Syria

Syria

Rosja wesprze Annana, "by uniknąć krwawej rewolucji"

Misja specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana może być ostatnią szansą na uniknięcie długotrwałej i krwawej wojny domowej w Syrii - ocenił w niedzielę prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zapewnił, że Moskwa będzie wspierać b. szefa ONZ.

Reżim znów bombarduje Hims

Siły reżimu Baszara el-Asada ostrzelały w sobotę z moździerzy pozostającą w rękach rebeliantów dzielnicę miasta Hims na zachodzie kraju - poinformował działacz Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. To najprawdopodobniej przygotowanie do szturmu - oceniło źródło.

Sankcjami uderzą w żonę syryjskiego dyktatora

Miała być nadzieją na modernizację kraju, a francuski tygodnik "Paris Match" zaledwie dwa lata temu nazywał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc". Teraz Asmę el-Asad, żonę dyktatora Syrii, czekają, jak donosi AFP, nieprzyjemności ze strony Unii Europejskiej.

HRW: Rebelianci także stosują brutalne metody

Oddziały Wolnej Armii Syryjskiej wycofały się z ważnego miasta Dajr az-Zaur na wschodzie kraju, a w Damaszku powstańcy w zamian za więźniów oraz ciała zabitych bojowników i cywilów uwolnili generała wojsk reżimowych. Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch ostrzega zaś, że niektóre zbrojne ugrupowania syryjskiej opozycji dopuszczały się poważnych przestępstw, m.in. porywały i torturowały członków sił rządowych.

"Nawet minuta oznacza więcej zabitych"

Sytuacja w ogarniętej konfliktem zbrojnym Syrii jest nie do przyjęcia - oznajmił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Sekretarz wezwał też społeczność międzynarodową oraz członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by w tej sprawie mówili jednym głosem.

Dwie godziny rozejmu dziennie? Ławrow popiera

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odniósł się pozytywnie do propozycji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który chce wprowadzenia w Syrii codziennego, dwugodzinnego rozejmu umożliwiającego transport rannych z terenów objętych walkami - oświadczył prezes organizacji, Jakob Kellenberger po spotkaniu z szefem dyplomacji Kremla. W Damaszku przebywają z wizytą eksperci specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Próbują zakończyć konflikt, którego ofiarami w poniedziałek stali się kolejni cywile w mieście Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Eksplozje i strzały w syryjskiej stolicy

Do ciężkich walk między antyreżimowymi powstańcami z Wolnej Armii Syryjskiej a siłami rządowymi wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi doszło w jednej z najważniejszych dzielnic Damaszku - informuje agencja Reutera.

Wybuchł samochód - pułapka. Troje zabitych

Samochód - pułapka eksplodował w mieście Aleppo na północy Syrii - informuje serwis BBC. Wiadomo, że zginęły co najmniej trzy osoby - podała oficjalna syryjska agencja prasowa SANA. Jest też kilkudziesięciu rannych.

W Syrii znów gorąco. Krwawe eksplozje w centrum stolicy

Co najmniej 27 osób zginęło, a 97 odniosło obrażenia w wyniku dwóch eksplozji, jakie miały miejsce w sobotę rano w pobliżu budynków sił bezpieczeństwa w Damaszku - podała syryjska telewizja, powołując się na ministerstwo zdrowia.

Annan: Pierwszy cel - położyć kres zabijaniu

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan przestrzegł w piątek przed eskalacją konfliktu w tym kraju, co mogłoby zdestabilizować sytuację w regionie. Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.

Miasto za miastem, wieś za wsią. "Taktyka spalonej ziemi"

W czwartek prodemokratyczni syryjscy bojownicy upamiętnili rocznicę wybuchu rewolty, topionej we krwi przez reżim, który nie chce dostrzec jej rozmiarów i przyrównuje ją do terroryzmu. Podali przy tej okazji najnowszą liczbę ofiar konfliktu. Human Rights Watch poinformowała z kolei, że siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada stosują taktykę spalonej ziemi, aby zdusić w kraju rewoltę

Rebelianci: Będziemy żyć z godnością albo umrzemy

Rok po rozpoczęciu powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada agencji AP udało się dotrzeć z kamerą do powstańców z Wolnej Armii Syryjskiej (FSA). - Obiecaliśmy Bogu i obiecaliśmy sobie, że dołączyliśmy do FSA żeby kontynuować walkę. Będziemy żyć z godnością albo umrzemy - powiedział jeden z nich, Mustafa.

