Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Grecki koalicjant ma zastrzeżenia do reform

Szef centrolewicowej Demokratycznej Lewicy - jednej z trzech greckich partii tworzących koalicję rządową - sprzeciwił się we wtorek nowym reformom, których żądają od Grecji międzynarodowi wierzyciele.

Hiszpanie "nie są winni". Nie chcą płacić

Kilkanaście tysięcy Hiszpanów przemaszerowało w sobotę madryckim bulwarem Castellana, protestując przeciwko polityce oszczędnościowej rządu. Demonstranci nieśli plakaty z napisem "Nie jesteśmy winni, nie będziemy płacić".

Hiszpania o punkt od poziomu "śmieciowego"

Amerykańska agencja usług finansowych Standard & Poor's zakomunikowała w środę o obniżeniu oceny zdolności kredytowej Hiszpanii o 2 pkt. do poziomu do "BBB-" tzn. tylko o 1 pkt. powyżej poziomu "śmieciowego".

Ostrzeżenie dla Grecji: Porozumienie albo niewypłacalność

Grecja najpóźniej do 18 listopada powinna uzgodnić z kredytodawcami (KE, EBC i MFW) program dodatkowych oszczędności na lata 2013-14 - powiedział w poniedziałek wieczorem szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Bez porozumienia w tej sprawie Grecji grozi niewypłacalność

Rozważają utworzenie centralnego budżetu eurostrefy

W unijnych kręgach dyplomatycznych rozważana jest koncepcja utworzenia centralnego budżetu państw eurolandu wielkości 20 mld euro - poinformował Reuters powołując się na poniedziałkowe wydanie dziennika "Financial Times Deutschland".

Prezydent "podejmie ryzyzko". Poprowadzi marsz

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiada, że "podejmie ryzyko" i "poprowadzi marsz" w święto 11 listopada. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" mówi: - Źle się stało, że 11 listopada stał się okazją do świętowania przeciwko sobie i budowania podziałów.

Komorowski w Szwajcarii: Frank ma w Polsce dobrą opinię

Wysoki kurs franka szwajcarskiego rodzi kłopoty nie tylko w Polsce, ale i w Szwajcarii - powiedział w czwartek w Bernie prezydent Bronisław Komorowski. Zauważył zarazem, że frank ma jednak w Polsce dobrą opinię i jest "symbolem" relacji polsko-szwajcarskich.

Główny ekonomista MFW: kryzys potrwa do 2018 roku

Zgodnie z szacunkami głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego Oliviera Blancharda, kryzys ekonomiczny ma potrwać jeszcze sześć lat. - Na wyjście z kryzysu, który zaczął się w 2008 roku, potrzeba 10 lat - stwierdził Blanchard.

Grecja kolejny rok będzie się kurczyć

Projekt budżetu Grecji na 2013 rok, złożony w poniedziałek w parlamencie, przewiduje, że gospodarka kraju skurczy się o 3,8 procent. Będzie to już szósty z kolei rok spadku gospodarczego.

Hiszpania zmieniła prognozę. Jej deficyt będzie większy

Hiszpania zrewidowała swój deficyt budżetowy za ubiegły rok i podniosła go do 9,4 proc. PKB wobec 8,9 proc., jak początkowo szacowano. W 2012 r. deficyt wyniesie z kolei 7,4 proc. PKB, a nie planowane 6,3 proc. - poinformował w sobotę minister skarbu Cristobal Montoro.

"Największy wysiłek Francji od 30 lat". Wchodzi w życie 75-proc. podatek

Rząd Francji przyjął w piątek projekt przyszłorocznego budżetu, zawierający bezprecedensowe wysiłki na rzecz redukcji wydatków i podniesienia dochodów, by osiągnąć w 2013 roku wymagane przez UE zmniejszenie deficytu do 3 proc. W życie wejdzie m.in. 75-proc. podatek dla zarabiającym ponad milion euro rocznie.

"Kryzys cofnął Włochy o 30 lat"

Kryzys niczym wehikuł czasu cofnął Włochy o 30 lat - tak prasa komentuje dane o rekordowym spadku konsumpcji w kraju i załamaniu na rynkach motoryzacyjnym i nieruchomości. Podkreśla się, że ostatnim "szczęśliwym rokiem" był 2008, tuż przed światowym kryzysem.