Resort zdrowia

Resort zdrowia

PSL nie przesądza, jak na najbliższym posiedzeniu Sejmu zagłosuje nad wnioskiem o odwołanie ministra zdrowia. Decyzję podejmie po spotkaniu z Bartoszem Arłukowiczem. - Chcemy, aby dał nam argumenty, by go bronić - powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Kończą się prace nad ustawą o decentralizacji NFZ.

- Kara nie dyskwalifikuje dr. Mirosława G jako lekarza, to nie ma to wpływu na jego rozwój zawodowy - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, komentując skazanie dr. Mirosława G. na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata za przyjmowanie łapówek. W opinii Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA najważniejsze jest to, że wyrok jest skazujący. Jednak zdaniem Beaty Kempy z SP, kara w zawieszeniu jest nieskuteczna.

Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL. Należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości.

Ministerstwo zdrowia odpowiada na oświadczenie prof. Jerzego Szaflika, odwołanego w sierpniu z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Jak informuje resort, przyczyną jego odwołania były nieprawidłowości związane z działalnością jego prywatnego centrum mikrochirurgii oka, a nie Banku Tkanek Oka.

Kontrola w Banku Tkanek Oka nie stwierdziła naruszenia przepisów - informuje prof. Jerzy Szaflik, odwołany w sierpniu ze stanowisk szefa banku i konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Zarzuty Ministerstwa Zdrowia nie miały uzasadnienia - ocenia na podstawie wyników kontroli resortowej.

Centrum medyczne w centrum handlowym - Enel-Med otworzy w 2014 roku nową placówkę w warszawskiej Promenadzie. To będzie siódmy oddział spółki w Warszawie. O plany tej firmy medycznej pytaliśmy Adama Rozwadowskiego, prezesa Enel-Medu.

Informacje, które otrzymuję ws. Centrum Zdrowia Dziecka są niepokojące - powiedział w RMF FM minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wyjaśnił, że chodzi o sposób zarządzania majątkiem trwałym, majątkiem obrotowym i o to, jak budował się dług w tym szpitalu. - Dyrekcja CZD podejmowała w ostatnich latach decyzje, które wzbudzają kontrowersje - przyznał minister.  

98 proc. szpitali podpisało już kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2013 r. Pacjenci mogą czuć się bezpieczni - zapewnił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zapowiedział jednocześnie, że Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi kontrolę dotyczącą przepływów finansowych w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - Skutki rządów osoby, która kompetencji nie ma (...) są fatalne dla polskich pacjentów, w tym chorych dzieci - oświadczył na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Koniec z centralnym planowaniem w służbie zdrowia. Zamiast jednego NFZ-tu w Warszawie, świadczenia w zależności od potrzeb i charakterystyki województwa, miałyby kontraktować regionalne oddziały funduszu. Taki jest najnowszy pomysł uzdrowienia naszej służby zdrowia według Bartosza Arłukowicza. Pomysł mocno znajomy, bo pamiętamy jeszcze regionalne kasy chorych. Czym zatem ministerstwo chce nas zaskoczyć?

Minister Bartosz Arłukowicz zbiera gromy od opozycji za złą sytuację w służbie zdrowia. - Pan minister, niestety, nie raczy powiedzieć, co zamierza - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bolesław Piecha z PiS. Marek Balicki z SLD zwracał z kolei uwagę na problem niedofinansowania służby zdrowia.

- Mamy sytuację dość typową pod koniec każdego roku - wtedy, kiedy rozpoczyna się bój w każdej jednostce - w ten sposób w czwartek premier Donald Tusk skomentował ostatnie problemy finansowe w placówkach służby zdrowia. Szef rządu podkreślił, że więcej pieniędzy powinno trafiać bezpośrednio do pacjenta.

- Opozycja nie walczy o dzieci, tylko walczy z ministrem zdrowia i szefem NFZ - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 wiceszef PO Grzegorz Schetyna. Mówił też, że "problemów w służbie zdrowia jest ogrom", ale nie da się ich rozwiązać w ciągu tygodni czy miesięcy.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaniem ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.

- Nie ma mowy o żadnym dorzucaniu, ale innym spojrzeniu na wycenę procedur medycznych - tak minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odpowiedział w "Faktach po Faktach" na apel Jarosława Kaczyńskiego, który - zdaneim ministra - "kazał mu dosypać pieniędzy z worka". Oprócz korekty wyceny części świadczeń pediatrycznych minister zapowiedział zmianę w sposobie zarządzania instytutami tak, by przestrzegały dyscypliny finansowej.