Resort zdrowia

Resort zdrowia

Problemy z wyborem szefa GIF

Władze podejmują kolejną już próbę wyłonienia szefa Głównej Inspekcji Farmaceutycznej. Konkurs pozostaje nierozstrzygnięty od 1 grudnia - czas mija, a problemy się piętrzą. Oby ceny za to nie musieli płacić pacjenci. Anna Wilczyńska.

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Uciekał w pracę, nie cieszyło go spędzanie czasu z żoną i dziećmi. Ona myślała o rozstaniu. Okazało się, że wycofanie emocjonalne to nie brak uczuć, a jeden z pierwszych objawów glejaka, nowotworu mózgu, na którego nie ma lekarstwa. - Jest systemowy opór w tym, by leczyć takich pacjentów jak Janek. Bo przecież to choroba nieuleczalna, pacjent i tak umrze. System traktuje ich jak straconych - mówi Anna Hernik.

Wolna amerykanka w Polsce. "W przyszłości będzie można kogoś bardzo łatwo szantażować za pomocą DNA"

Genealogia genetyczna, nowa metoda ścigania przestępców, pozwala na rozwiązanie nierozwiązywalnych dotąd zagadek kryminalnych - to fakt. Faktem jest też, że może - jak nic innego dotąd - ograniczyć wolności obywatelskie, narazić miliony ludzi na szantaż, a nawet ułatwić tworzenie precyzyjnie zaprogramowanej broni masowego rażenia. Dyskusja prowadzona jest na świecie, ale nie w Polsce, gdzie - jak alarmują nas eksperci - wciąż jesteśmy na "genetycznym dzikim zachodzie". A to bardzo zła wiadomość. 

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Prezes UODO Mirosław Wróblewski bada szereg spraw, w których była władza arbitralnie sięgała po dane kobiet, ofiar przestępstw czy lekarzy, a jego poprzednik Jan Nowak, nominat PiS, nie reagował. Na przykład, kiedy TVP Info ujawniło dane syna posłanki PO Magdaleny Filiks. - Decyzja [o odmowie wszczęcia postępowania - red.] była bezduszna i biurokratyczna. Ta sprawa musi być bezwzględnie wyjaśniona - mówi Wróblewski w wywiadzie dla tvn24.pl.

Rośnie popularność medycznej marihuany

W zeszłym roku w naszym kraju sprzedano łącznie ponad 4,5 tony konopi medycznych. Cztery razy więcej niż w roku 2022. W zeszłym roku zrealizowano 27 razy więcej recept niż w 2020. Ministerstwo zapowiada, że się temu przyjrzy. Anna Wilczyńska.

Pacjenci wciąż czekają na e-rejestracje

Dziennikarze pytają o e-rejestracje, czyli elektroniczny system zapisów do lekarzy. Miał funkcjonować, a jest w realizacji. Przypomnijmy, że był wśród 100 obietnic rządu. Wszystko wskazuje na to, że na razie pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość, kalendarz i dobrą pamięć – muszą też pamiętać, aby nie zapominać o odwoływaniu swoich wizyt. Anna Wilczyńska.