Syria

Syria

Ataki lotnictwa na targ. 30 osób nie żyje

Lotnictwo rządowe ostrzelało w czwartek targ w Atareb, miasteczku położonym w pobliżu Aleppo na północy Syrii, zabijając co najmniej 30 osób. W środę samoloty zrzuciły bomby beczkowe na Hanano, dzielnicę Aleppo. Zginęło 9 osób, w tym kilku powstańców.

Prawie 90 proc. arsenału chemicznego już poza Syrią

Syryjski rząd pozbył się już prawie 90 proc. swojego arsenału chemicznego - podaje "Los Angeles Times", powołując się na oświadczenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). W niedzielę mija ostateczny termin przewidziany w umowie o rozbrojeniu, którą Syria podpisała we wrześniu 2013 roku z Rosją i USA.

Syria wywiozła 80 proc. chemicznego arsenału. OPCW zadowolona z tempa

Syria pozbyła się większości swoich zapasów broni chemicznej - poinformowała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Organizacja jest zadowolona z tempa wywozu syryjskiego arsenału i twierdzi, że są duże szanse na to, że reżim Baszara el-Asada dotrzyma warunków umowy z ONZ.

Krwawe starcia w Syrii. Kilkadziesiąt ofiar

Co najmniej 51 osób zginęło w walkach w północnej Syrii pomiędzy bojownikami rywalizujących ugrupowań islamistycznych: Frontu al-Nusra i Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIL) - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Moździerze, działa, samoloty. Krwawe walki o Wzgórze 45

Sto śmiertelnych ofiar - dwie trzecie po stronie powstańców - pochłonęły w ciągu ostatnich dwóch dni walki o Wzgórze 45, które stanowi strategiczny punkt obserwacyjny obszaru przy granicy z Turcją, skąd - według Damaszku - "rebelianci otrzymują wsparcie".

Po pół roku niewoli wrócili do domu. Wzruszające powitanie na lotnisku

Javier Espinosa i Ricardo Garcia Vilanova spędzili w syryjskiej niewoli niemal pół roku. We wrześniu, gdy pracowali nad materiałem dziennikarskim na temat konfliktu w Syrii, zostali porwani przez członków organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. W niedzielę obaj Hiszpanie wrócili do domu, a wzruszające zdjęcia z lotniska, gdzie oczekiwali ich stęsknieni bliscy obiegły cały świat.

Samopodpalenie Syryjki przed biurem ONZ w Libanie

Syryjka podpaliła się we wtorek przed biurem Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Zdarzenie miało miejsce w Trypolisie na północy Libanu. Protestowała przeciwko niewystarczającej pomocy udzielanej syryjskim uchodźcom - podały libańskie media.

Syryjska opozycja żąda miejsca w Lidze Arabskiej

Ahmad Dżarba wezwał arabskich przywódców na szczycie w Kuwejcie do przyznania miejsca w Lidze Arabskiej opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, na czele której stoi. Dżarba prosił również by zgodzono się na przejęcie syryjskich ambasad przez opozycję.

Dawna twierdza krzyżowców zdobyta przez siły Asada

Syryjskie wojsko reżimowe zdobyło obleganą od stycznia dawną twierdzę krzyżowców Krak des Chevaliers, położoną w prowincji Hims niedaleko granicy z Libanem. Dawna siedziba joannitów w zachodniej Syrii była od dwóch lat bastionem rebeliantów.

"Poczułem, że mój samolot został trafiony. Katapultowałem się. Jutro, pojutrze wrócę"

- Poczułem, że mój samolot został trafiony. Podjąłem decyzję, żeby się katapultować - powiedział pilot, którego samolot został w niedzielę zestrzelony przez tureckie wojsko. Syryjski żołnierz utrzymuje jednak, że do incydentu doszło na terytorium Syrii, około 7 km od granicy z Turcją. Telewizja, która odwiedziła mężczyznę w szpitalu, okrzyknęła go "bohaterskim pilotem Syrii". On sam po krótkiej rekonwalescencji chce szybko wrócić za stery.