Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Schroeder o Putinie: trzeba być ostrożnym, grożąc mu palcem

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.

Ukraińska opozycja rusza do Berlina. Z Merkel o rządzie koalicyjnym

Liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk udali się do Berlina na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Chcą z nią rozmawiać o powołaniu rządu koalicyjnego na Ukrainie. Innym tematem spotkania będzie ewentualne wprowadzenie sankcji przez Zachód wobec członków ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Poszukiwany za śmierć dysydenta były agent tajnej policji trafi do Niemiec?

Sąd w Zagrzebiu zgodził się na ekstradycję do Niemiec Josipa Perkovicia, byłego agenta tajnej policji w dawnej Jugosławii. Perković jest poszukiwany w Niemczech za domniemany udział w zabójstwie w 1983 roku chorwackiego dysydenta. Sprawa Perkovicia wywołała w ubiegłym roku spór między Chorwacją a Unią Europejską.

Amerykański ambasador wezwany do niemieckiego MSZ

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał do siebie amerykańskiego ambasadora w Berlinie Johna Bonnella Emersona. Ma to związek z zarzutami, jakie pojawiły się pod adresem Amerykanów rzekomo podsłuchujących kanclerz Angelę Merkel.

"Realne szanse na podpisanie umowy i uwolnienie Tymoszenko"

Podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE i uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko jest coraz bardziej realne – oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk po spotkaniu w Kijowie z szefem niemieckiego MSZ Guido Westerwellem.

Niemcy zdania nie zmieniają. Chcą przyjąć Tymoszenko

Rząd niemiecki jest gotowy do natychmiastowego przyjęcia na leczenie znajdującej się w ukraińskim więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Berlin zaapelował do władz w Kijowie o ułaskawienie byłej szefowej rządu.