Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

"Hańba", "Dymisja", "Wynocha". W Madrycie polała się krew

Ponad 60 osób, w tym 27 policjantów, zostało rannych w czasie starć, jakie wybuchły we wtorek wieczorem przed budynkiem izby niższej hiszpańskiego parlamentu w Madrycie. Policja starła się tam z uczestnikami demonstracji przeciwko cięciom budżetowym.

Starcia w Madrycie. Tysiące przeciwko cięciom

Tysiące osób wzięły udział we wtorkowej manifestacji przed budynkiem izby niższej hiszpańskiego parlamentu w Madrycie przeciwko cięciom budżetowym. Podczas protestu "Okupuj Kongres" doszło do starć z policją. Według mediów zatrzymano 15 osób.

Merkel: Europejski nadzór bankowy "bez pośpiechu"

Zbyt pośpieszne tworzenie europejskiego nadzoru bankowego nie pomoże strefie euro odzyskać wiarygodności - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel podczas dorocznej konferencji Związku Niemieckiego Przemysłu w Berlinie.

Parlament dla strefy euro? Polska i Niemcy mówią "nie"

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz i przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert wypowiedzieli się przeciwko propozycjom utworzenia w ramach reform w UE dodatkowych instytucji, takich jak na przykład parlament strefy euro. Niemiecki dziennik "Handelsblatt" doniósł na początku września o możliwości utworzenia osobnego parlamentu, który kontrolowałby przyszłą politykę fiskalną i gospodarczą eurolandu.

Sikorski: Polska nie pomoże w rozbijaniu UE

Polska nie wesprze rozbijania UE przez brytyjskich eurosceptyków, ponieważ nie chce powrotu do polityki XX w., gdy była strefą buforową między Wschodem a Zachodem - powiedział w piątek wieczorem minister Radosław Sikorski w przemówieniu w Blenheim Palace w Wielkiej Brytanii.

Grecja walczy z kryzysem. Prywatyzuje ambasady i prześwietla polityków

W ramach walki z głębokim kryzysem finansowym władze Grecji planują sprzedaż zagranicznych ambasad oraz atrakcyjnych posiadłości w kraju. W rachubę wchodzą między innymi rezydencje w Londynie i Brukseli. Dodatkowe zyski ma też przynieść prześwietlanie majątków polityków m.in. pod kątem uchylania się od płacenia podatków.

Fiat: Plany inwestycji już nieaktualne

Fiat rezygnuje z planów wielkich inwestycji we Włoszech - poinformowały władze koncernu. Powodem jest zapaść na rynku finansowym. Plan znany pod nazwą Fabbrica Italia przewidywał wyasygnowanie w najbliższych latach 20 mld euro.

"To dobry dzień dla Niemiec i dobry dzień dla Europy"

- To dobry dzień dla Niemiec i dobry dzień dla Europy - powiedziała po wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego niemiecka kanclerz Angela Merkel. Trybunał zgodził się w środę na ratyfikację funduszu ratunkowego EMS, który jest jednym z kluczowych instrumentów walki z kryzysem w strefie euro.

Wizja Barroso: UE w stronę federacji

Unia Europejska musi integrować się dalej i stać się demokratyczną federacją państw - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso. Jego zdaniem UE musi też pogłębić związki w strefie euro, tak aby Europejski Bank Centralny był odpowiedzialny za nadzór nad bankami wszystkich państw posługujących się wspólną walutą.

Grecja zażąda od Niemiec odszkodowania za okupację

Grecki rząd chce starać się o finansowe zadośćuczynienie od Niemiec za zbrodnie i zniszczenia w czasie wojny. W ministerstwie finansów powstała grupa robocza poszukująca w archiwach dokumentów uzasadniających roszczenia - podał resort finansów w Atenach.

Bezrobotni posprzątają po pożarach

Bezrobotni, którzy pobierają zasiłek będą usuwać skutki pożarów lasów - nad takim dekretem królewskim zastanawiał się na piątkowym posiedzeniu rząd Hiszpanii.

Niemiec pogania Europę

- Kryzys zaufania do euro przezwyciężymy tylko wtedy, jeśli nie pójdziemy na ustępstwa w sprawie reform. Rynki nie są jeszcze pewne, że strefa euro utrzyma się - powiedział niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

Skup obligacji nie w smak, Weidmann bohaterem Niemców

Niemiecka prasa krytykuje decyzję EBC o skupowaniu bez ograniczeń obligacji krajów strefy euro, wskazując na negatywne skutki takiej polityki. Media chwalą natomiast prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna za publiczny sprzeciw wobec tej decyzji.

"Wykup obligacji raczej nie pomoże strefie euro"

Analitycy krytykują dzisiejszą decyzję prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o wykupie bez ograniczeń obligacje krótkoterminowych krajów strefy euro. Według ekspertów decyzja ta ma podłoże polityczne a nie ekonomiczne i raczej nie przyniesie pozytywnych rezultatów.

EBC skupi papiery krajów eurolandu. Przełom w walce z kryzysem?

W ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty EBC będzie bez ograniczeń skupował krajowe obligacje o terminie zapadalności do trzech lat - zapowiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Szef EBC zapowiedział jednak, że program wykupu obligacji obwarowany będzie surowymi warunkami.