Lech Wałęsa

Lech Wałęsa

Wałęsa w rocznicę Sierpnia: to, co się dzieje dzisiaj, niszczy nasze zwycięstwo

Oddaliśmy wolność nie do końca przygotowanej demokracji. Teraz musimy się porozumieć, co zrobić, bo polskie zwycięstwo jest niszczone - powiedział Lech Wałęsa podczas uroczystości w Gdańsku w 37. rocznicę Sierpnia '80. W tym samym czasie we Wrocławiu na wiecu występował inny z przywódców Solidarności, Władysław Frasyniuk.

"W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. To wszystko kłamstwo"

Oni nie mogą uwierzyć, że elektryk mógł tego dokonać, że mógł załatwić sprawę do końca. A jednak dokonałem - mówił były prezydent Lech Wałęsa w programie „Kropka nad i” TVN24 o wydarzeniach sprzed 37 lat. Podkreślił, że oskarżenia padające z ust jego przeciwników politycznych "to wszystko kłamstwo".

"Bardzo szczególnie dziękujemy". Szydło się uśmiecha, Wałęsa wstaje

Na początku swojego przemówienia na placu Krasińskich Donald Trump zwrócił się z podziękowaniami do gospodarzy. Swoje słowa skierował najpierw do prezydenckiej pary Andrzeja i Agaty Dudy, następnie zwrócił się do Beaty Szydło, której "bardzo szczególnie dziękował", czym wywołał uśmiech na twarzy premier. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że były prezydent Lech Wałęsa, tak słynny jako lider Solidarności, również dołączył do nas dzisiaj - dodał Donald Trump, na co były prezydent wstał, kłaniając się.

"Sześć dokumentów przerobionych". IPN umarza śledztwo w sprawie "Bolka"

Dokumentacja dotycząca Lecha Wałęsy jest autentyczna, co potwierdził Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie - ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przekazując decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie podrobienia przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa dokumentów tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek. Jednocześnie IPN zastrzegł, że sześć dokumentów z teczki "Bolka" zostało "przerobionych przez ustalonych funkcjonariuszy".

Incydent na spotkaniu z Wałęsą. "Czy nie dosyć już kłamstw?"

Na spotkaniu z Lechem Wałęsą w Rybniku doszło do incydentu. Jedna z osób zapytała o powiązania Wałęsy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL. Ale większość uczestników wydarzenia zaczęła wspierać byłego prezydenta okrzykami. A organizatorzy przeprosili Wałęsę za zachowanie "części sali".

"Jeśli chodzi o Lecha Wałęsę, to zawsze będę go bronił"

Lech Wałęsa nie dał się złamać w stanie wojennym, trzeba go bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Janas, były opozycjonista. Także historyk prof. Andrzej Paczkowski przyznał, że "nie ma żadnych twardych dowodów na to, że [Wałęsa - red.] uległ szantażowi" w latach 80. i 90.

Gontarczyk: Lech Wałęsa się "urwał" SB. Koniec, kropka

- Postacią, która najbardziej szkodzi wielkości Lecha Wałęsy z lat 1980-81 jest niestety sam Lech Wałęsa z późniejszego okresu - przekonuje Piotr Gontarczyk, współautor książki "SB a Lech Wałęsa". We wtorek IPN przedstawił opinię biegłych, z której wynika, że pismo z akt TW "Bolka" jest tożsame z pismem byłego prezydenta.

Biegli: pismo TW "Bolka" tożsame z pismem Wałęsy

Z opinii biegłych wynika, że odręczne zobowiązanie o podjęciu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa z 21 grudnia 1970 roku zostało w całości nakreślone przez Lecha Wałęsę - oświadczył we wtorek Instytut Pamięci Narodowej. W ocenie IPN opinia grafologiczna sporządzona przez Instytut Sehna jest "kompleksowa, jasna i spójna".