Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosja przywróciła w niedzielę połączenie kolejowe z Koreą Północną. Państwowe Koleje Rosyjskie (RŻD) podały, że licząca 54 kilometry trasa z położonej na Dalekim Wschodzie Rosji miejscowości Chasan do północnokoreańskiego portu Rason pozwoli na eksport węgla i import towarów z Korei Południowej i innych państw Azji.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował w niedzielę próby państw Zachodu w wykorzystaniu porozumienia o rozbrojeniu Syrii do przeforsowania w ONZ rezolucji umożliwiającej przeprowadzenie ataku. Powiedział, że Rosja i Chiny zawsze będą przeciwko. Ławrow zaznaczył, że Rosja jest gotowa wysłać do Syrii wojska, które zabezpieczą pracę specjalnych wysłanników ONZ ds. broni chemicznej.

Nie idźcie śladami hetmana Mazepy! - teki apel skierował do Ukraińców doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew w związku z planami podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

Wpływy Federacji Rosyjskiej w państwach należących do ZSRR wciąż pozostają silne. Prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon, skierował do parlamentu porozumienie, na mocy którego rosyjskie wojska będą stacjonowały w kraju do 2042 roku.

Władze Rosji zaostrzyły przepisy dla mołdawskich gastarbeiterów, co spowodowało, że w ciągu kilku ostatnich tygodni z rosyjskiego terytorium deportowano tysiące z nich - poinformowała we wtorek mołdawska gazeta "Panorama".

Syryjska opozycja konsekwentnie odmawia udziału w rozmowach dyplomatycznych z reżimem Baszara el-Asada. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow sugeruje, że przeciwników prezydenta należałoby " może zmusić" do rozmów.

ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik organizacji. To pierwszy krok w planie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem, zaproponowanym przez Rosję. W tej sprawie w czwartek w Genewie rozmawiać mają Siergiej Ławrow i John Kerry.

CIA rozpoczęła już dostawy broni dla syryjskich rebeliantów - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post" na swych stronach internetowych, powołując się amerykańskie źródła rządowe. Na łamach "New York Times" prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny ostrzegł USA przed interwencją wojskową w Syrii.

Rosyjską propozycję, by przekazać syryjskie arsenały chemiczne pod międzynarodowy nadzór w celu ich zniszczenia, należy poddać dwóm testom - powiedział w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Ich spełnienie byłoby podstawą dla Baracka Obamy, aby wstrzymywać się z wydaniem rozkazu do ataku.

Petersburski szczyt G20 udowodnił po raz kolejny, że Rosja z obrony Asada nie zrezygnuje. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ blokuje wszelkie inicjatywy. Twierdzi, że to opozycja odpowiada za zbrodnie, a w jej szeregach dominują "terroryści". Dostarcza Damaszkowi broń i doradców wojskowych, wspiera reżim informacjami wywiadowczymi. Mówi stanowcze "niet" międzynarodowej interwencji w Syrii. Dlaczego Rosja tak bardzo angażuje się w obronę dyktatora?

Szczyt G20 nad Newą już zdominowały problemy Syrii oraz relacji Putina z Obamą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Kreml - w ramach wyraźnego ochładzania relacji z USA - sugerował takie rozsadzenie uczestników szczytu przy stole, by Putin i Obama byli daleko od siebie. Scenariusz "angielsko-łaciński" miał zastąpić rosyjski i cyrylicę. Kiedy jednak politycy zajęli miejsca, trudno się było doszukać porządku alfabetycznego.

Na 11-12 mld dolarów rocznie oszacował doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew potencjalne korzyści, jakie Ukraina odniesie, jeśli zrezygnuje ze stowarzyszenia z Unią Europejską i przyłączy się do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.

Rosyjscy parlamentarzyści chcą się udać do Waszyngtonu, by przekonać członków amerykańskiego Kongresu do odrzucenia wniosku Baracka Obamy o zgodę na interwencję wojskową w Syrii - poinformowała przewodnicząca wyższej izby rosyjskiego parlamentu Walentina Matwijenko w rozmowie z Władimirem Putinem.