Turcja

Turcja

Stan wyjątkowy ma "wzmocnić demokrację"

Wicepremier Turcji Mehmet Simsek oświadczył, że wprowadzony na trzy miesiące stan wyjątkowy w tym kraju nie będzie miał wpływu na życie zwykłych ludzi. Ma natomiast wzmocnić demokrację, gospodarkę rynkową i poprawić klimat dla inwestycji.

Erdogan ostrzega Amerykanów przed "wielkim błędem"

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał władze tureckie, by przedstawiły "twarde dowody" na to, że za niedawną próbą puczu stał mieszkający w Stanach Zjednoczonych islamski kaznodzieja Gulen. Jeśli USA nie wydadzą Fethullaha Gulena, to będzie "wielki błąd" - ostrzegł tymczasem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Tureckie myśliwce nad Morzem Egejskim. Grecy wysłali okręty

Armia turecka poderwała w środę samoloty F-16 do pościgu za dwoma okrętami tureckiej straży przybrzeżnej, w których mogą znajdować się domniemani puczyści - podała prywatna turecka agencja Dogan. AFP podkreśla, że nie wiadomo, kto jest na pokładzie okrętów.

Turcja z niższym ratingiem. Kurs waluty załamał się

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Turcji do poziomu BB, uzasadniając to erozją instytucji demokratycznych i nadchodzącym okresem wzmożonej niepewności. Notowania tureckiej waluty spadły po decyzji S&P do najniższego poiomu od roku.

"Cmentarz dla zdrajców". Burmistrz: wszyscy będą ich przeklinać

W Stambule powstanie specjalny cmentarz dla uczestników puczu, ponieważ żaden inny cmentarz nie przyjmie ich ciał - powiedział burmistrz miasta Kadir Topbaş. 15 lipca miał miejsce nieudany pucz wojskowy w Turcji, w którym zginęło co najmniej zginęło 312 osób, w tym 104 buntowników.

Całe wojskowe sądownictwo pod lupą

Tureckie ministerstwo obrony objęło dochodzeniami wszystkich sędziów i prokuratorów wojskowych w kraju. Podjęło też decyzję o zawieszeniu 262 z nich - podała w środę prywatna telewizja NTV. To reakcja na udaremniony przewrót wojskowy z ubiegłego piątku.

Zakaz wyjazdu i masowe zwolnienia. Wielka czystka w edukacji

Około 6,5 tys. pracowników tureckiego szkolnictwa zostało zawieszonych w obowiązkach - poinformował przedstawiciel ministerstwa oświaty. Dzień wcześniej zawieszono 15,2 tys. pracowników i odebrano licencje 21 tys. nauczycieli prywatnych placówek.

Obama rozmawiał z Erdoganem o ekstradycji kaznodziei

Cztery dni po nieudanej próbie przeprowadzenia puczu wojskowego, o którego organizację Tayyip Recep Erdogan oskarżył przebywającego w USA Fetullaha Gulena - prezydent Turcji rozmawiał o nim z Barackiem Obamą, poinformował Biały Dom.

Wojsko, szkoły, urzędy. Takiej czystki jeszcze nie było. Liczby

Czystki w tureckiej armii, policji, administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości dotknęły już ponad 50 tys. ludzi. Po nieudanej próbie puczu wojskowego w nocy z 15 na 16 lipca w ciągu zaledwie czterech dni ludzie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rząd przystąpili do usuwania ze stanowisk osób, na które pada najmniejszy nawet cień podejrzeń. Dotyczy to nie tylko struktur siłowych. Czystka Erdogana to wydarzenie bezprecedensowe we współczesnej historii Turcji.

Turcja myśli o przywróceniu kary śmierci. UE i NATO reagują

Szefowie dyplomacji państw UE wezwali w poniedziałek Turcję do przestrzegania ładu konstytucyjnego, podkreślając znaczenie praworządności. Również sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Turcja, jak inni sojusznicy, musi szanować instytucje demokratyczne.