Turcja

Turcja

Wojsko, szkoły, urzędy. Takiej czystki jeszcze nie było. Liczby

Czystki w tureckiej armii, policji, administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości dotknęły już ponad 50 tys. ludzi. Po nieudanej próbie puczu wojskowego w nocy z 15 na 16 lipca w ciągu zaledwie czterech dni ludzie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rząd przystąpili do usuwania ze stanowisk osób, na które pada najmniejszy nawet cień podejrzeń. Dotyczy to nie tylko struktur siłowych. Czystka Erdogana to wydarzenie bezprecedensowe we współczesnej historii Turcji.

Turcja myśli o przywróceniu kary śmierci. UE i NATO reagują

Szefowie dyplomacji państw UE wezwali w poniedziałek Turcję do przestrzegania ładu konstytucyjnego, podkreślając znaczenie praworządności. Również sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Turcja, jak inni sojusznicy, musi szanować instytucje demokratyczne.

Europejscy sędziowie potępili pucz, ale krytykują czystki

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) potępiła w poniedziałek próbę zamachu stanu w Turcji, ale zaapelowała do tureckich władz o pełne poszanowanie niezależności sędziów oraz przestrzeganie zasady rzetelnego procesu. Wyraziła zaniepokojenie "czystką" w tureckim wymiarze sprawiedliwości.

Kerry twardo do Turcji: dowody, a nie domniemania

Unia Europejska i USA są zgodne, że Turcja, odpowiadając na próbę zamachu stanu, musi respektować zasady demokracji i prawa człowieka - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej szefowie dyplomacji UE i USA, Federica Mogherini i John Kerry.

Merkel ostrzega Erdogana: kara śmierci wyklucza członkostwo w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do przestrzegania praworządności i ostrzegła, że kara śmierci jest nie do pogodzenia z członkostwem w Unii Europejskiej. Taką samą opinię wcześniej wyraził rzecznik rządu Steffen Seibert, który uprzedził, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznaczałoby koniec negocjacji o wstąpieniu kraju do UE.

"Triumf politycznego islamu". Zachodnie media o Turcji

Po próbie puczu w Turcji, potępionej również przez opozycję, Recep Tayyip Erdogan powinien skupić się na pojednaniu, a nie represjach - pisze "Financial Times". Zarówno "FT", jak i "New York Times" oceniają, że trudno mówić o triumfie demokracji w tym kraju.

Zniesienie wiz się odsuwa, członkostwo w UE "nierealne"

Szef chadeków w Parlamencie Europejskim, niemiecki eurodeputowany Manfred Weber, powiedział w radiu Deutschlandfunk, że uzyskanie przez Turcję pełnego członkostwa w UE jest nierealne, a likwidacja wiz dla Turków odsunęła się w daleką przyszłość. W takim samym tonie w niedzielę wypowiedział się szef współrządzącej w Niemczech CSU Horst Seehofer.

Gra w NBA, nie lubi Erdogana. Grożą mu śmiercią

Enes Kanter - jeden z najlepszych młodych środkowych grających w koszykarskiej lidze NBA - w ostatnich dniach został wielokrotnie zaatakowany w sieci przez zwolenników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Kanter, krytyczny wobec rządów polityka oskarżanego o zapędy autorytarne i islamizację kraju, otrzymał pogróżki.

"Czekam, aż policja zapuka do drzwi". Dramatyczne maile sędziów z Turcji

"Mają zatrzymać mnie i moją żonę"; "Może się już nie zobaczymy". Do sędziów zrzeszonych w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Sędziów (IAJ) spływają dramatyczne maile od tureckich sędziów, którzy po nieudanym puczu wojskowym są masowo dymisjonowani i zatrzymywani. Zatrzymano już prawie trzy tysiące sędziów i prokuratorów.