Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z grupą około 30 uchodźców, którzy zostali przyjęci przez parafie diecezji rzymskiej. Spotkanie odbyło się na Lateranie w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy, ogłoszonego przez ONZ.

Pół godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z prezydentem USA Donaldem Trumpem w środę w Watykanie. Było to ich pierwsze, bardzo oczekiwane spotkanie. Prezydent USA przybył na spotkanie z jednym ze swoich najwyżej postawionych krytyków - skomentowała Agencja Reutera.

Papież Franciszek zaapelował do nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona o troskę o ubogich i wykluczonych. W telegramie w związku z objęciem przez niego urzędu szefa państwa papież przypomniał też o dziedzictwie tradycji chrześcijańskiej.

Po południu zakończyły się uroczyste obchody setnej rocznicy objawień maryjnych w Fatimie. Głównymi punktem obchodów była kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto. W uroczystościach wzięła udział rekordowa liczba duchownych.

36 lat temu, 13 maja 1981 r., papież Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, ale nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża.

Papież Franciszek przybył w piątek pod wieczór do pełnej pielgrzymów Fatimy. W portugalskim sanktuarium do sobotniego popołudnia będzie przewodniczył głównym obchodom stulecia objawień maryjnych z 1917 roku. Dziewiętnasta zagraniczna papieska pielgrzymka od początku pontyfikatu potrwa ponad dobę, a jej hasłem są słowa "Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju".

W piątek wieczorem Franciszek modlił się w Kairze w koptyjskim kościele zaatakowanym w grudniu przez terrorystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Papież zaalarmował, że Egipt pilnie potrzebuje rozwiązań najbardziej palących problemów, by uniknąć "jeszcze większej przemocy".

Papież Franciszek powiedział, że także on jako syn imigrantów mógł znaleźć się wśród osób odrzuconych i pozbawionych szans. - Często towarzyszy mi pytanie, dlaczego ich to spotkało, a nie mnie? - mówił w orędziu na konferencję technologiczną w Kanadzie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma nadzieję, że uda mu się spotkać z papieżem Franciszkiem. Trump powiedział o tym na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Waszyngtonie premierem Włoch Paolo Gentilonim.