Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Dlaczego Ukraina nie radzi sobie z "zielonymi ludzikami"? Sześć powodów

W marcu zatrzymaliśmy więcej szpiegów i agentów Rosji, niż przez poprzednie 23 lata – ogłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, dodając, że "nie nadąża z łapaniem". Czy to powód do dumy? Przeciwnie. To pokazuje skalę penetracji Ukrainy przez rosyjski wywiad. Zresztą większym zagrożeniem są nie dywersanci w Doniecku czy Ługańsku, lecz agenci w Kijowie - na ważnych stanowiskach w administracji, wojsku i służbach specjalnych.

Unia Europejska wspólnie odpowie na list Putina

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział , że będzie wspólna odpowiedź Unii Europejskiej na list prezydenta Rosji Władimira Putina, skierowany do 18 przywódców krajów europejskich w sprawie gospodarki Ukrainy.

Spotkanie z Ukrainą? Rosja mówi, że zgody nie ma

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zaprzeczyło, jakoby zapadła już decyzja o przeprowadzeniu 17 kwietnia w Genewie spotkania szefów dyplomacji Ukrainy, Unii Europejskiej, USA i Rosji w sprawie kryzysu ukraińskiego.

"Gazowy" list Putina. Ekspert: Majstersztyk rosyjskiej dyplomacji

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców osiemnastu krajów europejskich, w którym ostrzegł, że rosyjsko-ukraiński spór o gaz może się odbić na dostawach surowca dla UE. - Majstersztyk rosyjskiej dyplomacji i przygotowanie do zmniejszenia dostaw gazu na rynek ukraiński - tak list ocenia ekspert Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW Szymon Kardaś.

"Kryzys ukraiński może wykoleić rozmowy z Iranem"

Po zakończonej w środę kolejnej rundzie rozmów mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego informowano o postępie. Jednak jeśli skłócona z Zachodem Rosja, kluczowy uczestnik negocjacji, przestanie współpracować, tym prędzej zakończą się one fiaskiem.

USA, Rosja, Ukraina i UE mają spotkać się 17 kwietnia

Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego - poinformowali unijni dyplomaci. O chęci goszczenia rozmów oznajmił MSZ Szwajcarii.

Rasmussen: 40 tys. Rosjan nad ukraińską granicą

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przestrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na Ukrainie i podkreślił, że Rosja musi wycofać swe wojska spod granicy z Ukrainą, jeśli chce rozpocząć dialog na temat tamtego kryzysu.

Kerry znów dzwonił, a Ławrow przedstawił ten sam pomysł

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w środę w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że celem zbliżających się rozmów "czwórki" (Rosja, USA, UE i Ukraina) powinno być doprowadzenie do równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego, przede wszystkim zaś zmiana konstytucji Ukrainy. Tym samym powtórzył stanowisko Kremla powtarzane od kilku tygodni w prawie każdym oficjalnym komunikacie strony rosyjskiej.