Unia Europejska

Unia Europejska

Co dalej z CETA? "Nikt nie wierzy, że nie zostanie podpisana"

Unia nie może sobie pozwolić na wycofanie z unijno-kanadyjskiej umowy handlowej CETA, bo to oznaczałoby koniec polityki handlowej UE. Będzie próbowała wywrzeć presję na Belgów albo poczeka na lepszą sytuację polityczną - oceniają eksperci po szczycie UE.

Czerwone światło dla CETA. Kanadyjska minister wyszła ze spotkania ze łzami w oczach

Kanadyjska minister handlu międzynarodowego Chrystia Freeland poinformowała, że Unia Europejska nie jest w stanie podpisać umowy o wolnym handlu UE-Kanada (CETA) - informuje w piątek Reuters. Powodem jest fiasko rozmów z Walonią (region Belgii), która nie wyraziła zgody na podpisanie porozumienia. Natomiast agencja dpa twierdzi, że "Komisja Europejska nie zakłada, że negocjacje ws. umowy o wolnym handlu UE-Kanada ostatecznie zakończyły się fiaskiem".

Satysfakcja premier po szczycie UE. "Odejście od obowiązkowych kwot"

Następuje otwarcie dyskusji na temat reformy polityki migracyjnej UE – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej. Zaznaczyła, że zmiana formuły polityki migracyjnej dla Polski oznacza odejście od obowiązkowych kwot. Premier zapowiedziała również, że jeżeli sytuacja w Syrii się nie poprawi, to Polska będzie wnioskować o ponowną dyskusję Unii na temat sankcji wobec wspierającej reżim syryjski Rosji.

Polska stawia oczekiwania ws. CETA. Złożyła specjalne oświadczenie

Polska złożyła specjalne oświadczenie dot. umowy CETA, które precyzuje, jakie są nasze oczekiwania, jak rozumiemy pewne kwestie, które są kluczowe dla naszego kraju przy wejściu w życie tej umowy - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński na posiedzeniu komisji ds. UE.

Tusk o CETA: ona jest bezpieczna i lepsza niż jakiekolwiek inne porozumienie

Ona jest bezpieczniejsza i lepsza niż jakiekolwiek inne porozumienie ws. wolnego handlu - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli przed szczytem UE. Szef Rady Europejskiej tak wypowiedział się o umowie handlowej z Kanadą (CETA). Dodał, że wobec trudności z przekonaniem opinii publicznej do wsparcia wolnego handlu CETA może być ostatnim tego rodzaju porozumieniem, jakie podpisze Unia.

Źródła w Brukseli: UE może zagrozić Rosji sankcjami za Aleppo

Zapis sugerujący możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji za wspieranie syryjskiego reżimu w bombardowaniach Aleppo znalazł się w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu w Brukseli - podały źródła dyplomatyczne.

Ten region może zablokować CETA. Człowiek Morawieckiego mówi, co dalej

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Uczestniczący w rozmowach wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki zastrzega jednak, że nie można jednak wyciągać wniosku, że umowy CETA nie będzie. - Nie udało się osiągnąć porozumienia. Wynika to z tego, że Belgia nie jest jeszcze gotowa żeby taką decyzję podjąć - zapewnia wiceminister w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Wiceszef MSZ: łagodzenie sankcji wobec Rosji byłoby kompromitacją UE

Wciąż nierozwiązany problem agresji rosyjskiej na Ukrainie to tylko jeden z powodów, dla których warto rozmawiać o polityce wobec Moskwy- powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest otwarta na dyskusje ws. zaostrzenia restrykcji wobec Moskwy za jej działania w Syrii.

Obama wydaje kolację na cześć premiera Włoch

Prezydent USA Barack Obama powiedział dziennikowi "La Repubblica", że Unia Europejska jest "jednym z największych politycznych i ekonomicznych sukcesów współczesnych czasów". Poparł też gospodarczą i migracyjną politykę premiera Włoch Matteo Renziego.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Rząd milczy ws. CETA. Rzecznik wyjaśnia

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów została przedstawiona informacja na temat korzyści płynących z przyjęcia umowy CETA przez Unię Europejską, nie przez Polskę - poinformował w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie powiedział, czy Rada Ministrów zajęła jakieś stanowisko w tej sprawie.

Polak ambasadorem UE w Watykanie

Ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński złożył w poniedziałek listy uwierzytelniające na ręce papieża Franciszka - podało watykańskie biuro prasowe.