Resort zdrowia

Resort zdrowia

Ministerstwo zdrowia odpowiada na oświadczenie prof. Jerzego Szaflika, odwołanego w sierpniu z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Jak informuje resort, przyczyną jego odwołania były nieprawidłowości związane z działalnością jego prywatnego centrum mikrochirurgii oka, a nie Banku Tkanek Oka.

Kontrola w Banku Tkanek Oka nie stwierdziła naruszenia przepisów - informuje prof. Jerzy Szaflik, odwołany w sierpniu ze stanowisk szefa banku i konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Zarzuty Ministerstwa Zdrowia nie miały uzasadnienia - ocenia na podstawie wyników kontroli resortowej.

Centrum medyczne w centrum handlowym - Enel-Med otworzy w 2014 roku nową placówkę w warszawskiej Promenadzie. To będzie siódmy oddział spółki w Warszawie. O plany tej firmy medycznej pytaliśmy Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu.

Informacje, które otrzymuję ws. Centrum Zdrowia Dziecka są niepokojące - powiedział w RMF FM minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o sposób zarządzania majątkiem trwałym, majątkiem obrotowym i o to, jak budował się dług w tym szpitalu. - Dyrekcja CZD podejmowała w ostatnich latach decyzje, które wzbudzają kontrowersje - przyznał minister.  

98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapowiedział jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - Skutki rządów osoby, która kompetencji nie ma (...) są fatalne dla polskich pacjentów, w tym chorych dzieci - oświadczył na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Koniec z centralnym planowaniem w służbie zdrowia. Zamiast jednego NFZ-tu w Warszawie, świadczenia w zależności od potrzeb i charakterystyki województwa, miałyby kontraktować regionalne oddziały funduszu. Taki jest najnowszy pomysł uzdrowienia naszej służby zdrowia według Bartosza Arłukowicza. Pomysł mocno znajomy, bo pamiętamy jeszcze regionalne kasy chorych. Czym zatem ministerstwo chce nas zaskoczyć?

Minister Bartosz Arłukowicz zbiera gromy od opozycji za złą sytuację w służbie zdrowia. - Pan minister, niestety, nie raczy powiedzieć, co zamierza - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bolesław Piecha z PiS. Marek Balicki z SLD zwracał z kolei uwagę na problem niedofinansowania służby zdrowia.

- Mamy sytuację dość typową pod koniec każdego roku - wtedy, kiedy rozpoczyna się bój w każdej jednostce - w ten sposób w czwartek premier Donald Tusk skomentował ostatnie problemy finansowe w placówkach służby zdrowia. Szef rządu podkreślił, że więcej pieniędzy powinno trafiać bezpośrednio do pacjenta.

- Opozycja nie walczy o dzieci, tylko walczy z ministrem zdrowia i szefem NFZ - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Mówił też, że "problemów w służbie zdrowia jest ogrom", ale nie da się ich rozwiązać w ciągu tygodni czy miesięcy.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaniem ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaneim ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.

- Jarosław Kaczyński dziś przekroczył kolejny standard. Kilka tygodni temu wysadzał Polskę trotylem, dziś jako oręża politycznego używa dzieci - powiedział podczas konferencji minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W ten sposób odniósł się do słów prezesa PiS, który zagroził wotum nieufności dla szefa MSZ, jeśli "za tydzień dzieci nie będą leczone".

- Mamy za mało pieniędzy, ale musimy się w nich zmieścić - mówi Agnieszka Pachciarz, szefowa NFZ, pytana o problemy szpitali, które muszą wstrzymywać planowe przyjęcia i zabiegi. Według niej taka praktyka "świadczy o tym, że dyrektorzy szpitali źle planują". Tę opinię ostro krytykuje Bolesław Piecha z PiS.

Trzydzieści procent dolnośląskich szpitali sądzi się z NFZ za nadwykonania. Suma z jaką fundusz zalega placówkom za zabiegi to łącznie aż 43 miliony złotych.