Resort zdrowia

Resort zdrowia

- Pozytywny przekaz płynący z filmu "Bogowie" przenosi się na całą transplantologię: jest mniej odmów, mniej sprzeciwów, a co za tym idzie więcej uratowanych chorych - uważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Czy można więc mówić o efekcie "Bogów"? - Coś jest na rzeczy - przyznaje jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Religi.

Rewolucja w pracy lekarzy rodzinnych? Ministerstwo zdrowia chce im zabrać dodatkowe wynagrodzenie za leczenie chorych na serce, cukrzycę i choroby dróg oddechowych. W zamian podwyższeniu ma ulec tzw. stawka kapitacyjna. Lekarze w to ostatnie zapewnienie jednak nie wierzą. [Materiał "Faktów" TVN]

Czy informując pracodawcę o chorobie trzeba mieć na to od razu dowód w postaci wypisanego L4? - Nie ma takiej koniecznosci - uspokaja Izabela Szczygielska z kancelarii WKB. Zwolnienie chorobowe można dostarczyć później, bo lekarz może je wystawić z datą wsteczną.

- Czy te pary będą losowane? Jeżeli tak, to kto, sierotka Marysia będzie losowała? - pytał Bolesław Piecha z PiS o sposób wyboru par, które będą poddawane zabiegowi in vitro refundowanemu przez państwo. Poseł po raz kolejny zapowiedział, że PiS program ws. in vitro będzie chciał zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

Naczelna Izba Lekarska ostro skrytykowała ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki. "Dramatyczna organizacja systemu opieki zdrowotnej oraz biurokratyzowanie zawodu lekarza, w tym także lekarza zajmującego się małymi pacjentami świadczą o Panu Ministrze źle - nie tylko w kontekście administratora, ale i lekarza pediatry" - napisano w wydanym oświadczeniu.

- System ratownictwa medycznego, który został stworzony kilka lat temu, jest zły - ocenił Jerzy Owsiak w "Faktach po Faktach", komentując sprawę śmierci 2,5-letniej Dominiki. Szef WOŚP dodał, że nie chce "polowania na lekarzy", ale należy "dyskwalifikować tych, którzy są źli i psują opinie innym." Jego żona Lidia, odnosząc się do wydanego w sobotę specjalnego oświadczenia, zapewniła, że WOŚP nadal będzie działać.

W Sejmie odbyła się debata nad wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - Panie ministrze, czas podać się do dymisji - mówił Bolesław Piecha (PiS). Poparcie wniosku zadeklarowały pozostałe kluby opozycyjne, broniła ministra koalicja rządząca. Sam Arłukowicz zaapelował do opozycji, by nie straszyła pacjentów. Głosowanie nad wnioskiem zaplanowano na piątek.

Doktor Krzysztof Majdyło wygrał proces z NFZ. Fundusz żądał 56 tys. zł od lekarza za źle wystawione recepty na leki refundowane. Sąd w Gdańsku stwierdził, że metoda naliczania kar przez NFZ jest niezgodna z prawem. To pierwszy taki wyrok w Polsce.

- Nie znam relacji między ministrem zdrowia i Jerzym Owsiakiem - tak premier skomentował wypowiedź szefa WOŚP, który przyznał w TVN24, że z Bartoszem Arłukowiczem "nie ma żadnych relacji". - Jeśli jest potrzebna jakaś pomoc, współpraca z dowolnym resortem, w tym resortem zdrowia, ja jeszcze dziś dowiem się, na czym polega problem - zapewnił Donald Tusk na konferencji prasowej.

- Gdybym był złośliwy, to bym poprosił o przypomnienie nazwiska pana ministra zdrowia - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jerzy Owsiak, pytany jak mu się układa współpraca z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. - Nie mam żadnych relacji i taka jest prawda - zaznaczył Owsiak.