Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Czy prawo do sprawiedliwego sądu i rzetelnego procesu może być niezgodne z konstytucją? Zbigniew Ziobro chce, żeby Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zajął się Europejską Konwencją Praw Człowieka. Tłem są tak zwani dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym i odszkodowania dla sędziów. Zdaniem prawników to może być sposób, aby polskie władze nie musiały wykonywać wyroku Trybunału Praw Człowieka. Michał Tracz.

Przed nami pierwsze czytanie w sprawie lex TVN. Wcześniej dyskutowano o nim na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - i to podczas obrad tej komisji pod adresem dziennikarzy padło wiele zarzutów i kłamliwych oskarżeń. Dawid Rydzek.

W Sejmie komisja kultury zagłosowała za ustawą anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu nie przeszedł, tak jak i ten o wysłuchanie publiczne. Zaakceptowano między innymi propozycje zmian złożone przez Kukiz '15 i Marka Suskiego - odrzucono poprawkę Porozumienia i szereg innych złożonych przez opozycję. 11 sierpnia ustawa ta będzie procedowana w Sejmie.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadane są zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że na zmianie zyska 18 milionów podatników - przedsiębiorcy, także ci prowadzący drobny biznes, mają w tej sprawie inne zdanie. Według nich zmiany oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli. Barbara Sobska.