Turcja

Turcja

Turcja uderzyła w Syrii. Na Kurdów i dżihadystów jednocześnie

Turecka armia uderzyła na pozycje tzw. Państwa Islamskiego oraz oddziałów kurdyjskich w północnej Syrii - poinformowała turecka telewizja NTV. Atak rozpoczął się kilka godzin po słowach tureckiego szefa MSZ o konieczności "całkowitego oczyszczenia z dżihadystów" pogranicza turecko-syryjskiego.

"Oczyścić pogranicze". MSZ Turcji: będziemy walczyć do końca

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w poniedziałek, że turecko-syryjskie pogranicze musi zostać "całkowicie oczyszczone" z dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Podkreślił, że Ankara kontynuuje walkę z ekstremistami.

Zamachowiec "w wieku 12-14 lat". "Wszędzie fragmenty ciał i krew".

Co najmniej 51 osób zginęło w wyniku eksplozji, do której doszło w czasie uroczystości weselnych w tureckim mieście Gaziantep, w pobliżu granicy z Syrią. Jak informuje Reuters, wśród rannych jest pan młody. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że zamachowcem-samobójcą było dziecko "w wieku 12-14 lat".

Seria zamachów w Turcji. Prezydent wskazuje winnych

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał w niedzielę rano komunikat, w którym oznajmia, że za zamachem w Gaziantep może stać tzw. Państwo Islamskie (IS) i porównał je do zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena oraz Partii Pracujących Kurdystanu.

Wybuch bomby na weselu. Już 50 zabitych

Co najmniej 50 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało ranne w wyniku eksplozji bomby podczas uroczystości weselnych w tureckim mieście Gaziantep, w pobliżu granicy z Syrią. O zamach podejrzewane jest tzw. Państwo Islamskie. Według prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), ofiary to przeważnie Kurdowie.

Obława na biznesmenów. Mieli wspierać Gulena

Ponad 100 firm i mieszkań przeszukała w czwartek o świcie policja finansowa w Stambule i innych miastach Turcji, w ramach operacji wymierzonej w przedsiębiorców podejrzanych o finansowanie siatki Fethullaha Gulena oskarżanego o organizację nieudanego puczu.

Samochód pułapka wybuchł przed komisariatem

W środę wieczorem doszło do wybuchu samochodu-pułapki przed komisariatem policji w tureckiej prowincji Van w pobliżu granicy z Iranem – podała telewizyjna agencja informacyjna Dogan. Nie ma żadnych doniesień o ofiarach i rannych. Nikt nie przyznał się do zamachu.

Kłopotliwy przeciek zezłościł Ankarę. Berlin łagodzi

Władze Turcji odrzuciły w środę niemieckie zarzuty o wspieranie islamistów na Bliskim Wschodzie jako kolejną próbę "zdeptania" kraju. Niemcy starają się łagodzić konflikt podkreślając, że Ankara jest ważnym partnerem w walce w kryzysem uchodźczym i terroryzmem.

Ankara żąda wycofania Kurdów. Waszyngton milczy

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu wyraził w poniedziałek oczekiwanie, że po odbiciu w ubiegłym tygodniu z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) syryjskiego miasta Manbidż kurdyjscy rebelianci wycofają się na wschód od rzeki Eufrat.