Unia Europejska

Unia Europejska

Turecki ambasador wezwany na dywanik

Ambasador Turcji przy Unii Europejskiej został wezwany do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Powodem jest wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na temat bezpieczeństwa Europejczyków - poinformowała rzeczniczka służby Maja Kocijanczicz.

Szef MSZ Niemiec: Europa musi sama rozwiązywać konflikty

Szef niemieckiej dyplomacji apeluje do Europy o większą niezależność od USA. "Unia Europejska musi być zdolna do samodzielnego przezwyciężania konfliktów w swym sąsiedztwie" - napisał Sigmar Gabriel w czwartkowym wydaniu dziennika "Rheinische Post".

Wiceszef MSZ: premier może nie podpisać w Rzymie deklaracji o przyszłości Unii

Polska przedstawiła "rozsądne" propozycje do tekstu deklaracji o przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że polskie propozycje zyskały szerokie poparcie wśród państw członkowskich. Zapowiedział, że jeśli ostateczny tekst nie będzie satysfakcjonujący, to premier Beata Szydło się pod nim nie podpisze.

"Samowykluczenie z grona państw decydujących". Byli prezydenci napisali list

Byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski we wspólnym liście zaapelowali do rządu w Warszawie o odpowiedzialną politykę europejską. Pismo zostało wystosowane w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. "Głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu" - piszą byli prezydenci.

Czy unijny komisarz spotkał się z kimś z polskiego rządu? "Oczywiście, że nie"

- Byłbym więcej niż szczęśliwy, gdybym mógł się spotkać z rożnymi ministrami, ale jednak rozumiem, że spotkanie z premierem jest ważniejsze - mówił we wtorek w dyplomatycznym tonie Dimitris Avramopoulos, unijny komisarz do spraw migracji i spraw wewnętrznych. Szef MSW Mariusz Błaszczak nie znalazł dla niego czasu. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Rosyjski głos" coraz głośniejszy w serbskich domach

Zachód dostrzega rosnącą popularność rosyjskich mediów w Serbii i w związku z tym podejmuje kroki w celu jej niwelowania - informuje dziennik "Financial Times". Unia Europejska obawia się, że wpływy Moskwy mogą doprowadzić do destabilizacji na Bałkanach.

Gratulacje płyną z całej Europy. Zwycięstwo nad Wildersem "inspiracją dla wielu"

Prezydent Francji w wydanym przez Pałac Elizejski w czwartkowy poranek oświadczeniu przyjął z radością zwycięstwo partii urzędującego premiera Marka Ruttego w wyborach parlamentarnych w Holandii. Gratulacje złożył też uchodzący za faworyta w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji Emmanuel Macron. Sekretarz generalny Frontu Narodowego jako sukces ocenił z kolei wynik populistycznego ugrupowania Geerta Wildersa.

Milicja stawia im warunki, Unia Europejska "będzie śledzić rozwój sytuacji"

Mińska milicja uprzedziła organizatorów środowego "Marszu nie-Darmozjadów", by nie łamali prawa. Po apelach Unii Europejskiej, by strony konfliktu w Mińsku powstrzymywały się od przemocy, sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti wezwał władze tego kraju do zaprzestania prześladowania uczestników protestów.