Kosowo

Kosowo

Gaz łzawiący w parlamencie. Znowu

Kosowska opozycja rozpyliła w parlamencie w Prisztinie gaz łzawiący, już po raz trzeci w ciągu miesiąca, żeby sparaliżować obrady. Policjantom, których wielu pilnowało porządku w parlamencie, nie udało się temu zapobiec.

Premier padł ofiarą hakerów. Nie wie, jak sobie z nimi poradzić

Premier Kosowa Isa Mustafa zrezygnował z prowadzenia swojego konta na Facebooku - poinformowało biuro szefa rządu we wtorkowy poranek. To efekt włamania się na nie nieznanych władzom osób, które zaczęły publikować w imieniu Mustafy - łagodnie mówiąc - nieodpowiednie treści.

Kamienie, podpalone radiowozy. Demonstracje w Kosowie

Na ulicach stolicy Kosowa - Prisztiny doszło w poniedziałek wieczorem do starć demonstrantów z policją po zatrzymaniu i przesłuchaniu Albina Kurtiego, przywódcy opozycyjnej, radykalnie nacjonalistycznej partii Veteovendosje (Samookreślenie).

Wyraził sprzeciw za pomocą granatu

O tym, jak wciąż wielka jest nienawiść między Albańczykami a Serbami kilkanaście lat po wojnie w Kosowie, można się było przekonać w czwartek w parlamencie w Prisztinie. To tam, w czasie obrad, jeden z radykalnych albańskich parlamentarzystów rzucił granaty z gazem łzawiącym, by nie dopuścić do podpisania umowy dającej szersze prawa serbskiej mniejszości w kraju. Co najmniej jedna osoba została poszkodowana.

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.

Chorwacji i Serbii też grozi dżihad. Państwo Islamskie zapowiada "wyzwolenie"

Dżihadyści z Państwa Islamskiego ogłosili w ostatnich dniach, że ich celem są całe zachodnie Bałkany. Chorwacki dziennik "Jutarnji list" opisuje w środę przekaz video umieszczony w jednym z serwisów społecznościowych. Islamiści zapowiadają w nim "wyzwolenie" i nadejście "szariatu", w pierwszej kolejności w Serbii, następnie w Chorwacji.

Prisztina bez wody. Zbiornik mogli zatruć terroryści

Niemal połowa Prisztiny, stolicy Kosowa, została w sobotę pozbawiona wody. Są obawy, że sztuczny zbiornik wody pitnej dla miasta mogli zatruć terroryści. Tego dnia w pobliżu zbiornika policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o terroryzm.

Pięć tysięcy spódnic na stadionie. Protest przypomina o gwałtach

Ponad pięć tysięcy spódnic i sukienek wywieszono na sznurach do bielizny na głównym stadionie piłkarskim w Prisztinie. Jest to część instalacji mającej zwrócić uwagę na losy ofiar gwałtów podczas wojny w Kosowie z lat 1998-1999. Instalację otwarto w piątek, w 16. rocznicę wkroczenia sił NATO do stolicy Kosowa.

Mundury, które wywoływały strach, wróciły. Europa znów drży o Bałkany

Wydawało się, że odeszła w zapomnienie, ale wiele wskazuje na to, że albo się odradza, albo na jej gruzach powstaje coś nowego. Armia Wyzwolenia Kosowa i jej "żołnierze" znani przed laty z przeprowadzania zamachów terrorystycznych i walki z serbską armią w czasie wojny lat 1998-99, dwa razy w ciągu dwóch tygodni pojawili się w Macedonii. Za pierwszym razem uwięzili pograniczników, za drugim stoczyli regularną bitwę o Kumanowo. NATO i Unia Europejska zareagowały nad wyraz szybko, apelując o spokój w regionie, a Bułgaria na granicę z Macedonią wysłała wojsko. Konflikt albańsko-macedoński to być może tylko kwestia czasu.

Bułgaria wysłała wojska na granicę z Macedonią

Sytuacja w Macedonii może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, również po to, by przyjąć uchodźców - powiedział w czwartek premier Bułgarii Bojko Borysow i zarządził wysłanie dużych oddziałów armii na granicę z Macedonią. To pokłosie trwającej dwa dni (9-10 maja) bitwy o miasto Kumanowo, w której macedońska policja starła się z albańskimi ekstremistami. W walce zginęło 18 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Helikopter misji UE rozbił się w Kosowie

Do katastrofy śmigłowca unijnej misji EULEX doszło we wtorek na lotnisku w stolicy Kosowa Prisztinie. Kilka osób zostało rannych - poinformował agencję Reuters przedstawiciel NATO. Po wypadku lotnisko zamknięto.

W mundurach UCK przeszli granicę i zajęli posterunek

Około 40 uzbrojonych kosowskich Albańczyków w uniformach rozwiązanej Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) okupowało w nocy z poniedziałku na wtorek mały posterunek policyjny na północy Macedonii. Policjantom powiedzieli, że chcą utworzenia państwa albańskiego.

Za zbrodnie w Kosowie do polskiego więzienia? Sąd znów odroczył sprawę

Warszawski sąd po raz trzeci odroczył wydanie opinii dotyczącej serbskiego generała. Zapytanie dotyczy tego, czy może on odbywać w Polsce karę 14 lat więzienia. Vladimir Lazarević został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne, jakie popełniał na Albańczykach w Kosowie pod koniec lat 90.

"Najgorszy kryzys humanitarny naszej epoki"

Liczba wniosków o azyl złożonych w krajach rozwiniętych wzrosła o 45 proc. w 2014 roku z powodu m.in. konfliktów w Syrii i Iraku zbliżyła się do rekordowego poziomu z początku wojny w Bośni i Hercegowinie - wynika z danych opublikowanych przez ONZ.