Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Londyn ogłasza koniec recesji

Rząd Davida Camerona ogłosił koniec recesji. Jak wynika z najnowszych danych, brytyjska gospodarka w okresie od lipca do września wzrosła o jeden procent w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Grecja: dostaliśmy dodatkowe 2 lata na reformy

Minister finansów Grecji Jannis Sturnaras poinformował w środę w parlamencie, że jego kraj otrzymał od wierzycieli dwa dodatkowe lata na przeprowadzenie reform, czego chciał rząd w Atenach. Wcześniej informowała o tym niemiecka "Sueddeutsche Zeitung", ale Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska zdementowały doniesienia gazety.

Czesi zablokują unijny nadzór bankowy?

Czesi skłonni są zablokować przyjęcie terminu wdrożenia europejskiego nadzoru bankowego, póki nie zostaną uzgodnione ważne szczegóły tego systemu - powiedział po szczycie UE premier Czech Petr Neczas, cytowany w piątek przez tygodnik "European Voice".

Merkel grozi Cameronowi? "Dementuję stanowczo"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza ostrzec brytyjskiego premiera Davida Camerona, że będzie dążyła do odwołania szczytu UE, jeżeli Londyn nie zmieni swego bezkompromisowego stanowiska w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020 - pisze "Financial Times". Doniesieniom gazety zdecydowanie zaprzeczają politycy.

Premier powalczy o budżet. "Będzie twarda reakcja"

- Jeśli budżet będzie mniejszy niż 300 mld zł to możemy oczekiwać twardej reakcji premiera. Nie jest wykluczone w tej sprawie weto - powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz w RMF FM.

Europejski nadzór bankowy? "Jeśli chodzi o Polskę, to bym się nie pchał"

Europejski nadzór bankowy pozostanie bez większego wpływu na polskie banki, dopóki Polska jest poza strefą euro - uważa większość ekspertów. Nie można jednak wykluczyć, że nadzorowane przez Europejski Bank Centralny banki w eurolandzie mogą wpływać na politykę należących do nich banków polskich. Decyzja o wprowadzeniu wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro zapadła podczas trwającego właśnie w Brukseli szczytu Unii Europejskiej.

Polska w nadzorze bankowym "na lżejszej zasadzie"

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że dopóki Polska będzie poza strefą euro może mieć trochę mniej praw, ale w związku z tym również trochę mniej obowiązków w nowym nadzorze bankowym. Polska podejmie decyzję o tym, czy przystąpi do wspólnego nadzoru bankowego dopiero wtedy, kiedy będzie pewna, że jej pozycja nie zostanie osłabiona - zapewnił Tusk. W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE.

Europa "zmęczona żądaniami Londynu"

Rządy europejskie nie będą skłonne przyznać Wielkiej Brytanii specjalnego statusu w UE, ponieważ kryzys euro wymusił na nich nowe priorytety i nawet groźba wystąpienia Brytyjczyków z UE nie zrobi na nich większego wrażenia - pisze w piątek "Financial Times".

"Dwie godziny ostrej kłótni" Tuska z Cameronem. O eurobudżet

Po dwóch godzinach kłótni głównie z Wielką Brytanią Polska uzyskała satysfakcjonujące zapisy o ewentualnym mechanizmie finansowym dla eurolandu - zapewnił Donald Tusk. Mechanizm ten będzie "odseparowany" od negocjacji budżetu całej UE - podkreślił premier wychodząc z obrad szczytu.

Pochwalili "determinację greckiego rządu"

"Przyjmujemy z zadowoleniem determinację greckiego rządu, by zrealizować swe zobowiązania i nadzwyczajne wysiłki poczynione przez Greków" - napisali we wspólnej deklaracji przywódcy państw eurolandu. Dokument w nocy z czwartku na piątek podpisali politycy 17 państw strefy euro.

Europa jednej czy dwóch prędkości? Ruszył szczyt w Brukseli

W Brukseli rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt UE poświęcony reformom eurolandu, które mają wzmocnić unię walutową, co rodzi obawy, że pogłębią się podziały w UE. Tematem są m.in. nadzór bankowy oraz fundusze dla państw euro dokonujących reform.

Grecja stanęła. Gorąco na ulicach Aten, jedna osoba nie żyje

Zamknięte instytucje publiczne, paraliż transportu, a na ulicach starcia z policją. Ruszył 24-godzinny strajk generalny w Grecji, na krótko przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli. Podczas gwałtownych protestów przeciw drastycznym oszczędnościom na ulicy w wyniku zawału serca zmarł 65-latek.

"Mobbing wobec Grecji". Berlin chce specjalnego konta

Niemcy chcą, by międzynarodowa pomoc finansowa dla Grecji wpływała na specjalne konto i mogła być wykorzystana jedynie na projekty służące spłacie zobowiązań wobec wierzycieli - informują w czwartek niemieckie media, powołując się na źródła rządowe w Berlinie.

Merkel chce interwencji Unii w narodowe budżety

Angela Merkel opowiedziała się za przyznaniem instytucjom UE większych kompetencji do kontroli i interwencji w narodowe budżety państw członkowskich. Niemiecka kanclerz przyznała, że wiele krajów UE nie akceptuje tej propozycji.

Unijny szczyt pochyli się nad pogłębianiem unii walutowej

Rozpoczynający się dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej będzie poświęcony pogłębianiu unii walutowej na podstawie propozycji Hermana Van Rompuya. W odpowiedzi na obawy o podział Unii na dwie prędkości projekt wniosków szczytu zapewnia o otwartości na kraje spoza euro. Paryż i Berlin spierają się jednak o szczegóły.

Niemiecka gospodarka hamuje

Rząd w Berlinie obniżył w środę prognozę wzrostu PKB Niemiec na 2013 r. z 1,6 proc. do 1 proc. Powodem spowolnienia jest utrzymujący się kryzys w strefie euro. Wicekanclerz Philipp Roesler zapewnił jednak, że nie ma mowy o załamaniu gospodarki.