Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Premier: Wejście do strefy euro to "lata, a nie miesiące"

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że perspektywa wejścia Polski do strefy euro jest czytelna, ale są to raczej "lata, a nie miesiące". - Decyzja powinna zapaść, kiedy będziemy mieli 100-procentową pewność, że nie będzie to ze stratą dla obywateli - podkreślił.

Brudziński: Trzymamy kciuki za Tuska, ale...

- Trzymamy kciuki i mówię to z największym przekonaniem, żeby jak najwięcej pieniędzy do nas trafiło - powiedział w RMF FM poseł PiS Joachim Brudziński, pytany o to czego spodziewa się po rozpoczynającym się dziś szczycie UE. Zastrzegł jednak: - Te 300 mld, o których dziś mówimy, to już jest porażka Tuska, bo to jest dokładnie tyle samo po uwzględnieniu inflacji, ile zostało wynegocjowane na poprzednią kadencję - ocenił polityk.

Walka o budżet Unii. Tusk: To bardzo trudna rozgrywka

Jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o polskie postulaty i jestem ciągle pełen niepokoju, jeśli chodzi o możliwość przekonania niektórych innych partnerów, szczególnie Brytyjczyków do uzyskania kompromisu - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem UE ws. unijnego budżetu na lata 2014-20.

Polacy strajkują niechętnie

Mimo kryzysu i spowolnienia gospodarczego Polacy niechętnie strajkują. W 2012 r. zarejestrowano tylko 17 strajków, czyli o 36 mniej niż rok wcześniej - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

Kolejna runda walki o unijne miliardy. "Atmosfera jest bojowa"

W Brukseli rozpoczął się maraton rozmów przed szczytem budżetowym 7-8 lutego. Czy przygotują dobry grunt pod wyczekiwane porozumienie na temat budżetu Unii na lata 2014-2020? Jak mówi korespondent TVN24, atmosfera w Brukseli jest "bojowa" i szykują się zacięte negocjacje.

Kryzys "wygania" Albańczyków z Grecji

Trwający od 5 lat w Grecji ciężki kryzys gospodarczy zmusił do powrotu do ubogiej ojczyzny 180 tys. z 600 tys. albańskich emigrantów - ogłosiło w sobotę Centrum Handlu Zagranicznego w Tiranie. Niektórzy z nich przepracowali w Grecji nawet 15-20 lat.

Sikorski o przyjęciu euro: to leży w naszym interesie

Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że w politycznym interesie Polski jest przynależność do najściślejszego kręgu decyzyjnego UE, ale o terminie przyjęcia przez Polskę euro muszą zdecydować ministrowie finansów i gospodarki oraz NBP.

Kryzys euro się nie skończył, ale jest lepiej. "Osiągnęliśmy postępy"

Kryzys strefy euro jeszcze się nie skończył, ale dzięki konsekwentnym reformom Unii Europejskiej sytuacja jest lepsza niż rok temu - stwierdzili zgodnie uczestnicy dyskusji rozpoczynającej 49. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas trwającej do niedzieli konferencji, eksperci i politycy poruszą m.in. problem przyszłości UE oraz aktualnej sytuacji w Syrii i Mali.

Będzie Rada Gabinetowa ws. wejścia do strefy euro

- Ustaliłem z prezydentem temat Rady Gabinetowej. (...) Będziemy dyskutowali o okolicznościach i warunkach optymalnych dla Polski, jeśli chodzi o wejście do strefy euro - poinformował w piątek premier Tusk. Zastrzegł jednak: - Nie będziemy dyskutowali czy, ale kiedy i w jaki sposób - powiedział szef rządu.

Urzędy pracy wysyłają listy. Za miliony złotych

Co najmniej 30 mln zł muszą wydać Powiatowe Urzędy Pracy w całym kraju, aby wysłać pisma do zeszłorocznych bezrobotnych. Poinformują ich o wysokości składek wypłaconych na ZUS - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

13 lat - 7 mld euro. Tyle korupcja kosztowała Hiszpanów

Tylko najgłośniejsze skandale korupcyjne kosztowały Hiszpanów od 2000 roku 7 mld euro, o miliard więcej niż wynosi budżet ministerstwa obrony - podaje w ogłoszonym w poniedziałek raporcie konserwatywny dziennik hiszpański "ABC".

Prawie 6 mln bezrobotnych w Hiszpanii. Wśród młodych 60 proc.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

Eurogrupą pokieruje Holender

Ministrowie finansów strefy euro wybrali w poniedziałek wieczorem na nowego przewodniczącego eurogrupy Holendra Jeroena Dijsselbloema. Zastępuje on opuszczającego to stanowisko Luksemburczyka Jean-Claude'a Junckera.

Grecji będzie brakować kolejnych miliardów

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że Grecji może brakować od 5,5 do 9,5 mld euro na lata 2015 i 2016. Przedstawiciel funduszu w piątek zauważył też, że Europa zapewniła, iż pomoc dla Aten będzie wciąż płynąć w ostatnich latach programu pomocowego.