Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

10 przykładów na to, jak polityka Putina może zmienić świat

Kryzys ukraiński i rosyjska inwazja na Krym zatrzęsły dotychczasowym porządkiem świata i mogą przynieść jeszcze poważniejsze przetasowania. Oto 10 przygotowanych przez agencję Reutera przykładów tego, jak polityka Władimira Putina wpływa na światową politykę.

Berlin, Paryż i Warszawa chcą konferencji ws. Ukrainy. "Docenilibyśmy udział Rosji"

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Był doradcą Putina. Wieszczy, że Moskwa sięgnie po Finlandię

Andriej Iłłarionow, doradca ekonomiczny Władimira Putina w latach 2000-2005, uważa, że rosyjski prezydent nie spocznie, dopóki nie przywróci "historycznej sprawiedliwości". Według Rosjanina ma to oznaczać podporządkowanie Rosji nie tylko Białorusi i państw bałtyckich, ale i Finlandii, która niegdyś podlegała rosyjskim carom.

Duma wypowiedziała Kijowowi umowę o Flocie Czarnomorskiej

Zgodnie z przewidywaniami Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, jednomyślnie uchwaliła ustawę o wypowiedzeniu Ukrainie dwustronnych umów o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na Krymie. Po aneksji pólwyspu Rosjanie nie widzieli potrzeby podtrzymywania swoich zobowiązań.

Tymoszenko jako prezydent wysunie "roszczenia materialne za aneksję Krymu"

Julia Tymoszenko zapewniła, że jeśli wygra wybory prezydenckie, nie odda ani centymetra ukraińskiej ziemi. Partia Batkiwszczyna wysunęła w sobotę jej kandydaturę na prezydenta. - Na stanowisku prezydenta - jeśli mi je powierzycie - nie oddam więcej agresorowi ani jednego centymetra ukraińskiej ziemi - oznajmiła była premier w sobotę na zjeździe swojej partii.

Kreml o rozmowie z Obamą: Putin przekonał go do rozmów o "ekstremistach"

Władimir Putin skupił się w rozmowie z Barackiem Obamą na tłumaczeniu prezydentowi USA, jak bardzo ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli swojego kraju i zasugerował, by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizowaniu sytuacji na Ukrainie. Dodał, że niepokoją go trudne warunki życia w Naddniestrzu, które jest izolowane od świata - czytamy w sobotnim komunikacie Kremla po rozmowie telefonicznej szefów państw.

Cały Krym pod kontrolą Rosjan. Putin zadowolony z "profesjonalizmu" wojska

- Wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy pozostali wierni władzom w Kijowie, opuścili już Krym - oznajmił rosyjski minister obrony, Sergiej Szojgu. Wszystkie bazy ukraińskiego wojska na półwyspie są pod kontrolą Rosjan. Władimir Putin tymczasem oznajmił, że niedawne wydarzenia na Krymie zademonstrowały wysoki poziom wyszkolenia rosyjskich sił zbrojnych.

Ekspert: Putin rozkołysał rosyjski nacjonalizm. Ukraina to nie koniec

Obawiam się, że patrzymy dopiero na pierwszą fazę kryzysu, który rozgrywa się na peryferiach Sojuszu, dlatego zwrócenie uwagi Stanów Zjednoczonych na Europę Środkową i Północną będzie długoterminowe - mówił w TVN24 Biznes i Świat Andrew Michta, analityk Center for European Policy Analysis. Komentując kryzys na Ukrainie i działania Rosji w regionie ocenił, że "nie ma w kartach" umowy, która sprawiłaby, że Władimir Putin zechciałby obecny konflikt zakończyć na tym etapie.

Najpierw dywersanci, potem armia? "100 tys. rosyjskich żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą"

Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą - oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij. Według byłego ministra obrony i byłego sekretarza RBNiO Jewhena Marczuka, "najbliższe dwa dni mogą być najtrudniejsze w historii niepodległej Ukrainy". Marczuk nakreślił również możliwy scenariusz inwazji: na początku ludzie bez mundurów, potem rosyjskie wojska.

Rosjanie w Argentynie? Moskwa "zaskoczona"

Rosja nie zamierza budować bazy wojskowej w Argentynie - poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej. Informacje takie pojawiły się na początku tygodnia w niektórych mediach, jednak Moskwa zdecydowanie im zaprzeczyła. Jak podkreślono w komunikacie jest to "prowokacyjna kaczka dziennikarska".