Służby wojskowe

Służby wojskowe

Mundurowi z niższym chorobowym i pod lupą ZUS. Prezydent złożył podpis

Bronisław Komorowski podpisał ustawę zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i pozostałych ubezpieczonych - informuje Kancelaria Prezydenta. Żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, służba więzienna, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną 80-procentowy zasiłek, a nie tak jak dotąd 100-procentowy.

15 lat w NATO: polska armia dogania europejską czołówkę

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

"Nie pozwolimy odwrócić biegu historii". Partia ma nowe cele dla Chin

Chiny zapowiadają walkę z zanieczyszczeniem, korupcją i terroryzmem - oświadczył w środę chiński premier Li Keqiang, otwierając w Pekinie tegoroczne obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, chińskiego parlamentu. Li zapowiedział, że wzrost gospodarczy Chin w 2014 roku powinien wynieść 7,5 proc. Ujawnił też plany zwiększenia budżetu obronnego o 12,3 proc.

Dwóch kolejnych szefów SKW do dymisji

Dwóch zastępców pełniącego obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Piotra Pytla do dymisji. Zdaniem dziennika.pl ich odwołania chciał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że zastępcy sami złożyli rezygnacje.

Żołnierz jednostki GROM zginął w Afganistanie

Żołnierz GROM-u, kapitan Krzysztof Woźniak, zginął w Afganistanie. Miał 36 lat, w Afganistanie był po raz czwarty. Kilku innych żołnierzy zostało rannych. Kpt. Woźniak to pierwszy żołnierz GROM, który zginął w czasie misji bojowej.

Szybsze wyjście z Afganistanu?

- Możemy przyspieszyć w tym roku przekazywanie Afgańczykom zadań ochrony bezpieczeństwa ich kraju i wycofywanie z Afganistanu wojsk USA - powiedział w piątek prezydent Barack Obama po spotkaniu z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.

Proces ws. Nangar Khel odroczony do stycznia. Będzie nowy obrońca

Do stycznia 2013 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył we wtorek proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. Sąd przychylił się do wniosku jednego z oskarżonych o przyznanie obrońców z urzędu. Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że ci sami adwokaci nie mogą bronić dwóch oskarżonych, bo możliwy jest konflikt między ich liniami obrony.

Minister Obrony: Sprawa Nangar Khel zmieniła wojsko

- Na pewno to co się stało zmieniło polskie wojsko - powiedział Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odnosząc się do sprawy Nangar Khel. Jutro mija pięć lat od incydentu do jakiego doszło w wiosce Nangar Khel w Afganistanie.

Prokuratura zbada billingi gen. Petelickiego

Warszawska prokuratura dostała spis billingów gen. Sławomira Petelickiego. Teraz będzie je analizować, m.in. pod kątem ustaleń, z kim najczęściej generał kontaktował się w ostatnim okresie życia.

Boeing kpt. Wrony pójdzie do wojska? GROM chce w nim odbijać zakładników

Dowództwo Wojsk Specjalnych chce kupić od LOT-u Boeinga 767, którym kpt. Tadeusz Wrona lądował awaryjnie na Okęciu – dowiedział się portal tvn24.pl. Ale nie oznacza to, że wojsko zamierza podjąć się remontu samolotu i nim latać. Jeśli strony porozumieją się co do ceny, kadłub maszyny trafi na poligon wojskowy. – Chcielibyśmy aby służył żołnierzom, między innymi z jednostki GROM, do ćwiczeń, na przykład odbijania zakładników – wyjaśnia rzecznik MON Jacek Sońta.

Gen. Skrzypczak nowym wiceministrem obrony

Były dowódca Wojsk Lądowych, a ostatnio doradca szefa MON gen. Waldemar Skrzypczak został wiceministrem obrony odpowiedzialnym za zakupy - poinformował we wtorek szef MON Tomasz Siemoniak. Skrzypczak zapowiedział reorganizację pionu uzbrojenia w resorcie.

"To było samobójstwo planowane od dawna"

- W pierwszej chwili nie wierzyłem, to jest niemożliwe - nie Sławek. (...) Potem, gdy zaczęło do mnie napływać coraz więcej informacji, nabrałem przekonania, że to było samobójstwo planowane od dłuższego czasu - powiedział w "Kropce nad i" były szef UOP Gromosław Czempiński, pytany o śmierć gen. Sławomira Petelickiego. Czy istniała lista "osób zagrożonych"? - To salonowe plotki - uznał.

Kaczyński: te osoby dostawały po głowie. Wśród nich był Petelicki

- Te osoby dostają kolejno po głowie, ale nie w tym sensie, żeby je zabijano, ale wytacza im się procesy i robi różne rzeczy. W tym gronie był wymieniony także generał Petelicki. No i nagle ginie - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się po raz kolejny do zagadkowej śmierci gen. Petelickiego i do swoich słów w tej sprawie. Właśnie w związku z nimi Kaczyński ma zostać przesłuchany przez prokuratora.