Unia Europejska

Unia Europejska

Produkty z izraelskich osiedli muszą być oznakowane. Izrael oburzony

Importowane do UE produkty pochodzące z izraelskich osiedli na terytoriach palestyńskich powinny być wyraźnie oznakowane - taką wykładnię unijnych przepisów przyjęła w środę Komisja Europejska, wywołując tym oburzenie Izraela. Tel Awiw poinformował, że izraelscy dyplomaci w proteście nie będą uczestniczyć w pewnych spotkaniach z przedstawicielami UE.

Walka ze zmianą klimatu. UE potwierdziły finansowe zobowiązania

Państwa UE potwierdziły we wtorek w Brukseli zobowiązanie do intensywniejszej mobilizacji środków finansowych na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Wypracowany mandat na paryską konferencję klimatyczną pozostawia jednak dobrowolność, jeśli chodzi o wpłaty.

Łukaszenka gotów "służyć do końca swoich dni"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował w piątek Zachodowi, by zamknąć kartę dotychczasowej historii stosunków i rozpocząć je na nowo - od czystej karty. Mówił o tym na ceremonii swego zaprzysiężenia na piątą kadencję. Dodał też, że "jest gotów służyć" narodowi białoruskiemu "do ostatnich dni".

Bruksela: trzy miliony migrantów w Europie do 2017 roku

Do Europy przybędzie do 2017 r. aż trzy miliony migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu. Rekordowy będzie przyszły rok, gdy na Starym Kontynencie pojawi się półtora miliona z nich - oświadczyła w czwartek Komisja Europejska, która po raz pierwszy przedstawiła swoje szacunki ws. rozwoju sytuacji związanej z kryzysem migracyjnym na kontynencie. KE zakłada jednak, że ich przybycie ożywi gospodarkę kontynentu.

Szwecja chce przenieść imigrantów. Tusk i Juncker apelują o solidarność

Premier Szwecji Stefan Loefven zwróci się o przeniesienie do innych państw unijnych części migrantów, którzy przyjechali do tego kraju w celu uzyskania azylu. Szefowie głównych instytucji UE Donald Tusk i Jean-Claude Juncker przekonują z kolei, że państwa skupione w G20 powinny przedstawić skoordynowaną odpowiedź na kryzys uchodźczy.

Ujazdowski: polska polityka musi być bardziej odważna

- Przyszedł czas, by z odwagą zdefiniować własną wizję Unii Europejskiej, by uczestniczyć w debatach o jej przyszłości z własnym zdaniem - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie wyciągniemy szabli na Rosjan i Niemców"

Polska nie będzie podsycała nacjonalizmów, nie będzie próbowała wyjść z Unii Europejskiej - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski z PiS, tłumacząc, że zagraniczna prasa jest do Prawa i Sprawiedliwości uprzedzona i stąd wynika w Europie strach przed nowym polskim rządem. Paweł Zalewski z PO tłumaczył jednak, że ten strach ma swoje źródła w pamięci o Annie Fotydze i dyplomacji PiS-u z lat 2006-2007.

UE zawiesiła sankcje wobec Białorusi. Także wobec Łukaszenki

Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem - podała Rada UE. Wśród osób wobec których zawieszono unijne sankcje jest m.in. Aleksandr Łukaszenka.

Relokacja uchodźców w UE powinna być "systematyczna i obowiązkowa"

Pewnym państwom wydaje się, że mogą udzielić na poziomie krajowym odpowiedzi na problem globalny. To jest po prostu niemożliwe - ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Relokacja uchodźców, wskazał Schulz, powinna być „systematyczna i obowiązkowa”. Z kolei zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini, brak rozwiązania grozi rozpadem Unii.

Parlament Europejski uhonorował blogera, który "ośmieszył islam"

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Mają wziąć 160 tys. uchodźców, na razie mogą przyjąć 854

Kraje UE zaoferowały dotąd 854 miejsca dla uchodźców, którzy mają skorzystać z programu przewidującego relokowanie 160 tys. uchodźców docierających do Grecji i Włoch. KE zapewnia, że proces dopiero nabiera rozpędu, ale zarazem wzywa do realizowania zobowiązań.

Słowenia straszy ogrodzeniem na granicy z Chorwacją

W obliczu kryzysu migracyjnego premier Słowenii Miro Cerar ogłosił, że jeśli zaplanowany na niedzielę szczyt UE-Bałkany nie zapewni Słowenii wystarczającego wsparcia, nie wyklucza on w ostateczności budowy ogrodzenia na granicy z Chorwacją - podała w piątek AFP.

Bieńkowska ma dostać więcej kompetencji

Unijna komisarz ds. jednolitego rynku Elżbieta Bieńkowska ma szanse na zwiększenie kompetencji, by móc lepiej przeciwstawiać się praktykom dyskryminującym konsumentów w UE. W przyszłym tygodniu Polka ma zaprezentować strategię usprawniania rynku wewnętrznego.