walki z IS.

Asad: siły USA w Syrii to najeźdźcy

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że musi "zobaczyć konkrety" w związku z obietnicą pokonania tzw. Państwa Islamskiego przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Rozmieszczone w Syrii siły USA nazwał "najeźdźczymi", gdyż nie mają pozwolenia syryjskich władz.

Amerykanie przestali się kryć. Strykery i tajemnicze "duże pojazdy" na froncie

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

Niespodziewane rozmowy w Antalyi. Przy stole generałowie z USA, Rosji i Turcji

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.

Cyberataki, sabotaż, eksplozje rakiet, egzekucje. "NYT": USA wdrożyły tajny program

Stany Zjednoczone mają tajny program ataków cybernetycznych i elektronicznych, który miał uszkadzać północnokoreańskie pociski w trakcie ich odpalania - wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez "New York Timesa". Skuteczność programu jest jednak trudna do określenia, a jego przyszłość zależy teraz od nowego prezydenta Donalda Trumpa.

Na największym lotniskowcu mówił o największej flocie. Trump chce więcej

Podczas wizyty na wykańczanym właśnie największym lotniskowcu w historii USA prezydent Donald Trump zadeklarował, że chce zbudować takich więcej niż planowano i ogólnie gwałtownie rozbudować flotę. - Niedługo będzie największa w historii - stwierdził, choć to może być trudne, bo rekord liczby okrętów US Navy wynosi niemal siedem tysięcy, a dzisiaj jest ich 275.

"Ryan patrzy na nas teraz z góry". Łzy i owacja na stojąco w Kongresie

Komentatorzy są niemal zgodni, że w czasie wtorkowego wystąpienia na wspólnej sesji obu izb amerykańskiego Kongresu Donald Trump wyjątkowo rzadko improwizował. Jednym z nielicznych momentów, kiedy prezydent pozwolił sobie na odrobinę spontaniczności, był fragment przemówienia, w którym zwrócił się do Carryn Owens, wdowy po żołnierzu Navy SEALs Williamie "Ryanie" Owensie. Żołnierz zginął w czasie pierwszej zagranicznej operacji wojskowej przeprowadzonej za prezydentury Trumpa.

Latający gigant wyładowany apaczami. Dostawa latających pogromców czołgów

Do amerykańskiej bazy Ramstein w Niemczech przyleciały dwa największe samoloty transportowe wojska USA, C-5 Galaxy. W swoich przepastnych ładowniach przywiozły cztery śmigłowce szturmowe AH-64 Apache, które mogą trafić między innymi do Polski. To część 10. Brygady Lotnictwa Bojowego, która na dziewięć miesięcy została wysłana do Europy.

Zbudowany, aby wykrywać skażenie jądrowe. Znów "obniuchuje" Europę

Amerykański specjalistyczny samolot zwiadowczy, zbudowany do śledzenia efektów eksplozji jądrowych, nie przestaje krążyć w pobliżu Europy. Po długim locie sięgającym Arktyki w minionym tygodniu, teraz spędził kilkanaście godzin nad Morzem Śródziemnym i jego okolicami. Według wojska USA maszyna WC-135C wykonuje wcześniej zaplanowane zadania i nie ma to związku z żadnymi niespodziewanymi incydentami.

Biały Dom otrzymał plan przyspieszenia walki z dżihadystami

Biały Dom otrzymał od Pentagonu propozycje w sprawie zintensyfikowania walki z dżihadystami z tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii - poinformował zastrzegający anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz. Informacje te potwierdził rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

Cobra Gold w pełnej krasie. Pokaz amerykańskiej siły w sercu Azji

Żołnierze z USA, Tajlandii i Malezji wzięli w piątek udział w ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji w północnej części Tajlandii. Był to ostatni dzień Cobra Gold - największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w Azji. Mimo zredukowania przez Stany Zjednoczone obecności po wojskowym zamachu stanu w Tajlandii w 2014 roku, udział w nich wzięły m.in. śmigłowce szturmowe USA.