Handel ludźmi pozostaje ogromnym zagrożeniem dla rzesz ludzi, zwłaszcza migrantów i uchodźców ze stref konfliktów zbrojnych. Coraz częściej ofiarami tego procederu padają dzieci i mężczyźni - alarmuje ONZ w środę.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał USA, by skorzystały z prawa weta i zablokowały antyizraelską rezolucję żądającą zaprzestania osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Projekt rezolucji przygotowały władze Egiptu. W czwartek zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa.
Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło w środę projekt rezolucji przygotowanej z inicjatywy Księstwa Lichtensteinu, która umożliwia utworzenie grupy roboczej mającej zajmować się "zbieraniem, chronieniem i analizą dowodów" zbrodni wojennych popełnionych w Syrii.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała jednomyślnie w poniedziałek o zaangażowaniu oenzetowskich obserwatorów w syryjskim Aleppo do nadzorowania ewakuacji i do oceny sytuacji cywilów w tym mieście. Rezolucję w tej sprawie zaproponowała Francja.
Rada Bezpieczeństwa ONZ uzgodniła w niedzielę kompromisowy projekt rezolucji w sprawie monitorowania ewakuacji z syryjskiego miasta Aleppo. Oczekujemy jednomyślnego głosowania w poniedziałek - poinformowała ambasador USA przy ONZ Samantha Power.
Kierujący grupą roboczą ONZ ds. pomocy humanitarnej Jan Egeland oświadczył w czwartek, że jest dobrej myśli co do ewakuacji tysięcy cywilów ze wschodniego Aleppo, ale podkreślił, że Rosja dopiero teraz, czyli bardzo późno, poprosiła ONZ o pomoc.
Utworzona pięć lat temu komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii oświadczyła w środę, że to na syryjskim rządzie spoczywa główna odpowiedzialność za zapobieżenie aktom represji w Aleppo i że musi on pociągnąć do odpowiedzialności sprawców naruszeń.
Wspólnota międzynarodowa może powstrzymać rozlew krwi w Sudanie Południowym tylko, jeżeli wyśle tam "natychmiast" korpus czterech tysięcy żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział w środę przewodniczący Komisji Praw Człowieka ONZ, Yasmin Sooka.
Były portugalski premier Antonio Guterres został zaprzysiężony w poniedziałek na nowego sekretarza generalnego ONZ. W przemówieniu w Nowym Jorku oświadczył, że "ONZ musi się przygotować na zmiany".
Co czwarte dziecko na świecie żyje w krajach objętych konfliktami zbrojnymi "bez ochrony, bez opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji na jakim takim poziomie i ma problemy z wyżywieniem" - podaje ogłoszony w piątek raport UNICEF.
Zaginęło kilkuset mężczyzn ewakuowanych wcześniej ze wschodniej części miasta Aleppo w północno-zachodniej Syrii - poinformował rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Rupert Colville.
Rekomendacje Komitetu Praw Człowieka przy ONZ nie posiadają charakteru wiążącego, stanowią jedynie zalecenia - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opinii przesłanej PAP. "W toku dialogu Polska udzieliła wyczerpujących odpowiedzi we wszystkich kwestiach, które wzbudziły wątpliwości w opinii Komitetu" - podkreśla resort.
Rosja nie została w piątek ponownie wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ z siedzibą w Genewie. Poparcie zyskały natomiast Węgry i Chorwacja. Węgry dostały 144 głosy, Chorwacja - 114, a Rosja - 112.
Komisja Zgromadzenia Ogólnego ONZ opowiedziała się za podjęciem negocjacji w sprawie całkowitego zakazu broni jądrowej. Rezolucja w tej sprawie została przyjęta w czwartek w Nowym Jorku 123 głosami. 38 państw głosowało przeciwko, a 16 wstrzymało się od głosu.
Po raz pierwszy od 25 lat Stany Zjednoczone wstrzymały się, a nie zagłosowały przeciwko, podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ dorocznej rezolucji wzywającej do zdjęcia amerykańskiego embarga na Kubę, nałożonego w 1962 roku.
Ambasador Izraela przy UNESCO został odwołany do kraju na konsultacje w proteście przeciw przyjęciu przez komisję tej organizacji kolejnej rezolucji krytykującej izraelskie działania w Jerozolimie Wschodniej, czyli palestyńskiej okupowanej części miasta.
Ponad 80 organizacji pozarządowych wezwało kraje członkowskie ONZ, aby nie przyjmowały Rosji do Rady Praw Człowieka ONZ z powodu działań Moskwy w Syrii. Inicjatywę podjęto kilka dni przed wyborami 14 spośród 47 członków Rady.
Organizacja Narodów Zjednoczonym ustanowiła Wonder Woman, fikcyjną bohaterkę komiksów, honorową ambasadorkę w walce o równouprawnienie kobiet i dziewcząt. Decyzja ta spotkała się jednak z krytyką samych pracowników organizacji, którzy twierdzą, że skąpo ubrana fikcyjna postać nie była właściwym wyborem.
Eksperci ONZ w raporcie przesłanym w piątek Radzie Bezpieczeństwa stwierdzili, że syryjska armia rządowa użyła w marcu 2015 r. broni chemicznej w rejonie miejscowości Qmenas, w prowincji Idlib (północno- zachodnia Syria) - poinformował Reuters.
Polska znów w ogniu krytyki. Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ odpytuje Polskę, a rząd musi się tłumaczyć z Czarnego Protestu, rasistowskich ataków, awantury wokół Trybunału Konstytucyjnego. Konsekwencje mogą być poważne i ciężko już nie zauważyć, że świat ma wątpliwości nawet do stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce. Materiał programu "Polska i świat".