Kolorowe niebo na dobry początek dnia - takie zdjęcia z piątkowego poranka przesyłają nam Reporterzy 24. U Was było równie efektownie? Podzielcie się zdjęciami na Kontakcie 24!
By uchwycić moment przelotu ISS na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy, trzeba mieć dużo szczęścia. Warto jednak czekać na odpowiedni moment. Zobaczcie efekt.
Żaneta Geltz, redaktor naczelna magazynu "Hipoalergiczni" wyjaśniała reporterce TVN Meteo Active co należy wiedzieć i o czym pamiętać podczas opalania się.
Jeden z fotografów kosmosu uchwycił na Słońcu tzw. protuberancję. Zdjęcie obiegło media społecznościowe, gdyż kształt zjawiska przypomina niektórym wieżę Eiffela.
- Oparzenia słoneczne nabyte zwłaszcza w dzieciństwie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka, dlatego chrońmy dzieci w czasie upałów - apeluje onkolog kliniczny dr Michał Piątek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.
To było malownicze zakończenie dnia. W wielu regionach zachodzące słońce i chmury utworzyło podniebny spektakl. Niebo wyglądało jakby zapłonęło. "Czerwone niebo zwiastuje pogorszenie pogody" informuje nasz synoptyk. Wiele zdjęć czerwonego nieba dostaliśmy na skrzynkę Kontaktu 24.
18 czerwca doszło do ogromnego wybuchu na Słońcu. Naukowcy z NASA uwiecznili go na niesamowitym filmie. Jesteście ciekawi efektu ich pracy? Warto zobaczyć.
Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
W drugim dniu długiego weekendu pogoda dopisała wszystkim - i tym opalającym się nad morzem i tym spacerującym po górach. Przez cały piątek na niebie nie było ani jednej chmurki. Zawdzięczamy to silnemu wyżowi i suchemu jak pieprz powietrzu.
Tyle słońca nie było od 73 lat. Kwiecień 2015 roku na zazwyczaj pochmurnych i deszczowych Wyspach Brytyjskich był rekordowo słoneczny. Odnotowano także rekordy termiczne. Pogodą w tym miesiącu kierował rozległy wyż.
Ostre słońce wiosną i latem sprawia kierowcom duży kłopot. W trosce o swoje oczy i bezpieczeństwo innych powinni bezwzględnie nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne i zachować czujność w sytuacjach, gdy nawet sokoli wzrok może nas zawieść - apelują okuliści.
Strumienie słoneczne, znane również jako pętle magnetyczne lub protuberancje słoneczne, można zobaczyć w szczegółach, dzięki nowym obserwacjom, wykonanym przez teleskop słoneczny w naziemnym obserwatorium Big Bear w Kaliforni.
Z wielu miejsc na Ziemi - lecz niestety nie z Polski - można było podziwiać zaćmienie Księżyca. Maksimum nastąpiło o godz. 14. Zaćmienie rozpoczęło się o 11.01, a zakończyło się o 16.59.
W piątek Księżyc przysłonił Słońce. Na zdjęciach satelitarnych doskonale widać, jak cień rzucany przez naszego naturalnego satelitę wędruje po Europie. Jak informuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski w rezultacie zjawiska doszło do nieznacznego spadku temperatury.
W piątek przed południem będzie można zobaczyć z terenu Polski częściowe zaćmienie Słońca. Do obserwacji należy wcześniej się przygotować. Oko nie powinno być bezpośrednio narażone na promieniowanie słońca.