Syria

Syria

Masowe egzekucje, porwania, gwałty. ONZ: Państwo Islamskie jak zbrodniarze wojenni

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzają masowe egzekucje, wykorzystują kobiety i dziewczęta jako niewolnice seksualne, rekrutują dzieci do roli bojowników - wynika z opublikowanego w czwartek raport ONZ dotyczącego Iraku. Zdaniem twórców dokumentu naruszenia dokonane przez islamistycznych rebeliantów mogą być uznane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Nowa-stara wojna na Bliskim Wschodzie? Lider Kurdów apeluje i grozi

Jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego zdobędą zamieszkałe przez Kurdów miasto Ajn al-Arab (po kurdyjsku Kobane), to rozmowy pokojowe między rządem w Ankarze a kurdyjskimi rebeliantami w Turcji zostaną zerwane - ostrzegł przebywający w tureckim więzieniu lider Partii Pracujących Kurdystanu Abdullah Ocalan.

Ile USA kosztuje wojna z Państwem Islamskim?

Amerykański think tank obliczył, że Amerykanie wydali do tej pory na bombardowanie dżihadystów z Państwa Islamskiego od 780 mln do 930 mln dolarów. Każdy kolejny miesiąc kampanii nalotów może kosztować nawet 300 mln dolarów, a koszty operacji lądowej podrożyłyby wojnę wielokrotnie.

Eksplozje nastąpiły, gdy dzieci wychodziły ze szkoły

Co najmniej 18 ludzi, w tym dziesięcioro dzieci, zginęło w podwójnym zamachu z użyciem samochodu pułapki w pobliżu szkoły w mieście Hims, w zachodniej Syrii - podało związane z opozycją Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Ok. 50 ludzi zostało rannych.

Tureckie czołgi zajęły pozycje nad syryjską granicą

Tureckie czołgi zajęły pozycje na wzgórzu w pobliżu oblężonego miasta Ajn al-Arab (kurdyjskie Kobane), na północy Syrii - poinformował Reuters. Wcześniej na terytorium Turcji spadły pociski, którymi dżihadyści ostrzelali to syryjskie miasto.

Bomby spadły na kompleks gazowy dżihadystów

Siły koalicji pod wodzą USA przeprowadziły w niedzielę wieczorem ataki powietrzne na znajdujący się w rękach dżihadystów główny kompleks gazowy we wschodniej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Ławrow o "kodzie genetycznym" NATO

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w sobotę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA, m.in. za to, że "w sposób nieograniczony usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie" przeciw ludności rosyjskojęzycznej.

Zniszczyć dżihadystów, potem obalić Asada. Wielka gra na Bliskim Wschodzie

Amerykańsko-arabska koalicja atakuje wspólnie dżihadystów, ale cele polityczne nie do końca ma zbieżne. Sunnickie monarchie mają nadzieję, że współpraca z USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii zapewni im "wolną rękę", żeby potem obalić reżim Baszara el-Asada, sojusznika Iranu w regionie. Z kolei Waszyngton interesuje całkowite rozbicie dżihadystów i ocalenie rządu w Iraku, uważanego za sprzymierzeńca Iranu.