Korea Południowa

Korea Południowa

Urzędnicy Kima opuścili biuro w strefie zdemilitaryzowanej

W odpowiedzi na ostatnie sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na firmy utrzymujące kontakty z reżimem Kim Dzong Una, Pjongjang zdecydował o opuszczeniu biura znajdującego się w strefie zdemilitaryzowanej. Tam, między Koreą Północną i Południową, pracowali od 2018 roku wspólnie urzędnicy obu krajów.

Trump ograniczył ćwiczenia, ale Pjongjang nie jest zadowolony

Korea Północna nadal sprzeciwia się wspólnym manewrom wojskowym połączonych sił USA i Korei Południowej, mimo iż ich dotychczasowa formuła została niedawno mocno okrojona. Według Pjongjangu Waszyngton i Seul nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Miliard wonów za wolność. Były prezydent zwolniony za kaucją

Były prezydent Korei Południowej Li Miung Bak, który odwołał się od wydanego w październiku 2018 roku wyroku, skazującego go na 15 lat więzienia za korupcję, został w środę zwolniony z aresztu za kaucją w wysokości miliarda wonów, czyli 885 tysięcy dolarów.

Kim wrócił do kraju, propaganda triumfuje

"Po osiągnięciu sukcesu" podczas spotkania z Donaldem Trumpem Kim Dzong Un wrócił do kraju fetowany przez propagandę. Sekretarz stanu USA zapowiedział zaś, że w najbliższych tygodniach do Korei Północnej uda się amerykańska delegacja, która będzie kontynuować rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

USA i Korea Południowa wstrzymują wspólne manewry wojskowe

USA i Korea Południowa podjęły decyzję o wstrzymaniu dorocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych "Foal Eagle" i "Key Resolve", które regularnie wywoływały ostre protesty Korei Północnej - poinformował w sobotę wieczorem czasu lokalnego Pentagon. Szefowie resortów obrony obu państw tłumaczyli, że chcą w ten sposób zrobić miejsce na "dyplomatyczne wysiłki, by osiągnąć całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

Seul "ubolewa", Pekin "ma nadzieję", Tokio "popiera decyzję Trumpa"

Prezydent USA i przywódca Korei Północnej nie doszli do porozumienia na szczycie w Hanoi w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Spotkanie zakończyło się w czwartek wcześniej niż planowano, nie podpisano także wspólnego oświadczenia. Na wydarzenia w Wietnamie zareagowały już Chiny i Korea Południowa, swoje oświadczenie wydał też Kreml.

Ewakuacja chińskich naukowców. Po wypadku lodołamacza utknęli w Antarktyce

Południowokoreański lodołamacz Araon ewakuował 24 chińskich naukowców uwięzionych w Antarktyce - poinformowały władze w Seulu. Naukowcy pracujący na jednej z niewielkich wysp potrzebowali pomocy, ponieważ mający ich zabrać chiński lodołamacz trzy dni wcześniej zderzył się z górą lodową i nie mógł kontynuować rejsu.

Kim przemówił. "Jego cierpliwość do Amerykanów maleje"

Jestem gotów w każdej chwili usiąść do stołu negocjacyjnego z prezydentem Trumpem - zapowiedział w noworocznym wystąpieniu przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Przestrzegł jednak, że jeśli Stany Zjednoczone nie dotrzymają obietnicy "złożonej na oczach całego świata", Pjongjang może zacząć szukać innych rozwiązań. - Słowa Kima wydają się sugerować, że jego cierpliwość do Amerykanów maleje - ocenił Harry J. Kazianis z think tanku Center for the National Interest.

Kim pisze list do Muna. Chce więcej spotkań

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wyraził w liście do prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina chęć częstszych z nim spotkań w przyszłym roku, aby osiągnąć cel, jakim jest denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - podało w niedzielę biuro Muna.

Wielka inauguracja i brak faktycznej budowy. Połączenie kolejowe między Koreami

Przedstawiciele Korei Północnej i Południowej symbolicznie zainaugurowali w środę projekt, którego celem jest odbudowa połączenia pomiędzy komunistyczną północą a demokratycznym południem - połączenie sieci kolejowej i drogowej obu krajów. Faktyczna budowa nie może się jednak rozpocząć z uwagi na obowiązujące sankcje nałożone na Pjongjang.

Japoński koncern ma wypłacić odszkodowania za pracę przymusową

Sąd Najwyższy Korei Południowej nakazał w czwartek japońskiemu Mitsubishi Heavy Industries Ltd. wypłatę odszkodowań 10 obywatelom południowokoreańskim za pracę przymusową podczas drugiej wojny światowej - pisze Reuters. Wyrok wywołał natychmiastową i gniewną reakcję Tokio.