Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

"Financial Times": Niemcy powinny porzucić swoje rosyjskie iluzje

Zmiana Rosji poprzez zacieśnianie jej więzów handlowych z Zachodem to iluzja, którą Berlin powinien wreszcie porzucić. Moskwa złamała na Ukrainie powojenny porządek w Europie i władze Niemiec nie mogą udawać, że tego nie dostrzegają - pisze w środę "Financial Times".

Sztab kryzysowy w Berlinie. Negocjatorzy pomogą porwanym?

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE uprowadzonych na wschodniej Ukrainie przez prorosyjskich separatystów. Także Rosja ogłosiła, że podejmie wszelkie możliwe środki, aby uwolnić przetrzymywanych. Anonimowe źródła w niemieckim rządzie informują, że grupa negocjatorów OBWE jedzie do Słowiańska.

Berlin blokuje dostawy broni do Rosji

Niemiecki rząd nie wydaje niemieckim firmom zezwoleń na eksport broni i amunicji oraz innego sprzętu wojskowego do Rosji - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Partia Zielonych domaga się europejskiego embarga na dostawy broni do Rosji.

"Rosja pozwoli czołgom przetoczyć się przez europejskie granice"

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział w poniedziałek w dosadnych słowach o swoich obawach względem działań Rosji w Europie. Jego zdaniem "najwyraźniej Rosja pozwoli swoim czołgom przetoczyć się przez europejskie granice", dlatego politycy na Starym Kontynencie powinni przestać myśleć, że wolność jest zagwarantowanym prawem.

MSZ Niemiec o rozmieszczeniu brygad NATO w Polsce: Niezgodne z umowami z Rosją

- Nie sądzę, by minister Radosław Sikorski rzeczywiście mówił o tym, że możliwe jest stacjonowanie w Polsce oddziałów (NATO), zwłaszcza w takich rozmiarach. Sądzę, że wie, że stoi to w sprzeczności z porozumieniami zawartymi między NATO a Rosją. Tak skomentował wtorkową wypowiedź szefa polskiej dyplomacji jego niemiecki odpowiednik, Frank-Walter Steinmeier. Sikorski powiedział, że chętnie widziałby w Polsce "dwie brygady" wojsk NATO stacjonujące na stałe.

Berlin, Paryż i Warszawa chcą konferencji ws. Ukrainy. "Docenilibyśmy udział Rosji"

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział. Ministrowie zapowiedzieli też w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją.

Niemcy nie wyślą dodatkowych sił na wschodnie rubieże NATO

Ministerstwo obrony Niemiec oświadczyło w poniedziałek, że nie wyśle dodatkowych oddziałów na wschodnie rubieże NATO. Minister Ursula von der Leyen sugerowała wcześniej, że Sojusz powinien wzmocnić obecność, by okazać państwom bałtyckim i Polakom solidarność.

Niemcy i Francja zawieszają współpracę wojskową z Rosją

Niemieckie ministerstwo obrony zawiesiło do odwołania współpracę wojskową z Rosją w związku z jej polityką wobec Ukrainy - poinformował w piątek w Berlinie rzecznik resortu. Decyzja dotyczy na razie marca i kwietnia. Także francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian, który przebywa w stolicy Estonii Tallinie poinformował, że Francja zawiesza współpracę wojskową z Rosją.

Berlin Litwy, Łotwy i Estonii "nie zostawi samych"

O poparciu dla Litwy, Łotwy i Estonii zapewnił podczas wizyty w tych państwach szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Zapowiedział, że UE nie uzna odłączenia Krymu od Ukrainy i spróbuje znaleźć rozwiązanie na drodze dyplomatycznej.

Merkel: doszło do aneksji Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.