Syria

Syria

Stawiają namioty dla 20 tys. uchodźców

Liczba syryjskich uchodźców uciekających do Turcji zwiększyła się w ostatnich tygodniach tak wielce, że rząd w Ankarze rozpoczął budowę nowego obozu dla uchodźców. Także w północnym Iraku niedaleko granicy ma zostać otwarty obóz dla uchodźców z Syrii.

Interwencja w Syrii? "Libia to wyjątkowy przypadek"

Ani Wielka Brytania ani Stany Zjednoczone nie skłaniają się ku zbrojnej interwencji w Syrii - oznajmili w Waszyngtonie brytyjski premier i amerykański prezydent. Tymczasem działalność ambasady w Damaszku zawiesili Włosi, a na piątek wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ zapowiedział wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan.

Sarkozy chce sądzić Asada, Rosja "broni sprawiedliwości"

Rosja nie broni reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ale broni sprawiedliwości - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na posiedzeniu Dumy, niższej izby parlamentu. Tego samego dnia premier Chin Wen Jiabao oświadczył, że jego kraj nie popiera żadnej ze stron konfliktu, a prezydent Francji Nicolas Sarkozy wezwał do uruchomienia korytarzy pomocy humanitarnej dla Syrii oraz do postawienia jej przywódcy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

Annan dostał odpowiedź. Jaką? Tajemnica

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan otrzymał odpowiedź prezydenta tego kraju Baszara el-Asada na swoje propozycje uregulowania konfliktu syryjskiego. Szczegóły odpowiedzi nie są znane.

Idlib walczy. Annan czeka na odpowiedź Damaszku

Celem jest rozwiązanie polityczne i dyplomatyczne, ale jeśli ono zawiedzie, zagraniczne rządy dotrzymają słowa i dostarczą rebeliantom broń - zapewniał lider opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii Kofim Annanem. Ten ostatni czeka na odpowiedź z Damaszku ws. "konkretnych propozycji", które złożył syryjskiemu rządowi. Cały czas toczą się walki w Idlib.

"Minują granicę". Damaszek próbuje zatrzymać uchodźców

Na szlakach, którymi z Syrii uciekają do sąsiedniej Turcji i Libanu tysiące cywilów, rząd w Damaszku kładzie miny przeciwpiechotne - alarmuje organizacja Human Rights Watch powołując się na świadków. W poniedziałek szef komisji śledczej ds. Syrii Paulo Pinheiro, występując przed Radą Praw Człowieka ONZ, oznajmił, że rząd Syrii stosuje wobec ludności kary zbiorowe, a siły zbrojne przeprowadzają egzekucje i masowe aresztowania w dzielnicy Baba Amr w Himsie.

"47 ciał w Hims. Kobiety i dzieci"

Ciała co najmniej 47 kobiet i dzieci znaleziono w mieście Hims, o które toczyły się w ostatnich tygodniach ciężkie walki między siłami syryjskiej opozycji i reżimu - informują rebelianci obarczając winą siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Z kolei państwowe media twierdzą, że cywile zginęli z rąk "terrorystów".

Annan optymistą. "Poważnie debatują nad interwencją"

Dzień po kolejnych rozmowach w Syrii specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana - były szef ONZ oznajmił po nich, że jest "optymistycznie nastawiony" - w Genewie zostanie zaprezentowany raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej w sprawie Syrii. Niedzielny "Washington Post" doniósł tymczasem, że administracja prezydenta Baracka Obamy i zagraniczni sojusznicy USA coraz poważniej debatują nad ewentualną interwencją zbrojną w Syrii, gdzie reżim prezydenta Asada krwawo tłumi powstanie.

Syryjska opozycja: "Nie" dla rozmów z Asadem

Szef opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej Burhan Ghaljun odrzucił w piątek apel wysłannika ONZ Kofiego Annana o dialog z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Zdaniem Ghaljuna rozwiązanie polityczne konfliktu nie jest możliwe bez presji militarnej na władze. Sam Annan w sobotę ma spotkać się w sobotę z Asadem.

Rosja: Libia szkoli syryjskich rebeliantów

Ambasador Rosji w ONZ Witalij Czurkin oskarżył rząd Libii o umożliwienie zorganizowania na terytorium tego kraju obozu, w którym szkolą się rebelianci walczący z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Minister obrony USA nie wyklucza ataku na Syrię

Międzynarodowa interwencja zbrojna w Syrii jest ryzykowna, ale nie całkiem wykluczona - powiedział w Kongresie minister obrony USA Leon Panetta. Podkreślił jednak, że Waszyngton skupia się na razie na sankcjach i dyplomacji.

Zginęło 6,2 tys. cywilów. Syria skąpana we krwi

Od marca 2011 roku, kiedy w Syrii wybuchły protesty antyrządowe, zginęło w tym kraju prawie 8,5 tys. ludzi, w zdecydowanej większości cywilów - podało w środę opozycyjne, działające w Londynie Obserwatorium na rzecz Praw Człowieka.

Uciekają do Libanu. Głównie kobiety i dzieci

Ponad 1,5 tys. Syryjczyków, głównie kobiet i dzieci, uciekło w ciągu ostatnich dwóch dni do sąsiedniego Libanu przed aktami przemocy w regionie Hims w zachodniej Syrii - poinformowała przedstawicielka ONZ.

McCain chce nalotów na Syrię

Senator John McCain, rywal Baracka Obamy w ostatnich wyborach prezydenckich, wezwał do ataków lotniczych na Syrię. - Nadszedł czas na nową politykę. Asad musi wiedzieć, że nie wygra - powiedział w Senacie.

Ciała dziennikarzy wracają z Syrii

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ciała zabitych w Homs dziennikarzy, Marie Colvin i Remi Ochlika, opuściły teren Syrii. Do Paryża zabrał je francuski samolot

Szczęśliwy powrót. Dziennikarka i reporter już we Francji

Francuska reporterka Edith Bouvier która w ub. tygodniu została ranna w czasie ostrzału w syryjskim Homs i fotograf William Daniels są już bezpieczni we Francji. Na lotnisku Villacoublay pod Paryżem przywitał ich prezydent Nicolas Sarkozy. Bouvier ma skomplikowane złamanie kości udowej. Dziennikarze do kraju zostali przetransportowani rządowym samolotem.

Dyplomaci rozpoznali w kostnicy ciała dziennikarzy

Polski ambasador w Syrii Michał Murkociński i jego francuski odpowiednik Eric Chevalier zidentyfikowali w piątek wieczorem w kostnicy w Damaszku ciała Marie Colvin i Rene Ochlika - poinformował na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki. Wcześniej syryjskie władze przekazały ciała zabitych w Hims dziennikarzy przedstawicielom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

"Dyktatorzy będą musieli zapłacić za swe czyny"

Konwój z pomocą humanitarną dotarł dziś do syryjskiego Hims i wkrótce będzie próbował dostarczyć żywność do dzielnicy Baba Amro, która była odcięta od świata w wyniku miesięcznych bombardowań. Także w piątek Nicolas Sarkozy ogłosił, że zamierza zamknąć francuską ambasadę w Syrii na znak protestu przeciwko represjom reżimu, a Władimir Putin obiecał, że Moskwa zrobi wszystko by położyć kres wojnie domowej i pojednać zwaśnione strony.