Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Znaczenie obrony antyrakietowej rośnie"

Z powodu prób rakietowych Korei Północnej i Iranu Stany Zjednoczone powinny więcej inwestować w system obrony antyrakietowej - ocenił Mac Thornberry, przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA.

Niszczyciel USS Cole wraca tam, gdzie został zaatakowany

Stany Zjednoczone wysłały niszczyciel rakietowy USS Cole do patrolowania wybrzeża Jemenu w celu ochrony tras żeglugowych przed atakami wspieranego przez Iran szyickiego ruchu zbrojnego Huti - podał w piątek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz USA.

Trump oddał hołd poległemu. Reuters: Al-Kaida zaskoczyła komandosów

Prezydent USA Donald Trump udał się w środę do bazy sił powietrznych USA w Dover, w stanie Delaware, by złożyć hołd amerykańskiemu żołnierzowi, który zginął w niedzielę podczas operacji wojskowej USA przeciwko bojownikom Al-Kaidy w Jemenie. Pierwsza operacja autoryzowana przez Trumpa miała być, według źródeł agencji Reutera, niedostatecznie przygotowana.

Amerykanie chcą zwiększyć wydatki na obronność 

Minister obrony USA James Mattis polecił podległym mu służbom przygotowanie zwiększenia wydatków wojskowych od 2017 roku, żeby poprawić zdolności bojowe amerykańskiej armii, w tym w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) - wynika z podpisanego przez niego dokumentu.

Szef Pentagonu potwierdził zaangażowanie USA na rzecz NATO

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził w rozmowach telefonicznych z ministrami obrony Niemiec i Francji Ursulą von der Leyen i Jean-Yves Le Drianem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO - poinformował w czwartek Pentagon.

Biały Dom opublikował cele polityki zagranicznej i militarnej Trumpa

Najważniejszym celem polityki zagranicznej administracji Donalda Trumpa będzie pokonanie "radykalnych islamskich grup terrorystycznych" - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Białego Domu, które pojawiły się tam tuż po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wzmocnienie siły militarnej kraju, w tym budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran.

Szef Pentagonu ostrzega przed wysyłaniem wojska do Iraku i Syrii

Ewentualne wysłanie tysięcy amerykańskich żołnierzy ponownie do Iraku oraz do Syrii mogłoby skłonić sojuszników USA w tych krajach do wycofania się z walki z dżihadystami. Mogłoby także doprowadzić do silnego antyamerykańskiego oporu - uważa ustępujący szef Pentagonu.

Elita elit wojska oskarżana o okrucieństwo

Amerykańscy komandosi SEALs - elitarni żołnierze do najtrudniejszych zadań, zamienieni w herosów współczesnej Ameryki przez filmy, telewizję, książki i gry komputerowe. Wśród nich jest jeszcze bardziej elitarna grupa - Zespół Szósty. Jego działania są objęte ścisłą tajemnicą, jednak za sprawą nowych doniesień ta elita elit amerykańskich sił specjalnych znalazła się w ogniu krytyki. Jej członkom zarzuca się między innymi nieuprawnione zabijanie cywilów, masakrowanie zwłok i dobijanie rannych.

Talibowie w natarciu, amerykańscy żołnierze wracają

Dwa lata po oficjalnym wycofaniu się z afgańskiej wojny, Amerykanie po raz pierwszy wysyłają w Hindukusz nowych żołnierzy. Chcą bronić rządu z Kabulu przed nacierającymi coraz śmielej partyzantami. Sytuację w regionie opisuje znawca regionu Wojciech Jagielski.

"Najlepsza, najsilniejsza, najwspanialsza armia świata". Premier powitała amerykańskich żołnierzy

Chcę podziękować, że jesteście z nami i życzyć by pobyt w Polsce był pobytem, który na długo zapadnie w waszej pamięci - powiedziała w sobotę w Żaganiu premier Beata Szydło podczas uroczystości powitania żołnierzy USA. Uczynimy wszystko, by wszyscy obywatele mogli czuć się bezpiecznie – zapewniła. W uroczystości bierze udział także szef MON Antoni Macierewicz i ambasador USA w Polsce Paul Jones.

USA wysyłają najnowsze myśliwce do Azji. Przestroga i reklama w jednym

Dywizjon najnowszych amerykańskich myśliwców F-35B został wysłany do Japonii. Maszyny mają na stałe stacjonować w bazie Iwakuni. Nie będzie to jedynie krótki pobyt ćwiczeniowy, ale stała obecność. To nie tylko sygnał pod adresem Chin i Korei Północnej, ale też zagranie marketingowe wobec Korei Południowej oraz Japonii.