Muzyka

Muzyka

Warszawa może zostać gospodarzem gali MTV Europe Music Awards 2011. Uroczystość miałaby się odbyć w listopadzie na Stadionie Narodowym - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

- To była postać nietuzinkowa. Jego śmierć to wielka strata dla świata muzyki i dla mnie osobiście - wspomina w rozmowie z tvn24.pl muzyk, kompozytor i producent Paweł Rosak, który w latach 90. grał w Londynie z Gerry'm Rafferty'm. Rafferty, szkocki piosenkarz i kompozytor zmarł dzisiaj w nocy po długiej chorobie. W Polsce zdobył popularność w latach 70. ubiegłego wieku takimi przebojami jak "Baker Street" i "Stuck in the Middle With You".

Wokalista Boney M. Bobby Farrell zmarł z powodu choroby serca - orzekli rosyjscy śledczy. 30 grudnia martwego Farrella znaleziono w pokoju hotelowym w Sankt Petersburgu.

Słynne londyńskie przejście dla pieszych, uwiecznione na okładce płyty Beatlesów "Abbey Road", zostało wpisane na listę brytyjskich obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym. Mimo upływu czterdziestu lat od wydania płyty zebra wciąż przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy pozują do zdjęć, naśladując Beatlesów z fotografii na okładce płyty.

Justin Bieber ma dziewczynę? 16-letniego piosenkarza paparazzi przyłapali na spacerze z 18-letnią gwiazdką ze stajni Disneya, Seleną Gomez. – Tak, to nie wygląda na „tylko przyjaciele” – donosi wpływowy bloger Perez Hilton.

Kultowa "Ballada o Janku Wiśniewskim” w wykonaniu Kazika Staszewskiego. Utwór jest motywem przewodnim filmu "Czarny Czwartek" będący rekonstrukcją dramatycznych wydarzeń grudnia '70. - "Ballada" jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok „Murów” Kaczmarskiego, żelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec - mówi artysta.

Od dzieciństwa i sukcesów z grupą Jackson Five aż po ostatnie chwile kariery króla popu. Życie Michaela Jacksona zostało uwiecznione na obrazie. Sam artysta nie doczekał zamówionego przez siebie dzieła, ale ozdobi ono jego nowy, wydany pośmiertnie album.

Genialny muzyk uniewinniony po latach. Stan Floryda anulował zarzuty i oficjalnie przeprosił nieżyjącego od 39 lat Jima Morrisona. Zarzuty dotyczyły "obscenicznego" zachowania lidera "The Doors" podczas słynnego koncertu w Miami.

To prawdziwa gratka dla fanów Lady GaGi. W czwartek ośmiu muzeach figur woskowych na całym świecie - trzech w Stanach Zjednoczonych, dwóch w Chinach, a także w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Holandii - odsłonięto figury woskowe kontrowersyjnej gwiazdy. Cały projekt kosztował ponad dwa miliony dolarów.

Nieżyjący od 39 lat Jim Morrison może liczyć na oddalenie zarzutów postawionych mu ponad 40 lat temu. Propozycja ta wyszła od samego gubernatora Florydy.

Ostatni wywiad z Johnem Lennonem, przeprowadzony trzy dni przed śmiercią muzyka, po raz pierwszy będzie dostępny w całości. Opublikuje go magazyn "The Rolling Stone".

Jak przekonać górników do bezpiecznej pracy pod ziemią? Najlepiej słowami piosenki. Na ten oryginalny pomysł promowania bezpiecznych warunków pracy wpadli górnicy z kopalni Rydułtowy. "Każdy krok to mrok, tylko lampa oświetla mi drogę" - to tylko próbka tekstu utworu. Teledysk, w którym zobaczyć można też mocne sceny wypadków, będzie pokazywany podczas szkoleń BHP górników Kompanii Węglowej.

Kennedy Center Honors, prestiżowe wyróżnienia w uznaniu za artystyczny wkład w kulturę Stanów Zjednoczonych, przyznano w niedzielę piątce tegorocznych laureatów. Znaleźli się wśród nich między innymi ikona amerykańskiej telewizji Oprah Winfrey oraz były Beatles Paul McCartney.

Weterani rocka gośćmi rodziny królewskiej. Eric Clapton, Phil Collins i Brian May wystąpili na deskach londyńskiego Royal Albert Hall, a dochód z koncertu oddali na fundację księcia Karola, która pomaga młodym i bezrobotnym Brytyjczykom.

New Kids on The Block i Backstreet Boys znów koncertują, i to razem. Choć nieco mniej "boys" i zdecydowanie nie "kids" (najmłodszy z członków obu zespołów ma 30 lat, najstarszy – 42), liczą na triumfalny powrót. I nie przejmują się, że konkurencja jest o dwie dekady młodsza.

Austriacki architekt Thomas Pucher zwyciężył w konkursie na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Dawne zabudowania SGGW przy ulicy Grochowskiej znikną w tajemniczym ogrodzie otoczonym wysokim murem, który... będzie unosił się w powietrzu.

Tysiące fanów muzyki elektronicznej i tylko 9 osób zatrzymanych z narkotykami. To według policji sukces corocznej kontroli uczestników katowickiej imprezy Mayday, na której z roku na rok maleje liczba osób ze środkami odurzającymi, uważają funkcjonariusze.

Komisja Europejska przeprowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie wyasygnowania z funduszy unijnych 750 tys. euro na koncert Eltona Johna na placu w Neapolu w 2009 r. Wniosek o zbadanie sprawy złożył eurodeputowany z włoskiej Ligi Północnej Mario Borghezio.

Jest dowodem na to, że w wieku 69 lat można jeszcze wiele. Didżejka Ruth Flowers właśnie zagrała po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych.