Turcja

Turcja

"Cmentarz dla zdrajców". Burmistrz: wszyscy będą ich przeklinać

W Stambule powstanie specjalny cmentarz dla uczestników puczu, ponieważ żaden inny cmentarz nie przyjmie ich ciał - powiedział burmistrz miasta Kadir Topbaş. 15 lipca miał miejsce nieudany pucz wojskowy w Turcji, w którym zginęło co najmniej zginęło 312 osób, w tym 104 buntowników.

Całe wojskowe sądownictwo pod lupą

Tureckie ministerstwo obrony objęło dochodzeniami wszystkich sędziów i prokuratorów wojskowych w kraju. Podjęło też decyzję o zawieszeniu 262 z nich - podała w środę prywatna telewizja NTV. To reakcja na udaremniony przewrót wojskowy z ubiegłego piątku.

Zakaz wyjazdu i masowe zwolnienia. Wielka czystka w edukacji

Około 6,5 tys. pracowników tureckiego szkolnictwa zostało zawieszonych w obowiązkach - poinformował przedstawiciel ministerstwa oświaty. Dzień wcześniej zawieszono 15,2 tys. pracowników i odebrano licencje 21 tys. nauczycieli prywatnych placówek.

Obama rozmawiał z Erdoganem o ekstradycji kaznodziei

Cztery dni po nieudanej próbie przeprowadzenia puczu wojskowego, o którego organizację Tayyip Recep Erdogan oskarżył przebywającego w USA Fetullaha Gulena - prezydent Turcji rozmawiał o nim z Barackiem Obamą, poinformował Biały Dom.

Wojsko, szkoły, urzędy. Takiej czystki jeszcze nie było. Liczby

Czystki w tureckiej armii, policji, administracji publicznej i wymiarze sprawiedliwości dotknęły już ponad 50 tys. ludzi. Po nieudanej próbie puczu wojskowego w nocy z 15 na 16 lipca w ciągu zaledwie czterech dni ludzie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rząd przystąpili do usuwania ze stanowisk osób, na które pada najmniejszy nawet cień podejrzeń. Dotyczy to nie tylko struktur siłowych. Czystka Erdogana to wydarzenie bezprecedensowe we współczesnej historii Turcji.

Turcja myśli o przywróceniu kary śmierci. UE i NATO reagują

Szefowie dyplomacji państw UE wezwali w poniedziałek Turcję do przestrzegania ładu konstytucyjnego, podkreślając znaczenie praworządności. Również sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że Turcja, jak inni sojusznicy, musi szanować instytucje demokratyczne.

Europejscy sędziowie potępili pucz, ale krytykują czystki

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) potępiła w poniedziałek próbę zamachu stanu w Turcji, ale zaapelowała do tureckich władz o pełne poszanowanie niezależności sędziów oraz przestrzeganie zasady rzetelnego procesu. Wyraziła zaniepokojenie "czystką" w tureckim wymiarze sprawiedliwości.

Kerry twardo do Turcji: dowody, a nie domniemania

Unia Europejska i USA są zgodne, że Turcja, odpowiadając na próbę zamachu stanu, musi respektować zasady demokracji i prawa człowieka - oświadczyli na wspólnej konferencji prasowej szefowie dyplomacji UE i USA, Federica Mogherini i John Kerry.

Merkel ostrzega Erdogana: kara śmierci wyklucza członkostwo w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w poniedziałek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do przestrzegania praworządności i ostrzegła, że kara śmierci jest nie do pogodzenia z członkostwem w Unii Europejskiej. Taką samą opinię wcześniej wyraził rzecznik rządu Steffen Seibert, który uprzedził, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznaczałoby koniec negocjacji o wstąpieniu kraju do UE.