Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że siły irackie nie będą w stanie same usunąć z Mosulu dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego (IS), a obecność sił tureckich w pobliskiej bazie wojskowej jest zabezpieczeniem przed atakami na Turcję.
Prezydent Rosji Władimir Putin i turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiali w ostatnim czasie o możliwych dostawach rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej do Turcji - poinformował w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Referendum w sprawie zmiany systemu władzy w Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki mogłoby odbyć się jeszcze przed wiosną, jeśli parlament szybko podejmie taką decyzję - oświadczył w piątek turecki minister sprawiedliwości Bekir Bozdag.
Tureckie władze zwolniły blisko 150 starszych rangą wojskowych służących w NATO w Europie i USA w następstwie nieudanego puczu - wynika z poufnych dokumentów, do których dotarł Reuters. Czystki objęły kilku najlepiej wyszkolonych przedstawicieli sił zbrojnych.
Tureckie oddziały pozostaną w bazie wojskowej w północnym Iraku do czasu wyparcia z Mosulu sił tzw. Państwa Islamskiego - powiedział państwowej agencji prasowej Anatolia wicepremier Turcji Numan Kurtulmus. Tureckie siły stacjonują obecnie w bazie Baszika.
Obce kontyngenty wojskowe nie powinny znajdować się na terytorium Iraku, jeśli Bagdad nie dał na to zgody. Powinny też wchodzić w skład anty-islamskiej koalicji, której przewodzą Stany Zjednoczone – głosi komunikat opublikowany przez Biały Dom, który jest reakcją na rozmieszenie w Iraku tureckich wojsk.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że premier Iraku Hajder al-Abadi ma "znać swoje miejsce". Zapowiedział, że turecka armia nie będzie wykonywała rozkazów z Bagdadu w sprawie irackiej bazy Baszika, w której stacjonują tureccy żołnierze.
Propozycja kandydującej na prezydenta USA Hillary Clinton, aby dozbroić syryjskich Kurdów walczących w Syrii z tzw. Państwem Islamskim, jest "nieetyczna" i nie przystoi sojusznikowi z NATO - ocenił premier Turcji Binali Yildirim.
Porozumienie między Rosją i Turcją w sprawie budowy gazociągu Turecki Potok zakłada, że Ukraina straci około 15 mld metrów sześc. gazu rocznie przesyłanego tranzytem z Rosji. Surowiec trafi bowiem bezpośrednio do Turcji - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Kommiersant".
17 osób, w tym dziewięciu żołnierzy, zginęło w niedzielę w wybuchu samochodu pułapki w pobliżu posterunku policji na południowym wschodzie Turcji - poinformowało biuro gubernatora prowincji Hakkari.
Dwie osoby, prawdopodobnie bojownicy zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), wysadziły się w powietrze w sobotę w pobliżu stolicy Turcji, Ankary, podczas ataku policji - podały rano tureckie media.
Co najmniej trzech tureckich dyplomatów, w tym attache wojskowy ambasady w Berlinie, wystąpiło po nieudanym puczu w Turcji o azyl w Niemczech - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Dyplomatyczny incydent może ponownie zaostrzyć relacje między Berlinem a Ankarą.
Turecka policja schwytała bojownika zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), podejrzanego o przeprowadzenie czwartkowego ataku bombowego w Stambule, w którym rannych zostało 10 osób - poinformowała w piątek państwowa agencja prasowa Anatolia.
Co najmniej dziesięć osób zostało rannych w czwartek po wybuchu bomby niedaleko posterunku policji w Stambule. Ładunek był umieszczony na motocyklu - poinformowały lokalne władze. Jedna osoba jest w poważnym stanie.
Turecka policja zatrzymała 55 wojskowych i pracowników wywiadu; operacje przeprowadzono równoległe w 31 prowincjach kraju. Zatrzymanych podejrzewa się o związki z ruchem Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze o zorganizowanie lipcowej próby puczu.
Delegacja niemieckich parlamentarzystów przybyła w środę do bazy wojskowej Incirlik na południowym wschodzie Turcji, by spotkać się ze stacjonującymi tam niemieckimi żołnierzami. Przedtem przez cztery miesiące władze w Ankarze sprzeciwiały się takiej wizycie.
Prokuratura w Moguncji, która prowadziła sprawę niemieckiego komika Jana Boehmermanna, umorzyła dochodzenie wszczęte na wniosek przedstawiciela prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. "Nie stwierdzono z wymaganą pewnością, żeby zarzuty dotyczyły czynów karalnych" - napisano w oświadczeniu śledczych.
Turecka policja wkroczyła we wtorek w Stambule do siedziby jednej z głównych prokurdyjskich telewizji IMC TV i zakazała jej nadawania. To następstwo decyzji sądu o zamknięciu stacji w związku z "szerzeniem terrorystycznej propagandy". We wtorek władze zawiesiły także blisko 13 tys. policjantów oraz zatrzymały kilkudziesięciu oficerów tureckich sił powietrznych.
Tureckie władze zawiesiły w obowiązkach 12,8 tys. funkcjonariuszy policji ze względu na ich domniemane związki z mieszkającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem - poinformowała komenda główna policji. Władze oskarżają Gulena o inspirowanie lipcowego puczu.
Władze Turcji podjęły w poniedziałek decyzję o przedłużeniu o 90 dni stanu wyjątkowego, wprowadzonego po nieudanej próbie puczu. Było to konieczne w obliczu walki, jaką państwo prowadzi przeciwko "organizacjom terrorystycznym" - tłumaczył wicepremier i rzecznik prasowy rządu Numan Kurtulmus.