Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Scena jak z 'Gwiezdnych wojen'". Wojsko na zaśnieżonym pustkowiu

Amerykańska piechota morska ćwiczy w najbardziej nieprzyjaznej części Norwegii, tuż przy rosyjskiej granicy. Region Finnmark to niemal bezludne i zaśnieżone pustkowie, które przywodzi Amerykanom na myśl sceny z filmu "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje", gdzie pojawia się lodowa planeta Hoth. W przypadku prawdziwej wojny w tych skrajnie nieprzyjaznych warunkach może się toczyć bitwa z Rosjanami.

USA i Finlandia o "mocnych zdolnościach militarnych"

Ministrowie obrony USA i Finlandii, Jim Mattis i Jussi Niinisto, omawiali na spotkaniu w Waszyngtonie szereg kwestii bezpieczeństwa. Tematem rozmów była także rosyjska agresja - oświadczył po ich rozmowach rzecznik Pentagonu kapitan Jeff Davis. Komunikat publikują w środę amerykańskie media.

Ukraina prosi USA o gwarancje bezpieczeństwa

Ukraiński parlament zaapelował do Kongresu USA o udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa oraz statusu specjalnego sojusznika spoza NATO. Zdaniem deputowanych ma to powstrzymać rosyjską agresję przeciwko ich państwu.

W powietrzu helikoptery, wokół niszczyciele. Potężny lotniskowiec minął cieśninę, Irańczycy tylko patrzyli

Po raz pierwszy za prezydentury Donalda Trumpa amerykański lotniskowiec klasy Nimitz, USS George H. W. Bush minął cieśninę Ormuz i wpłynął na wody Zatoki Perskiej. Obserwowało go około 20 irańskich jednostek. Tym razem, inaczej niż w przeszłości, gdy Strażnicy Rewolucji testowali gotowość bojową Amerykanów, morskie siły Teheranu mogły jedynie patrzeć na potężną jednostkę płynącą z pokaźną obstawą.

Premier Iraku: Trump gotowy zrobić więcej w walce z dżihadystami

Stany Zjednoczone zapewniły o zwiększeniu wsparcia w walce z tak zwanym Państwem Islamskim - poinformował premier Iraku Hajder al-Abadi po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz jego doradcami. Abadi podkreślił jednocześnie, że pomoc jedynie wojskowa nie byłaby wystarczająca.

"Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku". Amerykanie szykują się na Polskę

Amerykańscy żołnierze wysyłani do stacjonowania w polskich bazach są szykowani na nowe doświadczenia. Jak pisze "Wall Street Journal", dowództwo zdecydowało się nie zapewniać im takich "luksusów" jak restauracje sieci fastfoodów. Mają żywić się tak jak Polacy i razem z nimi, aby zacieśnić więzy braterstwa broni. - Bądźcie gotowi na ziemniaki trzy razy dziennie przez pół roku. Irlandczycy jakoś wykombinowali, jak zrobić to interesującym. Wy też dacie radę - powiedział cytowany przez "WSJ" generał Ben Hodges, dowódca US Army w Europie.

Dżihadyści "są w pułapce". Wysłannik USA: wszyscy zginą

Dżihadyści, z tak zwanego Państwa Islamskiego broniący się w Mosulu, znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA do walki z IS.

Asad: siły USA w Syrii to najeźdźcy

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że musi "zobaczyć konkrety" w związku z obietnicą pokonania tzw. Państwa Islamskiego przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Rozmieszczone w Syrii siły USA nazwał "najeźdźczymi", gdyż nie mają pozwolenia syryjskich władz.

Amerykanie przestali się kryć. Strykery i tajemnicze "duże pojazdy" na froncie

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

Niespodziewane rozmowy w Antalyi. Przy stole generałowie z USA, Rosji i Turcji

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.

Cyberataki, sabotaż, eksplozje rakiet, egzekucje. "NYT": USA wdrożyły tajny program

Stany Zjednoczone mają tajny program ataków cybernetycznych i elektronicznych, który miał uszkadzać północnokoreańskie pociski w trakcie ich odpalania - wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez "New York Timesa". Skuteczność programu jest jednak trudna do określenia, a jego przyszłość zależy teraz od nowego prezydenta Donalda Trumpa.

Na największym lotniskowcu mówił o największej flocie. Trump chce więcej

Podczas wizyty na wykańczanym właśnie największym lotniskowcu w historii USA prezydent Donald Trump zadeklarował, że chce zbudować takich więcej niż planowano i ogólnie gwałtownie rozbudować flotę. - Niedługo będzie największa w historii - stwierdził, choć to może być trudne, bo rekord liczby okrętów US Navy wynosi niemal siedem tysięcy, a dzisiaj jest ich 275.