Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Premier Czech w trakcie swojej czterodniowej wizyty w Rosji skupia się co prawda na sprawach energetycznych i współpracy gospodarczej, ale niewykluczone, że nie uda mu się uniknąć tematu, który w ostatnich dniach wstrząsnął Czechami i dotyczy relacji z Rosją. Chodzi o dramatyczną akcję na praskim lotnisku, gdy ministrowie rządu premiera Petra Neczasa na próżno usiłowali zapobiec ekstradycji rosyjskiego biznesmena do Moskwy.

Tbilisi zamierza wysłać do Moskwy notę wyrażającą zaniepokojenie instalacją ogrodzenia na administracyjnej granicy Osetii Południowej i Gruzji. Niektóre doniesienia mówią, że przy okazji grodzenia Rosjanie przesunęli nieuznawaną przez przytłaczającą większość państw "granicę" o kilkaset metrów na korzyść Osetyjczyków.

Prezydent Barack Obama spotkał się w środę z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Rozmowy - jak poinformował Biały Dom - dotyczyły rozwoju dwustronnych stosunków, w tym współpracy antyterrorystycznej.

Były pracownik amerykańskiej ambasady w Moskwie, a obecnie ekspert ds. korupcji, został uznany za "persona non grata" i wydalony z Rosji - twierdzi "New York Times". Nieoficjalnie wiadomo, że miało to być spowodowane tym, że odmówił rosyjskiemu agentowi próbującemu go zwerbować do współpracy.

Tajny rosyjski oddział specjalny Zasłon mógł zostać wysłany do Syrii - twierdzi amerykański ekspert ds. rosyjskich służb specjalnych Mark Galeotti. Komandosi Zasłonu to elita elit rosyjskich służb specjalnych. Są wysyłani jedynie do najtrudniejszych zadań, wymagających niesztampowego i mało oficjalnego rozwiązania. Zdaniem Amerykanina, oznacza to, że Moskwa szykuje się na ostatnie rozdanie w Syrii.

Jego schwytanie w Rosji wprawiło Amerykanów w nie lada zakłopotanie. Teraz domniemany amerykański szpieg będzie musiał się tłumaczyć z zamieszania już w domu. W niedzielę odleciał za ocean.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że Iran musi wziąć udział w planowanej międzynarodowej konferencji w sprawie zakończenia wojny domowej w Syrii, ale kraje zachodnie chcą ograniczyć liczbę jej uczestników.

Kreml oświadczył, że skandal szpiegowski może utrudnić wysiłki na rzecz poprawy stosunków z USA. Rosjanie dodali jednak od razu, że poza wydaleniem oskarżonego o szpiegostwo amerykańskiego dyplomaty nie zamierzają podejmować innych działań.

Sytuacja w Syrii była we wtorek głównym tematem rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Putin podjął gościa w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym. Spotkanie nie przyniosło spektakularnych efektów.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu uda się w przyszłym tygodniu do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem - ogłosił Kreml. Według źródeł w Tel Awiwie szef rządu izraelskiego chce rozmawiać o dostawach rosyjskiej broni dla Syrii.

Damaszek wyraził ostrożny optymizm wobec zbliżenia Rosja-USA w kwestii syryjskiej, do którego doszło w tym tygodniu, gdy oba kraje porozumiały się w sprawie doprowadzenia do spotkania uczestników konfliktu w Syrii przy stole negocjacji. Wdzięczny Rosji jest też sekretarz stanu USA John Kerry.

Prezydenci Władimir Putin i Barack Obama uzgodnili, że będą podtrzymywać bliskie kontakty pomiędzy służbami specjalnymi USA i Rosji oraz współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas igrzysk olimpijskich w Soczi - poinformował Kreml. Prezydenci przeprowadzili w poniedziałek rozmowę telefoniczną - już co najmniej drugą od zamachu w Bostonie 15 kwietnia.

Wygląda na to, że pierwsza od dekady wizyta premiera Japonii w Rosji nie przyniesie konkretów, tylko kilka dobrze brzmiących i niezobowiązujących deklaracji. Shinzo Abe z prezydentem Władimirem Putinem rozmawiał m.in. o sporze terytorialnym o Wyspy Kurylskie i programie zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.