Szykują się na 500 tys. uchodźców. Na granicy miny

Nawet 500 tys. uchodźców z Syrii spodziewa się w najbliższych Turecki Czerwony Półksiężyc. - W ciągu ostatnich 24 godzin granice turecką przekroczyło ok. tysiąca uciekinierów z Syrii - powiedział w czwartek przedstawiciel tureckich władz, a wicepremier Turcji Besir Atalay potwierdził informacje podawane wcześniej przez obrońców człowieka, że rząd w Damaszku rozmieszcza miny na granicy z Turcją, by przeszkodzić uciekającym Syryjczykom w jej przekraczaniu.

Stawiają namioty dla 20 tys. uchodźców

Liczba syryjskich uchodźców uciekających do Turcji zwiększyła się w ostatnich tygodniach tak wielce, że rząd w Ankarze rozpoczął budowę nowego obozu dla uchodźców. Także w północnym Iraku niedaleko granicy ma zostać otwarty obóz dla uchodźców z Syrii.

Interwencja w Syrii? "Libia to wyjątkowy przypadek"

Ani Wielka Brytania ani Stany Zjednoczone nie skłaniają się ku zbrojnej interwencji w Syrii - oznajmili w Waszyngtonie brytyjski premier i amerykański prezydent. Tymczasem działalność ambasady w Damaszku zawiesili Włosi, a na piątek wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ zapowiedział wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan.

Sarkozy chce sądzić Asada, Rosja "broni sprawiedliwości"

Rosja nie broni reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ale broni sprawiedliwości - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na posiedzeniu Dumy, niższej izby parlamentu. Tego samego dnia premier Chin Wen Jiabao oświadczył, że jego kraj nie popiera żadnej ze stron konfliktu, a prezydent Francji Nicolas Sarkozy wezwał do uruchomienia korytarzy pomocy humanitarnej dla Syrii oraz do postawienia jej przywódcy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Annan dostał odpowiedź. Jaką? Tajemnica

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan otrzymał odpowiedź prezydenta tego kraju Baszara el-Asada na swoje propozycje uregulowania konfliktu syryjskiego. Szczegóły odpowiedzi nie są znane.

Idlib walczy. Annan czeka na odpowiedź Damaszku

Celem jest rozwiązanie polityczne i dyplomatyczne, ale jeśli ono zawiedzie, zagraniczne rządy dotrzymają słowa i dostarczą rebeliantom broń - zapewniał lider opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii Kofim Annanem. Ten ostatni czeka na odpowiedź z Damaszku ws. "konkretnych propozycji", które złożył syryjskiemu rządowi. Cały czas toczą się walki w Idlib.

"Minują granicę". Damaszek próbuje zatrzymać uchodźców

Na szlakach, którymi z Syrii uciekają do sąsiedniej Turcji i Libanu tysiące cywilów, rząd w Damaszku kładzie miny przeciwpiechotne - alarmuje organizacja Human Rights Watch powołując się na świadków. W poniedziałek szef komisji śledczej ds. Syrii Paulo Pinheiro, występując przed Radą Praw Człowieka ONZ, oznajmił, że rząd Syrii stosuje wobec ludności kary zbiorowe, a siły zbrojne przeprowadzają egzekucje i masowe aresztowania w dzielnicy Baba Amr w Himsie.

"47 ciał w Hims. Kobiety i dzieci"

Ciała co najmniej 47 kobiet i dzieci znaleziono w mieście Hims, o które toczyły się w ostatnich tygodniach ciężkie walki między siłami syryjskiej opozycji i reżimu - informują rebelianci obarczając winą siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Z kolei państwowe media twierdzą, że cywile zginęli z rąk "terrorystów".