ptaki

ptaki

Mądre i sprytne ptaki często mylone z krukami

Gawrony na stałe wpasowały się w krajobraz dużych miast. Ptaki te nie mają jednak łatwego życia. Cały czas są mylone ze swoimi kuzynami - krukami, co nie zawsze stawia je w dobrym świetle. A gawrony to bardzo ciekawe i sprytne, jak kruki, ptaki.

Wrony wciąż zaskakują inteligencją

Wrony z Nowej Kaledonii potrafią rozwiązywać logiczne zagadki, czy też budować własne narzędzia. Ostatnio naukowcy zauważyli, że ptaki te używają tych narzędzi do przenoszenia pożywienia i innych rzeczy. Jakie jeszcze umiejętności posiadły ptaki z rodziny krukowatych?

Ptaki żyjące w miastach są bardziej agresywne

Naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii ustalili, że ptaki zamieszkujące przedmieścia południowo-zachodniej Wirginii są bardziej agresywne od swoich pobratymców żyjących z dala od terenów zurbanizowanych. Badania, na podstawie których postawili ten wniosek, opublikowano na łamach magazynu "Biology Letters".

Ofiary nawałnicy opuściły ośrodek. Poleciały jedna po drugiej

Drapieżne ptaki, które przechodziły rekonwalescencję w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków "Przytulisko" przy Nadleśnictwie Krynki, są już na wolności. Większość z ośmiu wypuszczonych ptaków to ofiary burz i nawałnic, które przechodziły niedawno przez województwo podlaskie.

Bociany wróciły, czekamy na dziwonie

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Projekt "Dziuplaki" pozwala podglądać gniazda mazurków

Uruchomiono kolejny projekt, dzięki któremu możemy lepiej przyjrzeć się przyrodzie. "Dziuplaki" to przedsięwzięcie Lasów Państwowych, umożliwiające zajrzenie do budek lęgowych małych ptaków, takich jak mazurki. Kamery zainstalowano w Nadleśnictwie Jarocin.

Ponad 90 procent ptaków wędrownych nie jest należycie chronionych

Miliony ptaków migrując, przemierzają długie dystanse w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Przeważnie przemieszczają się po podobnych, dobrze ustalonych i znanych trasach nazywanych "szlakami wędrówek". Niestety zmniejsza się populacja migrujących gatunków z całego świata. Dzieje się tak m.in. w wyniku utraty siedlisk i ich degradacji. Ochrona migrujących gatunków zależy przede wszystkim od współpracy międzynarodowej i skoordynowanych działań wzdłuż szlaków ptasich wędrówek.