Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Informatycy i inżynierowie uprawiają kapustę w Rzymie

Od komputera do motyki - takiej radykalnej zmiany zawodu dokonało dwudziestu włoskich informatyków, inżynierów i matematyków, zwolnionych z pogrążonej w kryzysie firmy. Wydzierżawili ziemię w Rzymie i uprawiają brukselkę, kapustę i brokuły.

Takiego bezrobocia w dziejach Hiszpanii jeszcze nie było

Bezrobocie w Hiszpanii wzrosło w pierwszym kwartale br. w porównaniu z kwartałem poprzednim o 1,1 punktu procentowego, osiągając rekordowy poziom 27,2 proc. - poinformował w czwartek hiszpański Państwowy Instytut Statystyki (INE).

Belka proponuje, by Polska nie wchodziła do ERM2

Polska powinna domagać się, by przed wejściem do strefy euro zwolniono nas z konieczności pozostawania w tzw. wężu walutowym ERM2 - uważa szef NBP Marek Belka. Zdaniem prezydenta uzyskanie "ekstra warunków" przed przyjęciem wspólnej waluty jest możliwe.

Brytyjczycy tną socjal. Ratują budżet

Brytyjczycy tną świadczenia socjalne - ograniczone zostaną m.in. prawa do zapomogi chorobowej czy zapomogi dla niepełnosprawnych. Redukcja wydatków na cele socjalne ma na celu zmniejszenie deficytu budżetu.

"Washington Post" dziwi się Polsce. "Dlaczego chce przyjąć euro?"

Euro to porażka na dużą skalę. Dlaczego więc Polska chce wejść do strefy euro? - zastanawia się komentator ekonomiczny "Washington Post" Dylan Matthews. Dziennikarz nawiązuje do artykułu Paula Krugmana ostrzegającego nasz kraj przed przyjęciem wspólnej waluty.

Tusk o budżecie: Wszyscy wiemy, że będzie happy end

- Wszyscy wiemy, że będzie happy end, przez co rozumiem zaaprobowanie budżetu UE na lata 2014-2020 przez Parlament Europejski - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli, jeszcze przed szczytem UE. Szef PE studzi jednak optymizm szefa polskiego rządu. - Jeśli Polska i premier Donald Tusk chcą przyjęcia przez Parlament Europejski nowego budżetu UE, to niech pomogą w wypracowaniu kompromisu, który uwzględni także warunki europarlamentu - mówił Martin Schulz.

Merkel: Jesteśmy w połowie drogi. Wnioski po pierwszym dniu szczytu UE

- Jesteśmy w połowie drogi, poczyniliśmy już postępy, ale nadal konieczne są czas i determinacja, by wprowadzane reformy przyniosły oczekiwane efekty - kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po pierwszym dniu szczytu UE w Brukseli. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że podejmowane wysiłki konsolidacyjne i reformy się opłacają, ale potrzeba czasu, by zaowocowały wzrostem i zatrudnieniem.

Pomoc dla Cypru już w marcu? Euroland ustalił kalendarz

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.

Wynik wyborów we Włoszech "trudny dla całej Europy"

Wynik wyborów parlamentarnych we Włoszech jest trudny dla całej Unii Europejskiej - ocenił we wtorek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Dodał, że po raz kolejny wyborcy w kraju UE zaprotestowali przeciwko polityce cięć.

Po antyrządowym proteście 45 osób w areszcie

45 osób zatrzymanych, 40 rannych, w tym 12 policjantów - to przedstawiony w niedzielę policyjny bilans sobotnich protestów w Madrycie przeciwko oszczędnościom wprowadzonym przez centroprawicowy rząd Mariano Rajoya.

"Niemcy nie dążą do hegemonii w UE"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił w piątek w Berlinie, że jego kraj nie dąży do hegemonii w UE. Opowiedział się za pogłębianiem integracji europejskiej; wezwał obywateli do większego zaangażowania na rzecz Europy, a Brytyjczyków do pozostania w UE.

Balcerowicz: Bez reform Polska przestanie doganiać bogaty Zachód

- Jeżeli nie zrobimy całej serii reform, to szybkość gospodarczego rozwoju będzie spadać i Polska przestanie doganiać bogaty Zachód - prognozował w "Faktach po Faktach" profesor Leszek Balcerowicz. Ekonomista przekonywał również, że przy obecnym tempie reform nie jest możliwe, aby Polska weszła do strefy euro.